Çalıçileği Çorbası Tarifi « Bulancak Ajans

31 Ocak 2023 - 20:39

Çalıçileği Çorbası Tarifi

Çalıçileği Çorbası Tarifi
Son Güncelleme :

07 Mayıs 2019 - 8:34

Değerli okurlarım şimdi sizlerle Karadeniz bölgemizde çok sevilerek tüketilen bir çorba tarifi paylaşacağım.  Çalı çileği Çorbası veya çileklik çorbası tarifini vereceğim. Çileklik nedir diye soracaksınız şimdi, Çileklik Karadeniz’de yabani yetişen Yaban Mersini bitkisinin taze yaprağından hazırlanılarak pişirilir. Şunu belirtmek isterim ziraatı yapılan Yaban Mersininin yaprağının kullanıldığını duymadım dikkatli olun zehirli olabilir daha önce kullanan var mı varsa öğrenmeden kullanmayınız.

Malzemeler: 1/2 kg. çileklik (çalıçileği) – 2 adet soğan – 1 çay bardağı mısır yarması – 1 kaşık salça – 1 su bardağı kuru fasulye – 1 adet soğan – 2 kaşık tereyağı.

Hazırlanışı: Ayıklanmış çalı çileği kaynamakta olan suya konarak haşlanır. Süzülür ve sıkılarak doğranır. Bir tencereye koyulan suya haşlanmış mısır yarması ve fasulye ilave edilerek 10 dakika pişirilir. Doğranmış çileklikler kaynamakta olan suya ilave edilerek 20 dakika daha pişirilir. Diğer taraftan ince bir şekilde kıyı¬lan soğan yağda pembeleşinceye kadar kavrulur, kaynamakta olan çorbaya ilave edilir. 10 dakika daha pişirilerek sıcak servis yapılır.

Aşağıdaki resimdeki çileklik kartmıştır(Koçamıştır). Uç kısmı tazeyken toplanır ve çorbası yapılır. Yapraklar yeni sürgün ken yeni açarken toplanır.