DOLAR32,8425% 0.05
EURO35,1743% -0.16
STERLIN41,5836% -0.28
FRANG36,8324% 0
ALTIN2.492,37% 0,10
BITCOIN64.779,81-0.225
reklam

Yüksek İstişare Kurulu Samsun-Sarp Demiryolu İçin Toplandı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Yüksek İstişare Kurulu Samsun-Sarp Demiryolu İçin Toplandı
reklam

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yüksek İstişare Kurulu, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu nezdinde toplandı. İl ve sektör sorunları ile taleplerinin görüşüldüğü toplantıda konuşan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, Odanın görevleri ve hizmetleri hakkında bilgiler verdi.

Süreci devam eden 3. ve 4. OSB yatırımı ile fizibilite çalışması tamamlanan 5. OSB yatımlarında Odanın rolü ve aşamalarını değerlendiren Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çakırmelikoğlu, “Odamız ulaşımdan sanayi altyapısına, turizmden fındık ve çay mahsulüne yönelik çalışmaların tümünün içindedir. Bugün ilimiz adına stratejik yatırımlardan olan Organize Sanayi Bölgeleri adına kritik bir süreç yürütülmektedir. Şuan kuruluşu tamamlanan, kamulaştırma ve altyapı yatırım aşamaları beklenen 3. ve 4. sanayi bölgeleri şehrimizin doğu bölgesinin geleceğine olumlu katkı sağlayacaktır. Yine fizibilitesi biten kuruluş kararı beklenen 5. OSB de kentin güney ilçelerinin kurtuluşu olacaktır. Ayrıca Samsun’dan Sarp sınır kapısına kadar uzanan limanlara entegreli demiryolu projesi bizlerin takibindedir. Bu yönde Samsun’dan Artvin’e kadar yedi il (Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Rize ve Artvin) Ticaret ve Sanayi Odası-Ticaret Borsası Başkanları olarak ortak çalışma başlattık. Ve bu çalışmalar rutin şekilde devam etmektedir. Bunlara ilaveten yılan hikayesine dönen Giresun Güney Çevre Yolu lobi çalışmaları da sürmektedir. Bu projenin sadece Giresun’a özel yapılmadığını yetkili ve etkili makamlara anlatmayı kendimize borç bildik ve bu doğrultuda faaliyetlerimiz devam etmektedir. Fındık ve çayın, üretimden sanayide işlenip katma değerli ürüne dönüşmesi aşamasına kadar takip etmekteyiz. Bugün fındık ve çay sektörlerinde butik mamul ürün imalatları bölgemizin kümelenme altyapısını oluşturmakta ve gelecek adına umut vermektedir.” açıklamasında bulundu.

Toplantının devamında Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yüksek İstişare Kurulu üyelerinin fikir beyan ettiği, sektör sorunları ile bölgenin ulaşım altyapısı ile sanayicilerin talepleri değerlendirildi. Mayıs ayında Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde bir araya gelen yedi il ticaret ve sanayi odalarının ortak görüşü Samsun-Sarp Demiryolu Projesinin öncelikli gündem maddesi ve lobi çalışması olmasına oy birliği ile karar verildi.

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası’na bağlı sektör ve bölgeleri temsilen belirlenen Yüksek İstişare Kurulu şu isimlerden oluştu;  Ahmet Bayram (Doğuş İnşaat), Ahmet Dede (GFD Hazır Beton), Ahmet Demirci (Demircizade Fındık), Denizhan Usta (Ramazan Usta Petrol), Gökhan Karaosmanoğlu (GMG Unlu Mamulleri), Hakan Belgütay (Kaletaş Enerji), Halil Ak (Ahmet Ak Gıda), Halil Paltun (Altun Gıda), Hanife Karamustafaoğlu (Karamustafaoğlu Sigorta), Hüseyin Mürtezaoğlu (Mürtezaoğlu Mobilya), İlhan Sandal (İlhan Sandal Mühendislik), İlker Yaraman (Yaramanlar Demir Çelik), İsmail Cem Feridunoğlu (Feridunoğlu Sigorta), Mahmutcan Yavuz (Yavuzkan Fındık), Mehmet Hilmi Karakılıç (İlk-Nur İnşaat), Mehmet Tanrıverdi (Mehmet Tanrıverdi Ahşap sanayi) Murat Yıldırım (Yıl-Ka Çay), Mustafa Altuntaş (Altıntaşlar Dayanıklı Tüketim), Mustafa Atar (Atar A.Ş.), Mustafa Demirci (Koralla Fındık), Ramazan Öztürk (Ramazan Öztürk Sigorta), Tansu Özbay (Yüksel Isı Sistemleri), Tuncay Usta (Usta Fındık), Yaşar Kümbetli (Yaşar Kümbetli Gıda), Yusuf Algül (Algül Pastanesi),Adem Apaydın (Apaydın AVM), Ali Akdağ (Akdağ Emlak), Bülent Yavuz (Yavuz Gıda), Gürsel Kaya (Simge İnşaat), Özgür Mert (Giresun Alsan Orman), Reyhan Uçak (Uçak Otomotiv), Şevket Alaeddinoğlu (Doğal Dükkan), Osman Tuncer (Tabya Tur) ve İbrahim Kara (Gismap).

YORUM YAP