DOLAR33,0413% 0.65
EURO36,0249% 0.4
STERLIN42,9931% 1.08
FRANG36,9546% 0.88
ALTIN2.561,47% 0,47
BITCOIN59.916,341.881
reklam

Tarım ve hayvancılık çalışanları sokağa çıkma yasağından muaf

Yayınlanma Tarihi : Google News
Tarım ve hayvancılık çalışanları sokağa çıkma yasağından muaf
reklam

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım ve hayvancılık çalışanlarının sokağa çıkma yasağından muaf tutulacağını bildirdi.

Alınan kararın, tarım ve hayvancılık sektöründeki üretimde herhangi bir aksaklık yaşanmaması açısından önemli olduğunu vurgulayan Bayraktar, “Türkiye Ziraat Odaları Birliği olarak üretimin aksamaması için çiftçilerimiz ve tarım işçilerimizin yasaktan muaf tutulması gerektiğini belirtmiştik. Talebimizin yerine gelmesinden memnuniyet duyuyoruz. Bu konuda göstermiş oldukları ilgiden dolayı İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu ve Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’ye teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Tarımsal üretimin pazarlama aşamasının da ihmal edilmemesi gerektiğine işaret eden Bayraktar, “Çiftçilerimizin üretimde kalması, gıda tedarikinin sağlanması açısından tek başına yeterli olmayacaktır. Ürünlerimizin satışının yapılması gerekmektedir. Belediyeler ve belediyeler tarafından belirlenen pazarcı esnafının, semtlerde seyyar olarak satış yapması sağlanabilir” önerisinde bulundu.

Sokağa çıkma yasağı muafiyet kapsamına alınan gruplar şu şekilde:

– Reyon ömrü kısa olan ve hızlı bozulan (et, balık, meyve ve sebze, süt ve süt ürünleri) grupların ünitelerinde çalışanlar ile un ve makarna sektöründe çalışanlar, hafta sonu üretimlerine devam edebilecekler.

-Perakende sektöründe de sorun yaşanmaması için pazar akşamı saat 18.00’den sonra haller ve marketlerin depoları, mal kabul üniteleri açık olacak. Buralarda çalışanlar, iş yerlerine ulaşımda sorun yaşamayacaklar.

-Veteriner hekimler, hafta sonu uygulanacak olan iki günlük sokağa çıkma yasağı kapsamının dışında olacaklar. İl, ilçe ve köylerde üreticilere ve besicilere ulaşımda bir problem yaşamayacaklar.

-Veteriner hekimlere ait klinik, poliklinik, hastaneler ve veteriner hekimlik hizmeti veren özel kuruluşlar ve çalışanları hafta sonu hizmet vermeye devam edebilecekler.

-Hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma yasağının, genelge ile istisnai kapsamında olacak bir grup da Tarım ve Hayvancılık üretimindeki çiftçiler. Çiftçiler üretimlerine aksatmadan devam edebileceklerdir.

-Mevsimlik İşçilerin koordinasyonu il valilerine verilmiştir. Hijyen ve sağlık önemleri, il ve ilçe pandemi kurullarınca takip edilmektedir.

YORUM YAP