Bulancak Ajans
Bulancak Ajans
DOLAR28,8784% 0
EURO31,5044% -0.03
STERLIN36,7718% 0.59
FRANG33,2547% 0.84
ALTIN1.922,04% 1,72
BITCOIN1.122.5772.816

Şenlikoğlu, yerel sanatçılarla bir araya geldi

Yayınlanma Tarihi : Google News
Şenlikoğlu, yerel sanatçılarla bir araya geldi

Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, Giresunlu yerel ses sanatçısı ve müzisyenlerle bir araya geldi.

Bir restaurantta düzenlenen kahvaltılı buluşma gayet samimi bir ortamda geçerken, görüşlerini bildirmek için söz alan sanatçılar ilk kez bir belediye başkanının böyle güzel bir organizasyon düzenlediğini söyleyerek, Başkan Aytekin Şenlikoğlu’na teşekkür ettiler.

Başkan Şenlikoğlu ise yaptığı konuşmada : “Ekibimizle birlikte bu organizasyonu yaptığımız için mutluyuz. Bir eksiği giderme yönünde çalışma içerisindeyiz. Bu buluşmayı artık geleneksel bir hale dönüştürmek istiyoruz. Şehrimizin ciddi bir müzik kültürü, sanat kültürü var. Sanat çok geniş bir alan ve Giresun bu sanatı yüzyıllardır yaşıyor.” dedi.

Belediye konservatuarında sanata, sanatçıya vermiş oldukları desteği hedef yükselterek devam ettirdiklerini söyleyen Şenlikoğlu şöyle devam etti:
“ Giresun’da çok ciddi manada müzikle ilgilenen arkadaşlarımız ve derneklerimiz var. Bu buluşmalarımızı katılımcı sayısını artırarak devam ettirmeliyiz. Önce şehrimizdeki değerlerimize sahip çıkacağız. Sizler bizimsiniz, bu şehrin değerlersiniz. Müzikle birlikte yerel kültürümüzü sanatsal yönden ulusal dünyaya ulaştırmış oluyorsunuz. Bu ulaşımı sanatımızla, türkülerimizle, şarkılarımızla yapabiliriz. Bizim mayıs yedisi şenliği gibi bir kültürümüz var ve bu yüzyıllardır atalarımızdan aktarılarak gelen yereldeki önemli bir kültürümüz Bunlar bizim türkülerimiz, şiirlerimiz, manilerimiz, oyunlarımız, yaşam biçimimizdir. Sizlerde bu yerel kültürümüzü önemli yerlere taşıyorsunuz. Tabi ki uluslararası standartta da müziklerinde çok sayıda taraftarı takipçisi var. Ancak sizler Giresun’dan türkülerimizi söylediğiniz zaman aslında çok daha farklı şeyler anlatıyorsunuz. Bunun için sizleri bizim de desteklememiz gerekir.”

“ÖNCE KENDİ DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Giresun çocuklarını, sanatçılarını ayakta kalmaları için desteklemeleri gerektiğini söyleyen Başkan Şenlikoğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Bizim türkümüz, bizim sanatımız, bizim sanatçımız dediğimiz zaman bu şehrin çocukları karşımıza çıkıyor ve bizde bu arkadaşlarımızı desteklemek zorundayız. Göreve geldiğimizde mayıs yedisi ve akabinde yayla şenliklerinin organizasyonunu gerçekleştirdik. Yaz dönemine doğru bu tür kültürel etkinliklerimiz yoğunlaşıyor. Ulusal sanatçılarda bizim için önemli çünkü vatandaşlarımızın bu konuda talebi oluyor. Ancak yerel sanatçılarımızda var. Onlar da bizim için önemli Hiç bir sanatçıya yüksek rakam verip ilimize getirmeye karşıyım. Biz ‘Ulusal sanatçı getiriyorsak, yanına da 3-5 tane yerel sanatçı arkadaşımıza olsun ‘ şeklinde bir prensibimiz var. Böylece hem yereldeki kültürümüzü yaşatır, hem arkadaşlarımıza destek olur, hem de yerel kültürümüzü daha çok ayakta tutarız. Bizim bütün aktivitelerimizin içinde yerel sanatçılarımızın her zaman olacağının bilinmesini isterim.”

Yayla şenlikleri için de konuşan Şenlikoğlu: “Ayrıca yayla şenliklerimizin de bir takvime bağlanması taraftarıyım. Her köyün, her derneğin, her yaylanın yapacağı etkinliğin bir takvime bağlanmalı. Bir noktadan kontrol edilerek, kültürel bir aktiviteye dönüştürülmesi, kurumsallık kazandırılması kanaatindeyiz.” dedi.

Başkan Şenlikoğlu konuşmasının sonunda organizasyonu düzenleyenlere teşekkür ederken, sanatçılar tarafından kendisine çiçek taktim edildi.

YORUM YAP