Ordu’da Kaz Yetiştiriciliği Yaygınlaşıyor

Yayınlanma Tarihi :

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in tarım ve hayvancılığa verdiği destek büyüyor. Göreve geldiği günden bu yana kırsal kesimde hayvancılığa ve et-süt üretimine destek olmak, tarım alanında üretim ve verimliliği arttırmak amacıyla nitelikli tarım projeleriyle dikkat çeken Başkan Güler’in projeleri kısa sürede çiftçilerin yeni gelir kapısı oldu.

Ordu Büyükşehir Belediyesi ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından başlatılan ‘Damızlık Kaz Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi’ kapsamında geçen yıl ağustos ayında 40 çiftçiye dağıtılan 4 bin kazdan 2 yılda 80 bin yumurta elde edildi.

İL GENELİNDE KAZ YETİŞTİRİCİLİĞİ ARTIYOR

Ordu Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Dairesi Başkanı Ahmet Ultav, “Fındık altı otlarını ve mera alanlarını çok iyi değerlendiren, hastalıklara dayanıklı ve et lezzetiyle bilinen kazlar ilimizin hayvansal üretim deseninde yerini aldı. Büyükşehir Belediyemizce uygulanan projeyle dağıtımı yapılan; yıllık 30-40 yumurta verebilen, 8 aylık yaşta 4-5 kilogram karkas et verebilen mast ırkı kaz yetiştiriciliğine başlayanların sayısı ilimizde her geçen gün artıyor” dedi.

İKİ YILDA 80 BİN YUMURTA ELDE EDİLDİ

Kazların Ordu iklimine çabuk uyum sağladığını ifade eden Ultav, “Proje kapsamındaki kazlardan şubat ayında başlayıp mayıs ayının sonuna kadar devam eden yumurta sezonunda ilk yıl 25 bin, ikinci yıl 55 bin yumurta elde eden yetiştiricilerimiz; yumurta, civciv ve etlik kaz satışı yaparak gelir elde ediyor. Hedefimiz, 2022 yılında 120 bin yumurtaya, 3 yılın sonunda ise 200 bin kazı üretime kazandırmak. Özellikle ılıman iklim yapısından dolayı ilimiz kaz civcivi yetiştiriciliğinde avantajlı bir konuma sahip” diye konuştu.

YETİŞTİRİCİLERDEN BAŞKAN GÜLER’E TEŞEKKÜR

Ünye ilçesinde kaz yetiştiriciliği yapan Seyit Özalp ise “Kaz yetiştiriciliğinde üçüncü yumurta sezonumuzdayız. Yem fiyatlarındaki artışlar bizi zorlasa da kaz yetiştiriciliğini sürdürüyoruz. Bu sezon şimdiye kadar 1700 yumurta aldık. Hayvanlarımız yumurtlamaya devam ediyorlar. Civciv ve etlik kaz satışı yaparak gelir elde ediyoruz. Kazcılığı severek yapıyoruz. Kaz yetiştiriciliğini ilimize tanıtan, bizleri destekleyen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Dr. Mehmet Hilmi Güler’e teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Basın No: