Rüsumat No:4 Gemisi Yaşamaya Devam Edecek.

Yayınlanma Tarihi :

Geminin inşasının ardından havuza alım işlemi tamamlandı. Artık açılış için gün sayan Rüsumat No:4 gemisi unutulmaz hikayesiyle yaşamaya devam edecek.

Rüsumat No: 4 Gemisi Teşhir Alanı ve Açık Hava Müzesi için çalışmalar, Cumhuriyet’in Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Hamidiye kruvazörüyle Ordu’ya gelişinde karaya ayak bastığı yer olan Altınordu sahilinde sürdürülüyor. Çalışmaları yakından takip eden Başkan Güler, “Tarihi geçmişimizi gelecek ile buluşturacağız. Tarih kokan gemimizin anılarını Ordu’da yaşatacağız” dedi.

GELECEĞE TAŞINIYOR

Kurtuluş Savaşı’nda hafızalardan silinmeyecek bir olayla tarih sayfalarında yerini alan, 1921 yılında Ordu sahilinde Yunan gemilerinden kurtulmak için batırılan ardından tekrar yüzdürülen Rüsumat No: 4 Gemisi’nin destanı Ordu Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarıyla geleceğe taşınıyor.

GEMİ İSKELETİ HAVUZ İÇERİSİNE ALINDI

Yüzde 75’i tamamlanan proje kapsamında atölyede hazırlanan gemi parçaları, şantiye alanında birleştirilerek iskeleti oluşturuldu. Gemi iskeleti havuz içerisine alındı. Proje kapsamında bulunan ahşap takaların atölyede üretimi tamamlandı ve sahaya getirildi. Havuz ve makine dairesinde seramik kaplama imalatlarında sona gelindi. Havuz makine dairesinde mekanik çalışmalar ile havuz ve makine dairesinde elektrik imalatları devam ediyor.

MAYIS AYINDA HİZMETE SUNULACAK

Mayıs ayında tamamlanarak hizmete sunulması amaçlanan Rüsumat No:4 Gemisi Teşhir Alanı ve Açık Hava Müzesi Projesi kapsamında havuz içinde mekanik tesisat ve aydınlatma sistemi kurulacak. Gemi imalatları tamamlanarak içi müze haline getirilecek, havuz etrafında yürüyüş yolu düzenlenecek ve havuz etrafında çevre aydınlatmaları yapılacak.  Karadan gemiye ulaşımın sağlanması için yürüyüş yolu yapılacak.

Basın No: