DOLAR32,2511% 0.14
EURO35,0023% 0.27
STERLIN41,0886% 0.43
FRANG35,2346% 0.08
ALTIN2.418,47% 0,36
BITCOIN68.699,992.205

15 Temmuz Anma Töreni Düzenlendi!

Yayınlanma Tarihi : Google News
15 Temmuz Anma Töreni Düzenlendi!

Dört yıl önce 15 Temmuz 2016 Cuma günü yaşanan hain darbe kalkışması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla aziz Türk Milletinin milli iradeye sahip çıkmak için sokaklara dökülmesi ve eli silahlı terör örgütü üyelerine yürekleriyle karşı koyması sonucu bertaraf edilmişti.

251 vatan evladının şehit düştüğü gece, Türk milletinin dik duruşuyla adeta kahramanlık gecesine dönüşmüştü. Hain kalkışmanın 4’üncü yıl dönümü kapsamında düzenlenen anma etkinliklerinde, Giresun’da da tıpkı darbe kalkışmasının yaşandığı gece gibi binlerce vatansever sokaklara indi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı kapsamında; Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, ilk etapta AA foto muhabirlerinin objektifinden, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında ve sonrasında Ankara, İstanbul ve Giresun’da çekilmiş fotoğraflardan oluşan serginin açılışına katıldı.

Şenlikoğlu, daha sonra ise, 15 Temmuz gecesi FETÖ/PDY silahlı terör örgütü mensuplarınca şehit edilen İsmail Kefal’in Tirebolu’da Kandemir Köyündeki kabrini ziyaretinin ardından, şehitlerimizin ruhu için Mevlid-i şerif programına, 18 Mart’tan 15 Temmuz’a İstiklal mücadelemiz konulu konferansa katıldıktan sonra Atatürk Meydanı’nda düzenlenen programa katıldı ve burada bir konuşma yaptı.

Başkan Şenlikoğlu konuşmasında: “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü olarak tarihe geçen, şanlı tarihimizin çok önemli dönüm noktası olan Demokrasi Zaferi, 251 şehidimiz ve binlerce gazimizin hain kalkışmaya karşı aziz milletimizin gözünü kırpmadan kendini tankların önüne attığı, silahlara karşı canını siper ettiği, darbeye karşı darbe yaptığı ve destan yazdığı gündür. Ve bizler bu şanlı destanın yıldönümünde tıpkı 15 Temmuz 2016 gecesinde olduğu gibi yine meydanlardayız.” diyerek şöyle devam etti:

“Atalarımızın canını ve malını ortaya koyarak bize emanet ettiği bu toprakları ilelebet her ne pahasına olursa olsun muhafaza etmek korumak bizim asli vazifemizdir.

Tıpkı Kurtuluş Savaşı’nda vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü uğruna canını ve malını ortaya koyan 42. ve 47. Gönüllü Alaylarımızın yaptığı gibi…

Sayın Cumhurbaşkanımızın vatan tektir ve bölünmesi asla mümkün değildir diyerek; tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet ifadesiyle yapmış olduğu çağrıdan sonra bu aziz millet o anlamlı direniş gecesinde sokaklara ve caddelere dökülmüştür. Milletimiz, FETÖ terör örgütünün devlete karşı yapmış olduğu kalkışmaya birlik ve beraberlik içinde en güzel cevabı vermiş ve büyük bir zafer elde etmiştir.

Bu kutlu zaferin dördüncü yıldönümünde yine meydanlardayız.

Bugün buradaki coşkumuz, bu kalabalık ve bu meydan tüm Türkiye’ye ve tüm dünyaya bir şey hatırlatıyor.

Buradan hep birlikte diyoruz ki; 15 Temmuz’u unutmadık, unutmayacağız ve unutturmayacağız da…”

Başkan Şenlikoğlu şöyle devam etti:

“Bundan tam 4 yıl önce hain FETÖ ve destekçilerinin darbe girişimiyle, milletimizin tüm kazanımlarını ortadan kaldırmak ve ülkemizi bir kaosa sürüklemek için asker kıyafeti giymiş hainler, ülkemizin üzerindeki çirkin emellerini ortaya çıkarmak için bir darbe girişiminde bulundu. Ama unuttukları bir şey vardı. Milletimizin vatan sevgisini, bayrak sevgisini, bağımsızlığa düşkünlüğünü ve demokrasi inancını unutmuşlardı. Unuttukları bir şey daha vardı. Tankları yürütünce, uçakları uçurunca meydanı terk edeceğimizi zannettiler.”

 “Ama meydanı üç beş çapulcuya bırakmayan Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ı, Ömer Halisdemir’leri, canını ve malını hiçe sayan milyonlarca kahraman Türk evlatlarını unutmuşlardı.

Bu aziz millet hainlere asla unutamayacakları büyük bir ders vermişti.

Darbeye karşı Darbe…

Buradan bir kez daha darbe sevdalılarına ve tüm dünyaya sesleniyoruz.

Şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış bu topraklarda milyonlarca Ömer Halisdemir’ler yaşadığı sürece kötü emellerinize asla ulaşamayacaksınız ve bu asil millet size bu fırsatı hiçbir zaman vermeyecektir.

Bu vesileyle başta 15 Temmuz şehitleri olmak üzere bu topraklar için canını ortaya koymuş tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimize sonsuz şükranlarımı sunuyorum.”

Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, daha sonra ise dört yıl önceki hain kalkışmada 00.13 de okunan salanın yine aynı saatteki okunmasını Haci Miktad Cami önüne giderek dinledi.

FİNAL AY YILDIZ ANITI İLE

Diğer yandan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliklerinde Giresun Belediyesi çok anlamlı bir açılış yaparak halkın büyük taktirini kazandı.

Valilik ve Emniyet Müdürlüğünün karşısında yer alan karayolu orta refüjüne yapılan Ay Yıldız anıtı ile 15 Temmuz ruhu gönüllü alay şehri Giresun’da simgelenmiş oldu.

7-4.5 metre boyutlarında Kırmızı Beyaz renklerdeki anıtın gece 00.20’de yapılan açılışında konuşan Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu: “Ay Yıldızımızı hep birlikte açalım ve 15 Temmuz gecesinin finalini bu şekilde yapalım istedik. Giresun’umuz Kurtuluş Savaşı’nda 6 bin kişilik iki ayrı gönüllü alay çıkardı ve bu şehrin çocukları kanıyla canıyla büyük bedel ödedi. Dolayısıyla bizim için büyük anlam taşıdığından anıtımıza bu şekilde bir yazı yazalım dedik. Aynı zamanda da dört yıl önce demokrasimize hain bir darbe ile müdahale eden hainlere de ciddi bir cevap olduğunu düşünüyoruz.”dedi.

YORUM YAP