DOLAR32,8425% 0.05
EURO35,1743% -0.16
STERLIN41,5836% -0.28
FRANG36,8324% 0
ALTIN2.492,37% 0,10
BITCOIN64.779,81-0.225
reklam

Rize’ye Gelen Çay Üreticilerine Yapılan Testlerin Sonucu Belli Oldu

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Rize’ye Gelen Çay Üreticilerine Yapılan Testlerin Sonucu Belli Oldu
reklam

Rize Valisi Kemal Çeber, Rize’ye gelen çay üreticilerine yapılan Kovid-19 test sonuçları hakkında basın açıklaması yaptı.

Vali Çeber, 20 Mayıs tarihinden itibaren çay üreticilerinin Rize’ye geldiğini ifade ederek, “Rize’ye gelmek için başvuru yapan 41 bin kişiden 30 bin kişi ilimize geldi. Bundan sonra çay üreticisi olarak gelecek kişinin olacağını değerlendirmiyoruz. Çünkü yaş çay sezonunun sonu yaklaşıyor.

Gelen her bir aileden bir kişiye bir haftalık süre içerisinde Kovid-19 testi uygulandı. Yaklaşık 11 bin 37 test yapıldı. Yaklaşık 110 sağlık çalışanı ekibimiz tarafından yapılan testlerin sonuçları bu sabah itibari ile geldi. Son gelen testlerin sonucunda 22 pozitif vakamız var. Bu 22 vatandaşımızın her biri hastahanede tedavi altına alındı. Bunların yakını olan karantina ve gözlem altında aldığımız 202 hemşehrimiz var. Onlarında evde takipleri ve testleri yapılıyor. Onların içerisinde henüz test sonucu pozitif çıkan olmadı. Biz her türlü hazırlığımızı yapmıştık. Biz bu sayının çok yüksek olabileceğini de düşünmüştük. Duamız hiç pozitif çıkmamasıydı. Ortaya çıkan sonuç kontrol edebileceğimiz bir seviyede. Takibimiz alanda da devam ediyor. Sağlık ekiplerimiz fedakarca çalışmaya devam ediyor.

Şu anda riski yüksek meslek grupları, kuaförler, berbeler, kuryeler, toplu taşıma şoförlerimiz, garsonlarımız ve market çalışanlarımıza yönelik testler sağlık çalışanlarımız tarafından yapılmaya başlandı.” Dedi.

Vali Çeber konuşmasının devamında, Rize’ye gelen her kişinin kontrol noktasındaki sağlık ekipleri tarafından sağlık taramasından geçtiğini belirterek, “Sağlık ekiplerimiz, ilimize gelenleri evlerine ulaştıkları andan itibaren 14 gün boyunca takip etti ve takip etmeye devam ediyor. Genel anlamda Rize’de yaşayan hemşehrilerimiz ve il dışından gelen çay üreticilerimiz uyum gösterdi.

Ayrıca yurt dışından işçi gelmediği ve vatandaşlarımızın çay hasadını kendileri yaptığı için yaş çay kalitesinde çok ciddi bir artış olduğunu görmekteyiz. “ ifadelerini kullandı.

Vali Çeber, son olarak bugün saat 17.00 itibari ile Karadeniz Sahil Yolu Trabzon-Rize şeridinde kurulan kontrol noktasının kapatılacağını, il sınırları içerinde bulunan Alipaşa, İkizdere ve Fındıklıda ki kontrol noktalarında uygulamalarının devam edeceğini sözlerine ekledi.

YORUM YAP