DOLAR32,2511% 0.14
EURO35,0023% 0.27
STERLIN41,0886% 0.43
FRANG35,2346% 0.08
ALTIN2.418,47% 0,36
BITCOIN68.930,003.285

Ticari Alacak Sigortası Teminat Kapsamına Alınmalıdır

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Halilbeyoğlu, ticari alacak sigortasının banka kredilerinde teminat kabul edilmesinin KOBİ’lerin nakit ihtiyacına ulaşımına fayda sağlayacağına değindi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Ticari Alacak Sigortası Teminat Kapsamına Alınmalıdır

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halilbeyoğlu açıklaması şu şekildedir;

“Ticari Alacak Sigortası 01.02.2009 tarihinde yürürlüğe giren kredi sigortası şartları kapsamında sunulan, Kobilerin herhangi bir teminata bağlanmamış vadeli satışlardan doğan borcun, ödenmeme riskini teminat altına alan bir üründür.

Peşin, kredi kartı, banka teminatıyla olan satışlar ve grup şirketlerine yapılan satışlar kapsam altında değilken, açık hesap ile çek ve senet ile yapılan vadeli satışlar teminat altındadır.

2 yılını doldurmuş, Kobi özelliğine sahip, biten mali yıldaki yurtiçi satışları 175.000,000 TL’yi aşmayan KOBİ’lerin yurtiçi vadeli TL satışları üzerinden, 120 – 180 – 240 – 360 gün vadeler tanıdığı alacaklarına karşılık, kanunla güvence altına alan bu sistemle, ticari bir alacağın iflas veya temerrüde düşmesi durumunda tazminat ödemesi gerçekleştirerek, Kobi’nin finansman yapısını koruyarak, güvenle ticaret yapmasını sağlayan bir sistemdir.

Aynı zamanda olağanüstü riskler yönetim merkezi üzerinden piyasa oluşturan ticari işletmeleri, finansal açıdan takip ederek, güvenli ticaret için firmaları bilgilendirir.

Yeni müşteri ile güvenli ticaret, finansal koruma, risk yönetimi, tahsilat yönetimi gibi faydaları olan alacak sigortası ile Giresun Ticaret ve Sanayi Odası’nın beklentisi ve talebi, üyeleri için bankaların alacak sigortasını teminat kabul ederek, Kobilerimizin nakit ihtiyaçlarına cevap verecek düzenlemenin  bir an evvel hayata geçirilmesidir.

Bu düzenleme ile Odamız üyesi, sigorta poliçesi üreten sigorta acenteleri başta olmak üzere, poliçe üreten bütün finansal kuruluşları için yeni bir pazar ortaya çıkacak, büyüyen Türkiye hedeflerine daha kolay ulaşacaktır. “

YORUM YAP