Danakıran Otu

Danakıran bitkisinin faydaları nelerdir ? Danakıran bitkisi neye iyi gelir, nasıl hazırlanır, nasıl içilir, özellikleri nelerdir, kürü nedir, ne kadar sürede kullanılmalıdır ? Abaka bitkisi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz.

DANAKIRAN
(Helleborus orientalis)

Helleborus, düğün çiçeğigiller (Ranunculaceae) familyasından orta, güney ve doğu Avrupa’dan Kafkasya sınırlarına kadar yayılmış yaklaşık 20 türü bulunan zehirli bir bitki cinsi.

Türkiye’de doğal olarak yetişen iki türü vardır. Bunlardan H. orientalis, Kuzey Anadolu’da Bolu, Kastamonu gibi illerde geniş bir yayılma alanına sahiptir. Genellikle orman açıklıklarında ve orman altlarında yetişir. Diğer bir tür H. vesicarius ise Güney Anadolu, Nur Dağları, Kahramanmaraş, Gaziantep çevresinde yetişir.

Helleborus orientalis halk arasında Bohça otu, Kara çöpleme, Siyah harbak, Boynuz otu, Danabağırtan, Danakıran gibi yöresel isimlerle anılır. Kökleri Kuzey Anadolu’da büyükbaş hayvanların Bronşit ve benzeri göğüs hastalıklarında kullanılır.

Helleborus çiçekleri 5 yapraklıdır ve küçük fincanımsı göbeğin etrafını çevrelerler ve nektar tutacak şekilde değişime uğramışlardır. Çiçek yaprakları dökülmeden aylarca kalabilir.

FAYDALARI : Eskiden dahilen kurt düşürücü ve adet söktürücü olarak kullanılmasına rağmen zehirli ve çok tahriş edici olduğu için bu tip kullanım terkedilmiştir. Nadiren insanlarda deride bulunan bit, kene, uyuz, pire gibi parazitlerde faydalanılır. Ancak bu da daha çok veteriner hekimlikte yapılan bir uygulamadır.

UYARILAR : Danakıran zehirlenmeleri kulak çınlaması, baş dönmesi, kusma, ishal ile karakterizedir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın