DOLAR33,1952% -0.11
EURO36,0226% -0.6
STERLIN42,8115% -0.31
FRANG37,3483% -0.2
ALTIN2.551,00% -1,92
BITCOIN66.670,001.687
reklam

VALİ SARIFAKIOĞULLARI : “3 BİN 150 TL PARA CEZASI UYGULANACAK”

Yayınlanma Tarihi : Google News
VALİ SARIFAKIOĞULLARI : “3 BİN 150 TL PARA CEZASI UYGULANACAK”
reklam

Giresun İl Pandemi Kurulu, 6 Nisan Salı günü saat 15.00’de Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları başkanlığında toplandı.

Valilik Konferans Salonunda gerçekleştirilen Pandemi Kurulu toplantısında, alınan kararların kontrolü ve uygulanabilirliğinin tespiti ile Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında önceki toplantılarda alınan kararların değerlendirilmesi yapıldı.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan Vali Harun Sarıfakıoğulları, alınan kararların ana çerçevesinin sosyal izolasyonu sağlamaya yönelik olduğuna dikkat çekerek, her kesin ve her kesimin sosyal mesafeyi koruyarak, zorunlu olmadıkça sokağa çıkmamalarını ve bu konudaki bütün kurallara riayet etmelerini istedi.

VALİ SARIFAKIOĞULLARI : “3 BİN 150 TL PARA CEZASI UYGULANACAK”

Sokağa çıkma yasağının kapsamının 1 Ocak 2000 ve daha sonraki doğumlu gençleri ve çocukları da kapsayacak şekilde genişletildiğini belirten Vali Sarıfakıoğulları “20 yaşın altındaki genç ve çocuklarımızla, 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız, sokağa çıkmama kuralına mutlaka riayet etmelidir. Bu kurala mutlaka uymalarını istiyoruz. Kurallara uymayanlara, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince 3 Bin 150 TL para cezası uyguluyoruz” diyerek, Bakanlıklardan gelen genelge ve talimatlarla yerelde alınan kararların İl Hıfzıssıhha Kurul Kararıyla pekiştirildiğini, bu kararların, internet, sosyal medya ve anonslarla duyurulması için ilgili kurumlar ve tüm ilçe kaymakamlıklarına yazılı ve sözlü olarak talimat verdiğini söyledi.

Pandemi salgını dolayısıyla alınan kararlar gereğince kapanan işyerlerinin de denetlendiğini söyleyen Vali Sarıfakıoğulları, %99’un üzerinde bir oranla bu kurallara riayet edildiğini, aksine hareket eden işletmeler hakkında denetim görevlilerce tutanakların tutularak Umumi Hıfzıssıhha Kanunu çerçevesinde işlem gerçekleştirildiğini belirtti.

VALİ SARIFAKIOĞULLARI : “MÜMKÜN MERTEBE SEYAHAT ETMESİNLER”

Şehirlere giriş/çıkışlarla ilgili açıklamalarda da bulunan Vali Sarıfakıoğulları “Hepinizin bildiği üzere 30 büyükşehirde ve Zonguldak ilimizde hafta sonundan itibaren giriş çıkışlar kısıtlandı. Genelgeler çerçevesinde seyahat izin belgesi almak suretiyle seyrüsefer yapmak mümkün. Bu noktada da gereken hassasiyeti göstererek, hedef kitleye duyurulması noktasında uygulamaya koyulan kararları hem vatandaşlarımızla, hem de kamu kurum ve kuruluşlarımızla paylaştık. Yine, Seyahat İzin Belgeleri noktasında uygulamalarımız bellidir. Seyahat İzin Belgelerini, bu konuda Bakanlıkça gönderilmiş olan genelgeye göre ve yine Hıfzıssıhha Kurulu Kararlarımızla, Pandemi Kurulumuzun almış olduğu şartlar çerçevesinde veremekteyiz. Arzu ediyoruz ki vatandaşlarımız söz konusu genel düzenleyici işlemler ve kurul kararlarımız çerçevesinde yerlerinde kalsınlar. Mümkün mertebe seyahat etmesinler” dedi.

VALİ SARIFAKIOĞULLARI : “İZOLAYSON, SOSYAL MESAFE VE HİJYEN EN ETKİN MÜCADELE YÖNTEMİ ”

Dezenfektasyon, hijyen ve sosyal mesafenin salgının yayılımını önlemede en etkin mücadele yöntemi olduğuna vurgu yapan Vali Sarıfakıoğulları “Toplu taşıma araçlarında el dezenfektanı verilmesini karara bağlamıştık. Keza Cumartesi günü yapılan düzenlemeyle toplu çalışılan işyerlerinde, pazaryerlerinde maske takılması zorunlu hale getirildi. Buna ilişkin kurallar da harfiyen uygulanacak. Yine sahil yolunda denetimlerimizi artıracağız. Özellikle sahilde, koşu, yürüyüş ve spor yapan vatandaşlarımız var.  Bunları kesinlikle men edeceğiz. Bu konuda kararlarımızı aldık. Burada Gazi ve Alparslan Caddesi’nin bariyerlenmesi konusunu kurul olarak değerlendireceğiz. Bu noktada kurulumuzda uygun gördüğü takdirde giriş ve çıkışı kontrollü hale getireceğiz. Yine uygun bir ortaöğretim pansiyonumuzu izolasyona uymayanların, uymamakta ısrar edenlerin depolanacağı alan haline getireceğiz. Zorunlu izolasyonu orada sağlayacağız. Kalacak yerinin dışındaki ihtiyaçlarını kişinin kendisinin karşılaması şartını bugün bu toplantıda kararlaştıracağız” uyarılarında bulundu.

VALİ SARIFAKIOĞULLARI “YARDIMLAR, SOSYAL DESTEK GRUBU ÜZERİNDEN YÜRÜYOR”

Vali Sarıfakıoğulları, gündeme dair diğer konularla ilgili de Pandemi Kuruluna açıklamalarda bulunarak “Hepinizin bildiği üzere bütün yardımlarımız, ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarımıza, Vefa Sosyal Destek Grubu üzerinden ulaşmaktadır. Buna maksimum düzeyde dikkat edeceğiz. Huzurevlerimiz ve sevgi evleriyle ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüğümüz ile çalışmalar yaptık. Oralarda alınan tedbirlerle ilgili değerlendirmelerde bulunduk. En son olarak da hastanelerdeki son durumla ilgili İl Sağlık Müdürlüğümüz ve ilgili arkadaşlarla bu toplantıda bir değerlendirme yaparak, tedbirler konusunda değerlendirmelerde bulunacağız” dedi.

Vali Sarıfakıoğulları’nın açıklamalarının ardından gündeme dair konular görüşülerek, uygulamaya konulan tedbirler, bu tedbirlerin uygulanması sırasında ortaya çıkan sorunlar ve bu sorunların çözüm yolları ile alınacak ilave tedbirler görüşülmüştür.

YORUM YAP