DOLAR32,1973% -0.03
EURO34,9965% -0.07
STERLIN40,9330% 0.04
FRANG35,3666% -0.12
ALTIN2.509,76% 0,36
BITCOIN69.790,375.34

Ünlü; Demet Hanımın Bu Girişimci Ruhu Herkese Örnek Olmalıdır

Giresun Valisi Sayın Enver Ünlü, internet üzerinden yöresel ürünlerin satışını yapan girişimci Demet Öztürk’ün üretim atölyesini ziyaret etti.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Ünlü; Demet Hanımın Bu Girişimci Ruhu Herkese Örnek Olmalıdır

Vali Ünlü, 3 Mart Çarşamba günü Giresun’un Piraziz ilçesi Aydere Mahallesinde yaşayan kadın girişimci Demet Öztürk’ü Piraziz Kaymakamı Furkan Başar ile birlikte üretim ve paketleme atölyesine çevirdiği evinde ziyaret ederek, çalışmaları hakkında bilgi aldı.

VALİ ÜNLÜ “DEMET HANIMIN BU GİRİŞİMCİ RUHU HERKESE ÖRNEK OLMALIDIR”

Öztürk’ün yöresel ürün çeşitlerinin imalatını ve paketlemesini yapmak için evinin çatı katında “Fındık Harmanı” adıyla kurduğu üretim atölyesinde de incelemelerde bulunan Vali Ünlü; “Piraziz’de üretim aşkıyla, sağladığı istihdamla örnek girişimcimiz olan Demet Öztürk hanımı, işletmeye çevirdiği evinde ziyaret ettik. Ekonomimize değer katan, fikirlere hayat veren ve her alanda harika işler çıkaran kadınlarımızı gönülden kutluyor ve destekliyorum. Demet hanımın bu girişimci ruhu herkese örnek olmalıdır.  Kendisi ile birlikte aile efradı ve köy sakinlerine de sağladığı istihdam nedeniyle her türlü övgü ve alkışı hak ediyor. Yaptığı çalışmaları yerinde gördükten sonra, bu tür girişimcilerin desteklenmesinin ve ekonomiye üretim bazlı girdilerin kazandırılmasının ne kadar önemli olduğuna da bir kez daha şahit olduk. Çalışmalarına katkı sağlayacak ve üretim alanını daha fazla geliştirip, istihdam sağlayacak girişimlerinde ARGE çalışmaları başta olmak üzere ilgili kurumlarımız tarafından gerekli desteğin sağlanması için her türlü yardım ve kolaylığı kendisine sağlayacağız. Özellikle kadın girişimcilerimizin çoğalması ve kadınlarımızın üretime ve ekonomiye etkin şekilde katılmalarının sağlanması için başta kadın kooperatiflerimizin kurulması ve kendi üretimleri ile ayakta durabilecekleri faaliyetlere yönlendirilmeleri için bizler de Devletin imkanlarından faydalanabilmeleri için onlara gerekli kolaylığı her zaman göstereceğiz. Demet Öztürk hanımı ve onun gibi girişimci kadınlarımızı bir kez daha kutluyor, sayılarının her geçen gün artmasını temenni ediyorum” dedi.

ÖZTÜRK “FINDIK BAHÇESİNDE YEŞEREN BİR FİKİR”

Fındık Harmanı’nın hikayesini de anlatan Girişimci Demet Öztürk, hasat zamanı bahçede fındık toplarken aklına gelen bir fikirle bu serüvenin başladığını belirterek “Senelerdir bin bir emekle toplanıp harmana gelen fındık, çuvallandıktan sonra kabuklu haliyle satılıyordu. Bu fındık Türkiye’de yetişebilen yaklaşık 15 fındık türü içinde en lezzetli olanı Coğrafi İşaret Tescilli Giresun Tombul Fındığı idi. ‘Böylesine kıymetli bir ürünü ham madde olarak satmak zorunda mıyız?’ sorusunun cevabını aramaya başladım.

Fındık bahçesinde büyüdüğümüz, fındık harmanında oyunlar oynadığımız, özümüzde, kültürümüzde, hayatımızın her anında yer bulmuş fındık neden üretildiği topraklarda işlenmesin ki? Hem de bu üretim köyde, fındığa en çok emeği veren kadınların elinde katma değere dönüşmesin ki? Diye düşünmeye başladım.

5 Ağustos 2017 tarihinde büyük bir heyecanla, toprağın bereketiyle, Karadeniz kadının gücüyle, Öztürk ailesinin birlikteliğiyle Fındık Harmanı’nın temellerini attık. Böylece, Dört kardeş; Demet, Fatma, Damla ve Umut üniversitelerin farklı bölümlerinden mezun olup kendi alanlarındaki yeterliliklerini Fındık Harmanı’nda buluşturmayı başardık” diyerek markalaşma yolunda atılan ilk adımın bu şekilde başladığını ifade etti.

“KÖYDE BİR ÜRETİM ATÖLYESİ KURULDU”

Öztürk, “Fındık Harmanı” olarak markalaştıkları yöresel doğal ürünlerden oluşan imalatlarının paketleme ve pazarlama aşamasında yaşadıkları süreci anlatarak, ürettim ve imalat alanında markalaşma yoluna giderken kendilerine DOKAP’ın finanse ettiği Giresun Tarım İl Müdürlüğü’nün GİRKAP projesi ile Devlet tarafından ciddi anlamda makine ve ekipman desteği sağlandığını söyleyerek “İyi tarım uygulamaları ve sürdürülebilir tarım yöntemi ile yetiştirdiğimiz fındıkları atölyemizde katma değere dönüştürüyoruz. Kardeşlerimle başladığımız bu yolculuk köyümüzün kadınları ile devam ediyor. Hem onlara iş imkânı sağlamış hem de Giresun’dan kadın elinden çıkan bir fındık markasının devamını getirebilmek için hep birlikte çok çalışıyoruz. Fındıkla başlayan süreç müşterilerimizden gelen talep doğrultusunda çeşitlendi. Giresun yöresel ürünleri de yolculuğumuza ortak ettik. Ayrıca vegan mutfağı konusunda birinci olan Giresun’un bu özelliğini geliştirilerek yeni ürünlerin ortaya çıkması için çalışmalarımız sürmektedir” diyerek hedeflerini anlattı.

“DÖRT KARDEŞ HANGİ AMAÇLAR İÇİN UĞRAŞIYOR”

Fındık Harmanı markası ile girdikleri yöresel ürün sektöründeki amaçlarını da anlatan Öztürk “Sanayicinin dışında çiftçinin de fındığa katma değer yaratabildiğini herkese göstermek, köyde başlayan bu hikâyeye daha çok kadını dâhil ederek devam etmek, kirlenen topraklarımızın temizlenmesi, iyi tarım ve organik tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması için çalışmak, çiftçi kadınların tarım eğitimleri alarak bilinçli üretici olmalarını sağlamak, bitkiye, toprağa, hayvanlara, suya saygı duyarak ekolojik dengeyi bozmadan sürdürülebilir tarım yöntemini uygulamak ve geleneksel yöntemlerle hazırladığımız ürünlerimizi müşterilerimize kadar ulaştırıp, evlerine kadar doğallığı ulaştırabilmek için üretime devam ediyoruz”  dedi.

“DALINDAN DAMAĞA”

Köyde yaşadıkları için dalından toplayıp sofralarına getirdikleri gıdaların tatlarının hep damaklarında kaldığını söyleyen Öztürk “Annemizin bizlere söylediği ‘kolaya kaçmayın, zordan korkmayın’ sözüyle hareket edip dalından topladığımız fındıkların müşterilerimizin damaklarında tat bırakması için çalışıyoruz. Mottomuzu da annemizin bu sözleri belirledi. Fındık, atölyemizde kabuklu haliyle stoklanıyor. Müşterilerimizden gelen siparişe göre üretim yaparak her Salı günü kargolarımızı çıkarıyoruz. Günümüzün online alışverişlerinde ‘bugün sipariş ver yarın kargoda’ anlayışını gerçekleştiremiyoruz. Çünkü; butik bir üretimde daha çok ürünü değil hep en taze ve en kaliteli ürünü göndermeyi hedefledik. Bizimkisi dalından damağa uzanan bir fındık hikayesi” diyerek pazarlama stratejileri hakkında da bilgi verdi.

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen ve DOKAP tarafından finanse edilen Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi (GİRKAP) kapsamında kadın girişimci Öztürk’e fındık kavurma fırını ve ekipmanları, hamur yoğurma makinesi ve ekipmanları ile püre makinesi ve ekipmanları için hibe desteği yapıldı.

YORUM YAP