DOLAR32,3026% 0.24
EURO35,1348% 0.06
STERLIN41,2151% 0.17
FRANG35,4896% 0.24
ALTIN2.513,53% 0,12
BITCOIN69.014,914.237

TOÇDER Orman Yangınlarına Kayıtsız Kalmadı

Memleketimizde faaliyet gösteren Toprağın Çocukları Derneği ( TOÇDER) yanan ormanlarımız bir bölümünde “ŞEBİNKARAHİSARLILAR HATIRA ORMANI ” oluşturmak icin ağaç dikim kampanyası başlattı.

Yayınlanma Tarihi : Google News
TOÇDER Orman Yangınlarına Kayıtsız Kalmadı
Cennet vatanımızın bir çok noktasında başlayan yada başlatılan orman yangınlarına yine memleketimizin duyarlı derneği TOÇDER sesiz kalmadı. Şebinkarahisar belediyesi, siyasi parti temsilcileri, Şebinkarahisar bağlantılı tüm sivil toplum kuruluşları, dernekler ve vakıflarla görüşerek kampanyalarına destek ve birlikte hareket etme  çağrısında bulundular.
Toçder Başkan Yardımcısı Mahmut Tombul konu ile ilgili gazetemize yapmış olduğu açıklamada şu sözlere yer verdi; “Biliyorum ki son zamanlarda ülkemizin bir çok yerindeki orman yangınları hepimizi derinden üzdü. Hepimiz bu durumun bizde yarattığı ruhsal çöküntü ile sosyal medya hesaplarından konuya hassasiyet ve önem gösterdiğimizi duyurduk. Ama artık somut bir adım atalım. Yediden yetmişe tüm Şebinkarahisarlılar olarak el ele , gönül gönüle bu ağaçlandırma kampanyasına katılarak fidan bağışı yapalım.
Bir çok ülkede iklim degişikligi ve kuraklık etkili olmaya başladı. Türkiye’de ısınıyor, kuraklık ve susuzluk önümüzdeki yılların en büyük problemi olacak. Ülke olarak tedbir alınmalı. Yağmur ve yağış için ormanlar korunmalı, ağaçlandırma seferberliği başlatılmalı. Bu seferberlik hiç sonlandırılmadan belli periyot aralıklarıyla devam etmeli.

Son on yılda 60 bin hektar ormanlık alan yandı. Daha akılda kalıcı olması açısından son on yılda 85 bin futbol sahası kadar ormanlık alanımız kül oldu!!!
Bir kaç tespitte bulunmak istiyorum.
1-Yangına karşı tüm toplumu bilinçlendirmeye yönelik çalışmalar artırılmalı.
2- Koruma önlemleri ,müdahale planları tekrar gözden geçirilmeli.
3- Acil müdahale ekipleri, kara ve hava araçları, donanımlar, teknolojik açıdan daha da güçlendirilmeli.
4- Gönüllü orman timleri oluşturulmalı.
5- Siyasi partiler el ele vermeli. Konu doğa, tabiat, çevre ve orman olunca  bu kavramların partisi olmaz deyip yumruklar masaya vurulmalı. Cezalar yetersiz mi? Hemen gerekli yasal düzenlemeler yapılarak ivedilikle uygulanmalı.
Ben de Toprağın Çocukları Derneği Başkan Yardımcısı olarak yanan ormanlık alanlarımız arasından  bize gösterilecek alana oluşturacağımız  “ŞEBİNKARAHİSARLILAR HATIRA ORMANI” na 50 adet fidan bağışı yaparak fidan bağış kampanyasına katılıyorum. Bu çağrıya kayıtsız kalmayalım. İş adamlarımız, esnaflarımız,  çiftçimiz, tüm doğa ve tabiat dostları sıra sizde…
Mahmut TONBUL
TOÇDER BAŞKAN YRD.
TOPRAĞIN ÇOCUKLARI AĞAÇLANDIRMA DERNEĞİ
ZİRAAT BANKASI
IBAN: TR54 0001 0001 2696 4467 1550 01

YORUM YAP