DOLAR32,5895% 0.35
EURO34,8642% 0.35
STERLIN40,6730% 0.18
FRANG35,8876% 0.79
ALTIN2.495,67% 0,45
BITCOIN2.136.1763.917

Sadece Giresun ve Sivas…

44 yıl aradan sonra Süper Lig’e yükselme başarısı gösteren Karadeniz’in Yeşil-Beyazlı ekibi Giresunspor, sezon başında düşme adayları arasında gösterildiği ligde kısıtlı bütçesine ve dar kadrosuna rağmen tutunarak bir başarıya daha imza attı….

Yayınlanma Tarihi : Google News
Sadece Giresun ve Sivas…

Karadeniz Bölgesi’nin nüfus olarak en küçük şehirlerinden birinin Süper Lig’deki temsilcisi Giresunspor, toplamda 11 şehrin temsil edildiği ligde Büyükşehir Belediyesi olmayan 2 şehirden biri olan Giresun’u başarıyla temsil ediyor. Büyükşehir Belediyesi olmayan bir diğer Süper Lig temsilcisine sahip il ise Sivas. Ancak 630 binin üzerinde nüfusa sahip olan Sivas şehri, Büyükşehir olabilme sınırı olan 750 bin nüfusuna çok da uzak sayılmaz. Giresun’un güncel nüfusu ise 450 binin üzerinde.

Türkiye’de nüfus ve ekonomik güç anlamında birçok Büyükşehir Belediyesi’ne sahip şehirlerin takımları TFF 1. Lig’de mücadele verirken, bazıları ise TFF 2. Lig’e düştü. Bu açıdan bakıldığında ise Yeşil-Beyazlı Çotanaklar’ın Süper Lig’den düşmemesi ve gelecek sezon da mücadele edecek olması bazı kesimler tarafından küçümsense de konuya geniş çerçeveden baktığımızda ligde kalarak büyük bir başarıya imza attığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Süper Lig’de istenilen başarıları elde etmenin bir yolu da ekonomik destekten geçiyor. Giresunspor’un en önemli ekonomik destek beklentisi ise Giresun dışında yaşayan Giresunlu iş adamları. Türkiye’nin en çok göç veren İllerinin başında gelen ve bu konuda İstanbul’da Sivas ve Kastamonu’nun ardından 3. sırada bulunan Giresunluların, Giresunspor’a vereceği destek bu anlamda çok önemli. İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin birçok Büyükşehrinde yatırımları bulunan Giresunlu iş adamlarının vereceği ekonomik destekle; Giresunspor’un gelecek sezon hedefinin kümede kalmak değil, Avrupa Kupaları olarak belirlenmesi zor değil. Hele ki yurtdışında yaşayan Yeşil-Beyaz renklere ve Çotanak armaya sevdalı gurbetçi Giresunlu iş adamları da ekonomik destek kervanına katılırsa, gelecek sezon bizim için oldukça enteresan neticeleri de beraberinde getirecektir.

TÜRKİYE SÜPER LİGİ DEĞİL; İSTANBUL SÜPER LİGİ!…

1960’lı yıllardan bu yana ilk defa 8 İstanbul takımının mücadele edeceği 2022-2023 Süper Lig sezonu, oldukça ilginç geçeceğe benziyor. Oynanan Play-Off maçlarının neticesinde İstanbulspor’un Süper Lig’e adını yazdıran son takım olmasının ardından ‘İstanbul Süper Ligi’ şeklinde eleştirilerin yapıldığı ‘Türkiye Süper Ligi’nde her bir İstanbul takımı sezon içinde sadece 11 sefer İstanbul dışına çıkacaklar. Bu durum ise İstanbul takımları için bir avantaj gibi gözüküyor. Mevcut bu durumda son şampiyon Trabzonspor’un özellikle İstanbul deplasmanlarında nasıl bir performans sergileyeceği merak konusu olmaya başladı. Ayrıca İstanbul deplasmanlarında alınacak puan ya da puanlar Anadolu takımlarının şampiyonluk, Avrupa Kupaları ve kümede kalma anlamında ligdeki kaderini oldukça etkilemesi bekleniyor.

Haber: Hakan Uğurlu

YORUM YAP