DOLAR32,5900% 0.34
EURO34,8687% 0.36
STERLIN40,6316% 0.06
FRANG35,8626% 0.71
ALTIN2.507,65% 0,93
BITCOIN2.125.5441.805

1.Trabzon Ot Lezzetleri Festivali düzenlendi.

Trabzon’da sağlıklı beslenme konusunda farkındalık yaratmak ve kültürel değerlerimizin korunması-gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak amacıyla geniş çaplı bir araştırma yapıldı.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
1.Trabzon Ot Lezzetleri Festivali düzenlendi.

Trabzon Olgunlaşma Enstitüsü tarafından Trabzon’un 13 ilçesi ve 50’ye yakın köyü gezilerek yörenin mutfak kültürü hakkında oldukça yararlı bir envanter oluşturuldu. Bu araştırmanın festival tadında gelenekselleştirilerek Trabzon gastronomisine de katkı sağlaması öngörüldü.

Bu doğrultuda Trabzon Olgunlaşma Enstitüsü ev sahipliğinde Trabzon Valiliği, Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası ve Trabzon Turizm Konseyi’nin katkılarıyla ‘Doğadan Tabağa, Nineden Toruna’ temasıyla “1.Trabzon Ot Lezzetleri Festivali” düzenlendi.

Okul bahçesinde düzenlenen festivale Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ve protokol üyelerinin yanı sıra, TTSO Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu, Yönetim Kurulu Başkanımız Eyyüp Ergan, Türkiye Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe, şefler, öğretmen, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Festivalde konuşan Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Olgunlaşma Enstitüsü’nün yaklaşık 3 yıldır ciddi çalışmalar yaptığını belirterek, “Tüm arazilerimizdeki bitki türleri ve çeşitleri incelendi ve daha sonrasında bu çalışma kitaplaştırıldı. 70 bitkiden farklı lezzet türlerinin ortaya çıkacağının tespitini yaparak, 270 çeşit yemek yapılabileceğini ortaya koydular. Trabzon tarih, kültür ve medeniyet şehri. Attığımız bu adımlarla gastronomi şehri olma yolunda da ilerliyor” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Ustaoğlu ve TTSO Başkanı Hacısalihoğlu festivale katkı sunan şef ve gurmelere plaket verdi.

Festivalde yörede yetişen tomara, pirçol, hoşkıran, dere lahanası, diken otu, tutya, pazı ve ısırgan  gibi çeşitli otlar kullanılarak hazırlanan karalahana sarması, gongoroş kavurması ve ısırgan otlu gözleme, külür tavası, evelek otu sarması, tomarak tavası, ve baldıran çorbasının da aralarından bulunduğu 75 çeşit yemek davetlilere ikram edildi.

Ayrıca Meslek Lisesi öğrencileri arasında ot kavurma, yöre kadınlarının katılımıyla da en lezzetli sarma yarışmaları düzenlendi. Yarışmalar sonucunda dereceye girenlere sertifikanın yanı sıra çeşitli ödüller takdim edildi.

Başkanımız Eyyüp Ergan da dereceye giren öğrencileri tebrik ederek başarılarının devamını diledi.

YORUM YAP