Bulancak Ajans
Bulancak Ajans
DOLAR31,2290% 0.07
EURO33,8765% -0.06
STERLIN39,5031% -0.2
FRANG35,3367% -0.55
ALTIN2.053,22% 0,62
BITCOIN1.929.9020.834

Ordu’da Biyolojik Mücadele Laboratuvarı Kuruluyor

Yayınlanma Tarihi : Google News
Ordu’da Biyolojik Mücadele Laboratuvarı Kuruluyor

Fındık yetiştiriciliğinin yapıldığı iklim kuşağında ve özellikle bölgemizde başta fındık olmak üzere zirai ürünlere ciddi zarar veren istilacı tür Kahverengi Kokarca (Halyomorpha halys) zararlısı ile mücadele çalışmaları kapsamında gerekli Ar-Ge çalışmalarının yürütülerek daha etkin ve verimli mücadele sonuçlarının alınması için Enstitümüz bünyesinde Biyolojik Mücadele Laboratuvarının kurulmasına karar verildi.

Biyolojik Mücadele Laboratuvarında Halyomorpha halys (Kahverengi Kokarca)’in yumurta parazitoidi olan Samuray Arısı (Trissolcus japonicus) üretimi gerçekleştirilecek.

​Bakanlığımızca yürütülen Bitki Sağlığı Uygulama Programı çerçevesinde Kahverengi Kokarca ile Mücadele Eylem Planı kapsamında Enstitümüze çalışma ziyaret gerçekleştiren TAGEM Genel Müdürümüz Sayın Dr. Metin TÜRKER, Gıda Kontrol Genel Müdürümüz Sayın Dr. Ersin DİLBER ve TAGEM Bitki Sağlığı Daire Başkanımız Suat KAYMAK ile Bakanlığımız tarafından alınacak tedbir ve önlemler ile uygulanacak Eylem Planları kapsamında gerçekleştirilen toplantının ardından kurulması planlanan Biyolojik Mücadele Laboratuvarının planlanan bina ve uygulama alanları gezilerek İncelemelerde bulunuldu ve Laboratuvarın en kısa sürede faaliyete geçmesine karar verildi.​

YORUM YAP