TÜKETİLEN ŞEKERİN TAMAMI « Bulancak Ajans

29 Eylül 2023 - 16:48
TÜKETİLEN ŞEKERİN TAMAMI
Son Güncelleme :

18 Aralık 2019 - 17:30

Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamaya göre yurt içinde tüketilen şekerin tamamının yurt içinde üretildiği yurt içinde tüketilmek üzere şeker ithal edilmediği konu ile ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği nden yapılan yazılı açıklama şöyle;

”Türkiye, Rusya’dan şeker ithalatına başladı” başlığıyla bazı basın yayın organlarında yer alan haberlere ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

Ülkemiz, yurtiçinde tüketilmek üzere şeker ithalatı yapmamaktadır. Şeker ithalatı, sadece ‘İhraç Edilen İşlenmiş Mamul Ürünlerde’ kullanılmaktadır.   

2018 yılında yapılan 82,9 milyon dolar değerindeki 201 bin ton ithalata karşılık; 1,9 milyar dolar şekerli mamul ihracatı yapılmıştır.

İthal edilen 1 ton şeker; 22,5 kat değer kazanarak şekerli mamul bünyesinde ihraç edilmiştir.

Bu yöntem ile ülkemiz katma değer oluşturmakta, şekerli mamul ihracatçılarımız dünya ile rekabet etmekte ve ilave döviz girdisi sağlanmaktadır. 

Özellikle belirtmek gerekir ki, ülkemizde 2018/2019 pazarlama yılında pancar şekeri tüketimi, rekor kırarak 2 milyon 455 bin tona ulaşmıştır. Vatandaşlarımız tarafından tüketilen şekerin tamamı da yurt içinde üretilmektedir.

 Kamuoyuna saygı ile duyurulur.