TEKNOFEST KARADENİZ Giresun’dan Başladı! « Bulancak Ajans

2 Ekim 2023 - 19:09
TEKNOFEST KARADENİZ Giresun’dan Başladı!
Son Güncelleme :

23 Temmuz 2022 - 16:28

TEKONFEST KARADENİZ kapsamında, 22-24 Temmuz 2022 tarihleri arasında fındığın başkenti, kirazın anavatanı olan Giresun’da Merkez Aksu Mahallesi Çotanak Spor Kompleksi içerisinde bulunan Olimpik Yüzme Havuzu ile stadın dış bölgesinde 4 dalda yarışmalar düzenleniyor.

ASELSAN’ın katkılarıyla İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışması ile TÜBİTAK’ın katkılarıyla; Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması, Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması ve Lise Öğrencileri İklim Değişikliği Araştırma Projeleri Yarışması 22 Temmuz Cuma günü başladı ve 24 Temmuz Pazar günü sona erecek.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen, Milli Teknoloji Hamlesine gönül veren TEKNOFEST gençliği Giresun’da dereceye girebilmek için mücadele ediyor.

Festival havasında gerçekleştirilen yarışmaların yanı sıra alanda çeşitli stantlar, gösteriler, canlı sahne performansları ve eğlence programları da yer alıyor.

TEKNOFEST KARADENİZ’in resmi açılışı 22 Temmuz Cuma günü Valimiz Sayın Enver Ünlü, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı ve TEKNOFEST İcra Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Kacır, Giresun Belediye Başkanı Av.Aytekin Şenlikoğlu ve il protokolünün katılımıyla gerçekleştirildi.

Açılış programına; Vali Enver Ünlü, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Sn. Mehmet Fatih Kacır, AK Parti Giresun Milletvekilleri Cemal Öztürk ve Kadir Aydın,  Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Nuh Köroğlu, Belediye Başkanı Av. Aytekin Şenlikoğlu, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can, il protokolü, TEKNOFEST, ASELSAN ve TÜBİTAK temsilcileri ile siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

VALİ ÜNLÜ: “ TEKNOFEST GURUR KAYNAĞIMIZ OLMUŞTUR”

Açılışta bir konuşma yapan Vali Ünlü “Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan TEKNOFEST’e güzel Giresun’umuzda ev sahipliği yapmaktan büyük bir memnuniyet duyduğumuzu belirterek sizlere hoş geldiniz diyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Türkiye’nin milli teknoloji hamlesinin sembolü haline gelen bu güzide etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ve T3 Vakfı başta olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarımıza gönülden teşekkür ediyorum.

Bugün burada etkinliklerin içeriği, yarışmaların ve bu geniş alanın planlanarak 7’den 70’e tüm katılımcılara ulaşması uzun süren bir çalışmanın sonunda gerçekleşti.

Burası gençlerimiz başta olmak, milletimizin teknoloji alanında çok sınırlı imkânlarla bile neler yapabileceğini gösteren ciddi bir platform.

Teknoloji ve bilime yönelik toplumda farkındalık oluşturmayı ve Türkiye’nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen TEKNOFEST; gençlerimizin geleceğin teknolojileri üzerinde çalışmalarını desteklemek için roketlerden otonom sürüş sistemlerine, insansız hava araçlarından sualtı cihazlarına kadar teknolojinin birçok alanında düzenlen yarışmalarla gurur kaynağımız olmuş durumdadır.

99 FARKLI KATEGORİDE 40 ANA DALDA YARIŞMALAR DÜZENLENİYOR

Bu yıl TEKNOFEST Karadeniz olarak gerçekleştirilen festivalde, 40 ana yarışma 99 farklı kategoride teknoloji meraklılarıyla buluşurken  Karadeniz Bölgesinin doğal ve tarihi güzellikleriyle dopdolu şehirleri de yarışmalara ev sahipliği yapıyor.

22-24 Temmuz 2022 tarihleri arasında düzenlenecek olan İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışması, Üniversite Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması, Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması ile Lise Öğrencileri İklim Değişikliği Araştırma Projeleri Yarışması Fındığın Başkenti Güzel Giresun’umuzda yapılıyor.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen, Milli Teknoloji Hamlesine gönül veren TEKNOFEST gençliği, kadim şehrimizde dereceye girebilmek için büyük bir heyecanla mücadele edecek.

“BÜYÜK VE GÜÇLÜ TÜRKİYE’NİN TEMELİNİ OLUŞTURUYORSUNUZ”

Sevgili gençler, değerli katılımcılar; Sizler ülkemizin ve insanlığın yararı için yola çıkmış, memleketimizde yakılan dev teknoloji ateşinin alt yapısını hazırlayan, Hezârfen Ahmed Çelebi’nin, Vecihi Hürkuş’un, El Cezeri’nin izinden giderek büyük ve güçlü Türkiye’nin temelini oluşturuyorsunuz.

Ülkemizin ve hatta insanlığın aydınlık geleceğinin sizlerin geliştireceği projelere bağlı olduğunu biliyoruz. Şunu da unutmamalıyız ki teknoloji sorumluluk sahibi ve iyi insanların elinde olursa bir anlam ifade eder.

Geçmiş yüzyılın en büyük buluşu atom bombası, savaş uçakları ve uzaya ayak basmak dersek teknolojinin vicdanı olmayan bencil ve acımasız insanların hâkimiyetinde felaketten başka bir şey ifade etmeyeceğini de idrak etmiş oluruz.

Tarih boyunca dünyaya huzur, adalet ve barış sunan ecdadımızdan aldığımız güçle de İnşallah tüm alanlarda teknolojik yetkinliğimizi katbekat artıracağız.

“TEKNOLOJİDE DÜNYANIN EN İYİSİ OLMAYI HEDEF SEÇMELİYİZ”

Bu yüksek vicdanımızı yüksek teknoloji ile tamamlayabilirsek ülkemize, gönül coğrafyamıza ve insanlığa en güzel hizmetleri üretmiş oluruz.

İşte bunun için çok çalışmalı, üretmeli ve teknolojide de dünyanın en iyisi olmayı hedef seçmeliyiz. Bu çalışmaların bizi bu istediğimiz neticelere ulaştıracağından şüphemiz yok.

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethederken ‘Ya ben seni alacağım, ya sen beni’ dediği gibi hep birlikte tutku ve gayretle çabalayacağız.

Bu bizim ülkemize ve gelecek nesillerimize karşı en önemli vatandaşlık görevimizdir. Şunu da belirtmeliyim bu azmi, bu heyecanı sizlerin gözünde görüyor ve geleceğe umutla bakıyoruz. Hepinize gönülden teşekkür ediyorum.

Bu vesile ile TEKNOFEST’in bir bölümünün ilimizde gerçekleşmesinde emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Etkinliklere ve yarışmalara katılacak olan yarışmacılarımıza, projeleri değerlendirecek olan jüriye başarılar diliyorum. Bu organizasyonun hayata geçmesi için büyük özveriyle çalışan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nı bitmek bilmeyen enerjilerinden dolayı kutluyorum.

Vali Ünlü konuşmasını Nobel ödüllü bilim insanımız Sayın Aziz Sancar’ın: “Hayatta ödül almak için yola çıkmayın. Yaptığınız her işte hep en iyi olmaya çalışın. Daha da önemlisi insanlığa ve memleketinize değer katmaya çalışın. Dürüst, ahlaklı ve adaletli olun. Bu şekilde çalışırsanız mutlaka ödülünü alınırsınız’’ sözleriyle tamamladı.

Açılışın ardından Vali Ünlü ve Bakan Yardımcısı Kacır, protokol ile birlikte yarışma alanlarını gezerek yarışmaya katılan projeler hakkında bilgi aldı.