DOLAR32,5038% 0.08
EURO34,7826% -0.12
STERLIN40,2943% -1.04
FRANG35,7169% 0.28
ALTIN2.499,53% 0,61
BITCOIN2.114.0334.287

Ünlü, Çök-Kapan-Tutun Deprem Anı Tatbikatına Katıldı

Giresun Valisi Sayın Enver Ünlü, KYK Seyyid Vakkas Öğrenci Yurdunda düzenlenen “Çök-Kapan-Tutun” Deprem Anı tatbikatına katılarak öğrencilerle birlikte deprem anında yapılması gerekenler adına tatbikat gerçekleştirdi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Ünlü, Çök-Kapan-Tutun Deprem Anı Tatbikatına Katıldı

2022 yılı İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığımızca “Afet Tatbikat Yılı” ilan edilmiş, yıl boyunca “Deprem Anı Uygulaması ve Tahliye Tatbikatları” yapılmıştı. AFAD Başkanlığımız koordinasyonunda, afetlere dirençli toplum oluşturma vizyonu ile Türkiye’de yaşanabilecek her tür ve ölçekteki afet ve acil durumlara etkin müdahale için görev alacak kamu kurumları, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve gerçek kişileri bir araya getirmek, birlikte çalışma kültürünü geliştirmek, koordinasyon içerisinde hareket etme kabiliyetini kazandırmak ve geliştirmek, olası afetlere karşı müdahale etme becerilerini test etmek ve kabiliyet geliştirmek, toplumda farkındalık oluşturmak gibi amaçlarla; 12 Kasım 1999 Düzce depreminin yıl dönümünde ulusal çapta “Deprem Anı, Çök Kapan Tutun Tatbikatı” planlandı.

Bu kapsamda 1999 Düzce depreminin yıl dönümünde 12 Kasım’da tüm Türkiye’de olduğu gibi saat 18.57’de Giresun’da da “Çök-Kapan-Tutun” Deprem Anı tatbikatı gerçekleştirildi.

Bu çerçevede tatbikat, KYK Seyyid Vakkas Öğrenci Yurdu başta olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşları ile işyerlerinde, öğrenci yurtlarında, apartmanlarda, sitelerde, sanayi tesisleri ve benzeri alanlarda icra edildi.

Tatbikat; 81 ilde eş zamanlı olarak tüm vatandaşlarımızın katılımıyla 12 Kasım 2022 Cumartesi günü, Düzce depreminin yıl dönümünde, depremin meydana geldiği saat olan 18.57’de “ÇÖK-KAPAN-TUTUN” hareketinin 30 saniye boyunca uygulanmasıyla gerçekleştirildi.

Vali Ünlü, tatbikat öncesi öğrencilerle bir araya gelerek akşam yemeğine de katıldı. Vali Ünlü, yurt görevlileri ve öğrencilerle de bir süre sohbet etti. Tatbikat öncesi ve sonrasında ülkemizin ve dünyanın afetlerden korunması için dualar edildi.

KYK Seyyid Vakkas Öğrenci Yurdunda gerçekleştirilen tatbikata; Vali Enver Ünlü, İl Emniyet Müdürü Recep Güzelyazıcı, İl Jandarma Komutanı J. Albay Özgür Özer, Sahil Güvenlik 73 Komutanı Yüzbaşı Emre Meral, İl Müftüsü Ramazan Topcan, Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Çalgan, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Murat Cavunt ile yurt görevlileri ve öğrenciler katıldı.

Vali Ünlü, gerçekleştirilen tatbikat sonrası KYK Seyyid Vakkas Öğrenci Yurdundan ayrılarak görevi başındaki personelleri ve STK’ları da ziyaret etti.

Vali Ünlü, tatbikat sonrası “Tüm Türkiye’de olduğu gibi saat 18.57’de, ÇÖK-KAPAN-TUTUN tatbikatımızı gerçekleştirdik, değerli öğrencilerimizle birlikte hayata tutunduk! Sevdiklerimizi ve kendimizi deprem tehlikesine karşı korumak için; Çök-Kapan-Tutun.” ifadelerine yer verdi.

Tatbikata katılım gösteren Giresunlu vatandaşlarımızı da unutmayan Vali Ünlü “Teşekkürler Giresun. ÇÖK-KAPAN-TUTUN tatbikatımıza evlerinde, iş yerlerinde, caddelerde yoğun ilgi gösteren değerli hemşehrilerimiz başta olmak üzere öğrencilerimize, çocuklarımıza, STK’larımıza ve kamu görevlilerimize teşekkür ediyoruz.” cümlelerini kullandı.

TATBİKATLA İLGİLİ OLARAK

TRT ve altyapısı uygun olan bazı TV kanallarında tatbikat bilgilendirme mesajı yayımlandı.

Belediyelerin anons sistemleri ve merkezi ezan sistemine bağlı camilerimizden “Afet Tatbikat Bilgilendirmesidir. Şu anda tüm ülkede Deprem Anı Çök-Kapan-Tutun hareketi yapılmaktadır.” sesli bildirim yapıldı.

İl Müftülüğü tarafından 11 Kasım 2022 Cuma Hutbesinde ve Vaazında Afetler Konusuna yer verilerek, tatbikat duyurusu yapıldı.

Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom kullanıcılarına, ülke genelinde SMS ve CMAS tatbikat bilgilendirme mesajı gönderildi.

Tatbikata; öğrenci yurtları, kamu kurum ve kuruluşlarının lojmanları ile tatbikat saatinde faaliyetine devam eden özel eğitim kurumları, ticaret ve sanayi odalarına bağlı sanayi kuruluşları, özel tesis ve işletmeler bilgilendirilerek, üretimi aksatmayacak şekilde tatbikata katılması sağlandı.

İl ve ilçelerde tüm okul yöneticileri ve öğretmenler tatbikat hakkında bilgilendirildi. Ayrıca öğretmenler, Çök-Kapan-Tutun hareketini öğrencilere anlatarak tatbikat saatinde tüm öğrencilerin aileleriyle birlikte evlerinde tatbikata katılmalarını teşvik etti.

İl ve ilçelerde mahalle, köy, apartman ve sitelerde ilgili yöneticiler ile görüşülerek vatandaşların tatbikata katılımları sağlandı.

YORUM YAP