Üretici Desteklenmeli, Aksi Halde Sütü İthal Edeceğiz « Bulancak Ajans

6 Ekim 2022 - 20:42

Üretici Desteklenmeli, Aksi Halde Sütü İthal Edeceğiz

Çiğ süt fiyatlarına yapılan zammın yürürlüğe girmesiyle 1 LT süt fiyatı 10 TL’yi buldu.

Üretici Desteklenmeli, Aksi Halde Sütü İthal Edeceğiz
Son Güncelleme :

10 Aralık 2021 - 21:26

Konuyla ilgili açıklama yapan İYİ Parti Gümüşhane İl Başkanı Ali Ateş, aylardır dile getirdikleri artan girdi maliyetleri karşısında üretici desteklenmediği için süt fiyatlarındaki artışın devam edeceğini söyledi.

Çiğ süt fiyatlarına yapılan artışın tereyağından peynire kadar tüm süt ürünlerinde Yüzde 20-50 arasında artacağına dikkat çeken İYİ Parti Gümüşhane İl Başkanı Ali Ateş, “Üretici, artan yem fiyatları ve maliyetler karşısında zor günlerden geçiyor. Üretici üretimden el çekiyor. Süt veren ineklerini dahi kesime gönderiyor. Ama ülkeyi yönetenler bunu görmezden geliyor. Üretici desteklenmediği sürece süt fiyatlarında fahiş artışlar devam edecek. Ama bu artış üreticiye yansımıyor” dedi.

Başkan Ateş, Üreticilere yem desteği konusunda ciddi katkı sunulmazsa süt üretiminin düşeceğini ve sütün litre fiyatının 15 TL’yi bulacağını belirterek, “Süt ve süt ürünlerinde, yalnızca çiğ süt fiyatları artmadı, ambalajdan elektriğe, doğalgaza, nakliyesinden dağıtım maliyetlerine kadar her kaleme zam geldi. Bu da doğrudan tüketiciye yansıdı. Yoğurdun kg fiyatı 15 TL’yi geçti. Peynir fiyatlarına yetişmek mümkün değil. Ülkedeki bu kötü gidişin mimarları, boş denetim yapmayı bırakarak üreticiye ciddi desteklemeler vermeli. Aksi halde samanda olduğu gibi sütü de ithal etmek zorunda kalacağız” ifadelerini kullandı.