Bulancak Ajans
Bulancak Ajans
DOLAR31,4211% 0.16
EURO34,0999% 0.09
STERLIN39,8285% 0.13
FRANG35,5721% 0.11
ALTIN2.100,68% -0,01
BITCOIN1.996.5752.541

WordPress Yorumları Kapatmak

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
WordPress Yorumları Kapatmak

WordPress sitenizde bir yazı yada sayfa yayımladığınızda, o yazı yada sayfa varsayılan olarak yoruma açık olur.

Fakat wordpress altyapısı sadece blog için değil, bir çok iş modeli alt yapısında kullanıldığı için, wordpress kullanıcıları sitelerindeki yorumları tamamen kapatmak isteyebilir, kısmi olarak sadece belirli sayfalarında kapatmak isteyebilir, tüm sayfalarında yorumları kapatırken yazılarında yorumları açık bırakabilir yada bu durumun tam tersi, tüm yazılarında yorumları açık bırakırken, tüm sayfalarını yoruma kapatmak isteyebilir.

İşte bu yazımda sizlere yukarıda bahsettiğim ve aşağıda listelediğim 2 varyasyonuda nasıl gerçekleştireceğinizi detaylı bir şekilde anlatacağım.

Varyasyon 1:WordPress sitenizin tamamıyla yorumlara kapalı olması.

Varyasyon 2:Sadece bazı sayfalarınızın yada yazılarınızın yoruma kapalı olması. Örneğin sadece iletişim sayfasını yoruma kapatmak gibi.

WordPress Sitenizin Tamamını Yorumları Kapatmak – Varyasyon 1

WordPress YazılarıTamamen Yoruma Kapatmak

WordPress sitenizin tamamında yorumları kapatmak aslında oldukça basit bir işlem. Sadece alttaki adımları takip ederek bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz.

1-Öncelikle wordpress admin panelinize giriş yapın ve ardından Ayarlar >> Tartışma sekmesine gidin.

2-Tartışma sekmesinin altında “Yeni yazılar üzerine yorum yapılmasına izin ver” seçeneğini göreceksiniz. Bu seçenek wordpress kurulumunda otomatik etkin olarak atanır. Bu seçeneği deaktif ederek, wordpress sitenizin tamamında yorumları kapatabilirsiniz.

Wordpress yorumları kapatmak - ayarlar >> tartışma

Not: Yukarıdaki seçeneği deaktif ederek sadece sitenizde yeni yayımlanacak yazılar için yorumlar deafktif edersiniz.

3-Var olan, yani yayımda olan yazılarınızda yorumları kapatmak içinse, yine wordpress admin panelinizden Yazılar >> Tüm Yazılar sekmesine gidin. Tüm yazılar sekmesi açıldığında, ekranın sağ üst köşesinde bulunan Ekran Tercihleri butonuna tıklayın.

wordpress tüm yazılar ekran tercihleri

4-Ekran Tercihleri butonuna tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki resimde olduğu gibi, ekranda göster sekmesi açılacaktır.

Wordpress yazılar ekran tercihleri listeleme sayısı

Burada bulunan sayfa başına gösterilecek öğe sayısını sitenizde yayımda olan yazı sayınız kadar yapın. Yapabileceğiniz en yüksek üst limit 999

Tüm yazıları seç

5-Sitenizde var olan tüm yazılarınızı listeledikten sonra, Başlıksekmesine tıklayarak tüm yazılarınızı seçin.

Daha sonra hemen başlık sekmesinin üzerine bulunan Toplu İşlemler seçeneğinden Düzenleseçeneğini seçip, Uygula deyin.

Wordpress yorumları kapatmak

6-Bu şekilde seçtiğiniz tüm yazılarını aynı anda düzenlemiş oluyoruz. Daha sonra aşağıya doğru açılan sekmeden Yorumlar kısmını İzin Vermeolarak değiştir deyip, Güncelle diyerek işlemi tamamlıyoruz.

wordpress yorumları kapat

Yazıları yoruma kapatma işlemi bu kadar. Şimdi sıra geldi wordpress sayfaları yoruma kapatma işlemine.

WordPress SayfalarıTamamen Yoruma Kapatmak

WordPress sayfaları yoruma kapatma işlemi için yukarıda, yazıları yorumlara kapatma işlemi için uyguladığımız adımı uygulayabilirsiniz.

1-WordPress yorum kapatma işlemi için diğer bir seçenek ise, No Page Comment eklentisi. Öncelikle No Page Comment eklentisini wordpress sitenizie kurun.

2-Kurulum işlemini gerçekleştirdikten sonra Ayarlar >> No Page Comments sekmesi altında eklentinin ayarlar kısmına gidin.

Wordpress sayfa yorumlarını kapatmak

3-Karşınıza yukarıdaki resimde olduğu gibi bir ekran çıkacaktır. Disable Comments on New: sekmesinden hangi içerik türünde yorumları kapatmak istiyorsanız onu seçip, Update Settings demeniz yeterli.

Sayfalar için yorumları kapatmak istiyorsanız, Sayfalar için comments’i işaretleyip Update Settings demeniz yeterli.

4-Fakat bu yorum kapatma işlemi bundan sonra yayımlanacak yeni sayfalarınız için geçerli olacaktır. Eğer yayımda olan sayfalarınız, yani tüm sayfalar için yorumları kapatmak istiyorsanız, Modify All Current sekmesi altında yapabilirsiniz.

No page comment eklentisi

Modify all current sekmesi altından eğer yayımda olan tüm sayfalarınız için yorumları kapatmak istiyorsanız, Sayfalar için Disable All Comments demeniz yeterli olacaktır. Aynı şekilde tekrar yorumları açmak isterseniz, Enable All Comments diyerek açabilirsiniz.

Bu eklentiyi sadece sayfalarınızda yorumları kapatmak için değil, aynı zamanda yazılarınızda yorumları kapatmak içinde kullanabilirsiniz.

Bu eklentiyi kullanarak aynı zamanda tüm sayfalarda yorumları kapatıp, tüm yazılar için yorumları açık bırakabilir – yada – tüm yazılar için yorumları kapatıp, tüm sayfalar için yorumları açık bırakabilirsiniz.

WordPress Sadece Belirlediğiniz Sayfaları Yoruma Kapatma – Varyasyon 2

1-Eğer sadece bir sayfanızı yada yazınızı yoruma kapatmak istiyorsanız, mesela iletişim sayfasını yoruma kapatmak gibi, öncelikle kapatmak istediğiniz sayfanızın arka yüzüne wordpress admin panelinden düzenle diyerek giriş yapın.

2-Daha sonra sayfanızın düzenleme ekranında sağ üst köşede yer alan Ekran Tercihleri seçeneğine tıklayın.

wordpress bazı sayfaları yoruma kapatmak

3-Karşınıza açılan sekmeden Tartışmaseçeneğini işaretleyip, ekranı aşağıya doğru kaydırın.

4-Ekranı kaydırdığınızda, alttaki resimde olduğu gibi tartışma ayarlarının görünür olduğunu göreceksiniz. Bu seçenekten, Yorumlara izin ver seçeneğini deaktifedip, sayfanızı güncellemeniz yeterli olacaktır.

Sayfaları yorumlara kapatma tartışma


Umarım WordPress Yorumları Kapatmak başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur.Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Alıntı

YORUM YAP