Bulancak Ajans
Bulancak Ajans
DOLAR31,1497% 0.14
EURO33,8597% 0.14
STERLIN39,5632% 0.19
FRANG35,3978% 0.15
ALTIN2.041,34% 0,46
BITCOIN1.761.2899.459

Serdengeçti, Giresun Limanı’ndaki İlk Konteyner Gemisini Uğurladı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Serdengeçti, Giresun Limanı’ndaki İlk Konteyner Gemisini Uğurladı

Giresun Valisi Sayın Mehmet Fatih Serdengeçti, Giresunport Liman İşletmesini ziyaret ederek, Giresun Limanı’nda gerçekleşecek olan ilk konteyner gemisi sevkiyatı hakkında bilgi aldı.

Vali Serdengeçti, liman personeli ve yetkililerle bir araya gelerek, Giresun’un ihracat potansiyeli ve limanın rolü konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Vali Serdengeçti, ziyaret sırasında yapmış olduğu konuşmada şunları ifade etti: “Şimdi Giresun limanımızdaki arkadaşlarımızı ziyaret etmeye karar verdik. Bu limanımız, son dönemde ithalat ve ihracatta yoğun trafiğin olduğu önemli limanlarımızdan biri haline geldi. Konteynerlerle birlikte sağlanan yeni ihracat ve ithalat hizmetleriyle limanımız daha da önem kazandı.

Bu bağlamda, özellikle limandaki çalışma arkadaşlarımıza hayırlı olsun dileklerimi iletiyorum ve bu başarılarından dolayı kendilerini tebrik ediyorum. Buradaki konteyner faaliyetleri, ülkemiz, bölgemiz ekonomisi ve Giresun için önemli bir katkı sağlayacaktır. Bu durumu son derece önemsiyor ve gelişmelerini memnuniyetle karşılıyorum. İnşallah, bu faaliyetlerin daha da gelişerek sürmesini bekliyorum.

Hayırlı olsun, teşekkür ediyorum.”

Giresunport Liman İşletme Müdürlüğü yetkilileri tarafından Vali Serdengeçti’ye limanın kapasitesi, güvenlik önlemleri ve ihracat süreçleri hakkında detaylı bilgi verildi.

Verilen bilgiler ışığında; yapılan anlaşma çerçevesinde MSC (Mediterrian Shipping Company) firması ile iş birliği sağlandığı ve Giresun Limanı, MSC’nin konteyner hattı seferine dahil edildiği aktarıldı.

Ayrıca Türk Bayrağı taşıyan ve 156 metre uzunluğundaki Gözde Bayraktar Gemisi’nin, 14 Aralık 2023 Perşembe günü Giresun Limanından hareket edeceği bilgisi verildi. Geminin taşıdığı 240 adet boş konteynerin, limanda hazır bulunacağı ve yükleme işlemine geçileceği de ifade edildi.

Yük Bilgileri:

  • 120 adet konteyner: Krom Madeni (Giresun, Membası Sivas) – Değer: 684 bin dolar
  • 3 adet konteyner: Rafine Yağ (Ordu) – Değer: 221 bin dolar
  • 106 adet konteyner: Kedi Kumu (Ordu/Fatsa) – Değer: 1 milyon 10 bin dolar

Toplam İhracat Değeri: 1 milyon 915 bin dolar (55 milyon 214 bin TL)

Ayrıca, 20’lik konteyner başına transfer ücretinin 3 bin dolar, 40’lık konteynerler için ise 4 bin dolar olarak belirlendiği, Liman işletme karı, konteyner başına 125 dolar ve gemi giriş-çıkış ücretinin ise toplamda 35 bin dolar olarak hesaplandığı belirtildi.

Gözde Bayraktar Gemisinin limana gelmesiyle birlikte başlayacak olan konteyner yükleme işlemleri, Giresun Limanı’nın ekonomik ve ticari potansiyeline önemli katkılarda bulunacak.

YORUM YAP