Trabzon’da fındıkta rekolte tespitine başlandı « Bulancak Ajans

7 Haziran 2023 - 16:50

Trabzon’da fındıkta rekolte tespitine başlandı

2021 ürünü fındık rekoltesinin tespiti için Türkiye genelinde olduğu gibi, Trabzon’da da çalışmalara start verildi. 28 Haziran 2021 tarihinde çalışmalarına başlayan komisyon, 9 Temmuz Cuma gününe kadar sahada sayım yapacak.

Trabzon’da fındıkta rekolte tespitine başlandı
Son Güncelleme :

04 Temmuz 2021 - 20:50

2021 ürünü fındık rekoltesinin tespiti için Türkiye genelinde olduğu gibi, Trabzon’da da  çalışmalara start verildi. 28 Haziran 2021 tarihinde çalışmalarına başlayan komisyon, 9 Temmuz Cuma gününe kadar sahada sayım yapacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın koordinasyonunda fındıkla ilgili kesimlerin temsil edildiği komite tarafından belirlenecek rekolte için bu yıl da Trabzon’un tüm ilçelerinde çotanak sayımı gerçekleştirilecek.

Sahil, orta ve yüksek kesimlerde örnekleme yöntemi ile rekolte tespiti yapmaya başlayan komisyonda sektörle ilgili şu kuruluşlara ait temsilciler yer alıyor:

Tarım ve Orman Bakanlığı Trabzon İl Müdürlüğü, Trabzon Ticaret Borsası, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği, Fiskobirlik, Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, TZOB ve TMO Trabzon Şube Müdürlüğü.

Trabzon’da yaklaşık 65 bin hektarlık alanda fındık tarımı yapılıyor.