Arıcılar Başka Bölgelere Göç İçin Hazırlıklara Başladı

Yayınlanma Tarihi :

Ordu arıcılığı hakkında açıklamalarda bulunan Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz; “İlimizde 3 bin civarında arıcımız tarafından yıllık ortalama 17 bin ton bal üretilmektedir. Bal üretimi ilimiz ekonomisine yaklaşık 450 milyon TL katkı sağlamaktadır” dedi.

Türkiye’de bal üretiminin en fazla yapıldığı il olan Ordu’da, arıcıların yüzde 90’ının gezgin olduğunu söyleyen İl Müdürü; “İlimizde gezgin arıcılar, Ramazan Bayramı sonrası başka bölgelere göç için hazırlıklara başladı. Mayıs ayının ilk haftasından itibaren yayla yolcuğuna başlamayı planlayan ve Türkiye’yi adeta karış karış gezen Ordulu arıcılar, bir yandan kovanlarını ve çerçevelerini tamir ediyor, diğer yandan da yaylada arı bakımı için gerekli malzemeleri tedarik etmeye çalışıyor. Dünyanın en tatlı gıdasını sofralara getirmek için tüm arıcılarımız gece gündüz demeden, ailelerinden uzak çalışıyorlar. Bu yolculuğun sonunda gezginci arıcılarımız balı sofralarımıza getirmeyi başarıyorlar” ifadelerini kullandı.

Bakanlığımız tarafından arıcılarımıza önemli desteklerin de verildiğini belirten İl Müdürü; “Bakanlığımızca arıcılarımıza arılı kovan desteği verilmektedir. Bu kapsamda İlimiz arıcılarına 8 milyon lira destekleme ödemesi gerçekleştirildi. Bu sene arılı kovan başına 20 lira destekleme ödemesi yapılacak. Böylece ilimiz arıcılarına yaklaşık 11 milyon lira destekleme yapılmış olacaktır” şeklinde konuştu.

Arılarda varroa hastalığına karşı verilen mücadelenin önemine de dikkat çeken İl Müdürü; “Bu hastalığa karşı mücadelenin kesinlikle yapılması gerekiyor. Bu konuda tüm arıcılarımız dikkatli olmalı. Mümkünse toplu ilaçlama yapsınlar. Toplu ilaçlama varroada başarıyı artırıyor. Tüm arıcılarımıza bol ve bereketli bir sezon diliyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

Basın No: