DOLAR33,1952% -0.11
EURO36,0226% -0.6
STERLIN42,8115% -0.31
FRANG37,3483% -0.2
ALTIN2.551,00% -1,92
BITCOIN66.582,993.403
reklam

Prof. Öztürk’ten, Mavi Ekonomi ve Mavi Kalkınma Konferansı

Giresun İmam Hatip Mezunları Vakfı (GİMEV) in geleneksel kahvaltılı akademi programının konuğu İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı ve Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk idi.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Prof. Öztürk’ten, Mavi Ekonomi ve Mavi Kalkınma Konferansı
reklam

Son yılların gözde sektörü Kafes Balıkçılığı ve Mavi Ekonomiyi anlattı. Dünyada bu sektörü Türkiye adına en iyi bilen akademisyen olarak denize etkisi ve ekonomiye katkısı üzerinde bilgiler verdi.

Denizlerin çok kıymetli olduğunu belirten Öztürk, ne yazık ki yanlış bilinen bir durum var; kafes balıkçılığı denizi kirletiyor diye. Öyle bir şey olabilir mi? Kıyıya belli bir mesafede yapılıyor. Kafes balıkçılığı yapmak için denizin temiz olması gerek. Denizlerimiz o kadarda temiz değil. Çünkü Karadeniz’de hemen hemen her ilçe atık sularını denize bırakıyor, hiç birinin kolektörü yok. Balık sadece balıktan ibaret değildir. Katma değerli ürün üretmek gerekir; aynen fındık gibi. Balık işlenirse ekonomiye daha büyük etkisi olur.

Mavi Ekonomide dalış ve yelken için Karadeniz uygun bir lokasyondur. İlimize ve bölgeye bu işle uğraşan kişileri getirmemiz gerekiyor bunu gerçekleştirebiliriz. Yapacak kişilerimiz var. Bir de bizim Mavi Ekonomi ve Deniz Turizmi için yapmamız gereken işler var. Limanlar, iskeleler ve kıyıların temiz olması lazım. Temiz olursa gereken ortam da sağlandığı takdirde ziyaretçi gelir. Hem de bu ziyaretçiler ciddi şekilde para bırakıyorlar.

Akdeniz giden dostlarımız neden Karadeniz’e ilimiz Giresun’a gelmesin diyen Öztürk, sivil toplum kuruluşlarının çevreye duyarlı olmalarını memlekette derelerin, obuzların, temiz olması gerektiğini buralara atılan atıkların bir şekilde denize ulaştığını dile getirdi. 

Çevre temizliği ile ilgili din adamlarının da duyarlı olmalarını “Tırnak içinde söylüyorum Yeşil İmamlarımızın olmazı lazım diye düşünüyorum” dedi. Dünyadan da örnekler veren Bayram Öztürk “Bugün bizleri ağırladınız. Başkan Bilal Dede kardeşime teşekkür ederim. Mavi Ekonomi üzerine hemşerilerimizi bilgilendirmeye çalıştık. Ben akademisyenim, yatırım danışmanı falan değilim. Ancak Giresun başta olmak üzere Karadeniz benim memleketim, bu ülke hepimizin.  Bu konulara kafa yoran hemşerilerimize destek olmaya ve bölgemizin Mavi Ekonomi konusunda bilgilenmesine ve Mavi Kalkınmaya öncülük etmeye her daim hazır olduğumu bilgilerinize sunarım” diye konuştu.

Haber: Aydın Kömürcü

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.