QR Menü Nedir? « Bulancak Ajans

3 Şubat 2023 - 04:36

QR Menü Nedir?

Temasın minimuma indirildiği pandemi döneminde restoranlar da personel ve müşteri sağlığını korumak için bazı değişiklikler yapmıştır.

QR Menü Nedir?
Son Güncelleme :

08 Şubat 2022 - 22:08

Son yıllarda yaygın olarak kullanılmaya başlayan QR menü, temassız sipariş ve temassız ödeme sunan bir dijital menüdür. Birçok işletme basılı menüler yerine QR menü kullanımına geçmiştir. Restoran menüsünün yer aldığı QR menüye karekodlar aracılığıyla erişim sağlanır. Hız, restoranlar için olmazsa olmaz bir unsurdur. E-menü ise süreci hızlandıran yapısıyla restoranlar için bir destek aracıdır.

Ürünlere ait bilgiler detaylarıyla paylaşılır: Seçtiği ürünün ne kadar sürede hazırlanacağını, malzemelerini, kalorisini gören müşterilerin karar vermeleri kolaylaşır. İstediği malzemeyi çıkarma ya da ekleme seçeneğine sahip olur. Hem ürün bilgisi hem de ürün fotoğraflarıyla sipariş verebilmesi müşteri memnuniyetini artırır.

Güçlü bir marka imajı oluşturulur: Zincir işletmeler şubelerine özel fiyat tanımları yapabilirler. Özel günler özel menü ile taçlandırılabilir. İstenildiği an ürün ve fiyat değişikliği yapılabilir. 

Maliyetler azaltılır: Basılı menülerle anlık olarak fiyat ve ürün değişiklikleri yapmak zor ve maliyetlidir. Özellikle sık sık menü güncellemesi yapan işletmeler yüksek baskı maliyeti ödemek yerine QR menüleri tercih etmektedir. Aynı zamanda basılı menülerin yıpranan yapıları uzun yıllar kullanılmasına bir engeldir.

Hata oranı azaltılır: Özellikle sipariş süreci hataya müsait bir yapıdadır. Müşteriden alınan siparişin iletişimden kaynaklı hatalar sebebiyle mutfağa yanlış aktarılması sonucunda müşteri kendisine sunulan hizmetten memnun kalmayabilir. Oysa ki QR menü, müşterinin kendi verdiği siparişin onaylandıktan sonra direkt olarak mutfak ekranına aktarılmasını sağlar. 

Temassız işlemler sağlanır: Hem personel hem de müşterilerin sağlığı güvence altına alınır. Kendi akıllı cihazı ile başka bir nesne ile temas etmeden sipariş verebilirler, aynı zamanda ödemelerini de temassız olarak yapabilirler.