DOLAR32,5276% 0.02
EURO34,9836% 0.23
STERLIN41,4244% 0.16
FRANG36,7856% -0.02
ALTIN2.435,23% 0,00
BITCOIN65.131,950.555
reklam

Turizm Sektörü Pandemi Sürecini Değerlendirdi

Yayınlanma Tarihi : Google News
Turizm Sektörü Pandemi Sürecini Değerlendirdi
reklam

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası’na kayıtlı otel, restoran, cafe, seyahat acenteleri gibi işletmelerin yer aldığı 11. meslek komite üyeleri pandemi süreci değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.
Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu başkanlığında bir araya gelen 11.meslek grubu üyelerinin yer aldığı toplantıya Giresun Belediyesi Başkan Yardımcısı Osman Öden, Giresun Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Abdurrahman Demirel, SGK İl Müdürü Erdal Özdemir, Kültür ve Turizm İl Müdürü Kemal Gürgenci, GİRTAB Müdürü Tamer Uzuner, İŞKUR Şube Müdürü Rıfat Ayar, AKSA Elektrik İl Müdürü Murat Melikoğlu ile sektör temsilcileri katıldı.
Toplantının açılışında konuşan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, covid-19 pandemi sürecinde en çok etkilenen sektörün hizmet sektörü olduğuna vurgu yaptı.
Devletimizin kısa çalışma ödeneği ve nakdi destek paketlerinin sektörlere bir nebze olsun nefes aldırdığına dikkat çeken Başkan Çakırmelikoğlu; ”Bugün burada ilimizde faaliyet yürüten hizmet sektörü temsilcileri ile genel durum değerlendirmesi yapmak üzere bir araya gelmiş bulunmaktayız. Son üç ayda özellikle hizmet sektöründen bir çok sorun ve öneri talebi aldık, ilgili makamlar ile çözüm noktasında iletişim içinde olduk ve bugün çıkan bir çok uygulamada bu iletişim kanallarının katkısı bulunmaktadır. Şimdi önümüzde uzun ve zorlu bir yol gözükmektedir. Sorunların çözümü ve kazasız bir normalleşme sürecine geçiş için sizlerin önerilerini almak ve sonuca ulaşmasına yol açmak istiyoruz.” dedi.
Giresun Belediye Başkan Yardımcısı Osman Öden ise pandemi sürecinden hizmet sektörü başta olmak üzere tüm iş dünyasının etkilendiğine dikkat çekti ve “Pandemi sürecinin başından itibaren devletimizin hızlı karar alma mekanizması sayesinde ekonomiye destek sağlandı. Devletimizin sağladığı bu destekler ekonomi çarkını bir nebze döndürdü, yerelde de bizler (Giresun Belediyesi) esnafımızın mağdur olmamasına yönelik tedbirlerimiz oldu. Biz sizlerleyiz, taleplerinize cevap verebilmek adına uğraş veriyoruz.” diye konuştu.
Sosyal Güvenlik Kurumu Giresun İl Müdürü Erdal Özdemir, iş dünyasına yönelik destek başlıklarında özellikle kısa çalışma ödeneğine vurgu yaptı ve turizm sektöründe prim ertelemelerine dikkat çekti. Özdemir, SGK’nın son üç aydaki tüm denetimlerinde işveren lehine uygulama yapıldığına da vurgu yaptı.
İŞKUR Giresun İl Müdürlüğü Şube Müdürü Rıfak Ayar, işletmelere en çok fayda sağlayan kısa çalışma ödeneği ile nakdi ücret desteği konularında bilgi verdi. Ayar, kısa çalışma ödeneğinden Giresun’da 2300 işletmede 15 bin çalışanın faydalandığını ve bu rakamda 200 işletmenin hizmet sektörünü kapsadığını, ayrıca İŞKUR tarafından desteklenen programlarda işletmelerin taahhüt şartlarının pandemi dolayısıyla esnetildiğini kaydetti.
AKSA Elektrik Giresun İl Müdürü Murat Melikoğlu ise yaptığı bilgilendirme de pandemi sürecinde ödemeler gerekçesiyle hiçbir işletmenin elektriğinin kesilmediğini ifade etti.
Melikoğlu; ”Usulsüz ve kaçak elektrik kullanımı dışında hiçbir abonenin elektriğinin pandemi sürecindeki elektrik tüketimlerinden dolayı kesilmedi. Bizler Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu yönetmeliği çerçevesinde işlem yapmaktayız. AKSA’nın kendi başına uygulama yapması söz konusu değildir.” bilgisini verdi.
Hizmet sektörünü yakından ilgilendiren kurum temsilcilerinin bilgilendirme soru cevap süreçlerinin ardından genel bir değerlendirme yapan turizm sektörü temsilcileri, pandemi sürecinin hizmet sektörünü etkilemeye devam etmesinden dolayı destek tedbirlerinin uzatılmasını talep ettiler.
Bu doğrultuda kısa çalışma ödeneği, vergi ve sgk ödemelerinin yılbaşından sonraya ertelenmesi, elektrik ve su gibi ana gider kalemlerinde taksitlendirme programının zamana yayılması, yerel idarenin tasarrufunda olan katı atık, reklam ve emlak vergilerinin bir yıl ertelenmesinin talep edilmesi gibi bir takım tedbir kararlarının ilgili bakanlıklar ile lobi çalışması çerçevesinde değerlendirmesi kararı alındı.

YORUM YAP