DOLAR32,1734% 0.12
EURO35,0072% 0.08
STERLIN41,1286% 0.2
FRANG35,2867% 0.31
ALTIN2.422,67% -0,28
BITCOIN67.818,69-1.073

Ordu İlinde Aronya Yetiştiriciliği Yaygınlaşıyor

Ordu’da son 3 yılda yapılan çalışmalar ve uygulanan projeler neticesinde Aronya üretimi 60 dekarın üzerine çıktı.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Ordu İlinde Aronya Yetiştiriciliği Yaygınlaşıyor

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İl Müdürümüz Kemal YILMAZ; “İlimizde ürün çeşitliliğini artırmak ve üreticilerimizin gelirlerini yükseltmek amacıyla önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz.  Bu çalışmalardan bir tanesi de ilimizde Aronya üretimini artırmak amacıyla yaptığımız çalışmalardır” dedi.

Son 3 yılda yapılan çalışmalar neticesinde ilimizde 60 dekarın üzerinde Aronya bahçesinin tesis edildiğini vurgulayan Ordu İl Müdürü; “İlimizde Aronya üretimini artırmak amacıyla Bakanlığımız ve DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı destekleriyle birçok proje hayata geçirdik. Bu projeler neticesinde 34 dekarı 2022 yılında olmak üzere son 3 yılda 60 dekarın üzerinde yeni Aronya bahçeleri kurduk. Bu alanda uyguladığımız projelerimiz üreticilerimiz tarafından yoğun ilgi gördü. Önümüzdeki yıllarda da bu tür projelerin uygulanmasına devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Ordu’nun iklim ve toprak özellikleri bakımından Aronya yetiştiriciliğinde avantajlı olduğunun altını çizen İl Müdürümüz; “Aronya, zengin antioksidan içeriğine sahip ve adaptasyon kabiliyeti yüksek olan tıbbi aromatik bir bitkidir. İlimiz, iklim ve toprak özellikleri bakımından Aronya yetiştiriciliğinde avantajlı konumdadır. İlimizde tesis edilen Aronya bahçelerinde teknik ekiplerimiz tarafından yapılan incelemelerde Aronya fidanlarının adaptasyonunun ve gelişmelerinin son derece iyi olduğu gözlemlenmiştir” diyerek sözlerini noktaladı.

YORUM YAP