DOLAR33,0933% 0.18
EURO36,2290% 0.44
STERLIN43,0715% 0.36
FRANG37,4443% 1.29
ALTIN2.613,58% -0,31
BITCOIN64.480,65-0.386
reklam

Okuduğunu Yazanlar Ödüllendirildi

Bulancak Dernekler Federasyonun düzenlediği Okuduğunu Yaz kitap Okuma ve Kompozisyon Yarışması ödül töreni Bağcılar Halk Sarayında yapıldı. Mümtaz bir kalabalığın iştirak ettiği program öncesinde salon fuayesinde davetlilere ikram yapıldı.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Okuduğunu Yazanlar Ödüllendirildi
reklam

Bulancak Dernekler Federasyonun düzenlediği Okuduğunu Yaz kitap Okuma ve Kompozisyon Yarışması ödül töreni Bağcılar Halk Sarayında yapıldı. Mümtaz bir kalabalığın iştirak ettiği program öncesinde salon fuayesinde davetlilere ikram yapıldı.

Bulancak Dernekler Federasyonu(BUFED) Başkanı Sezgin Karataş’ın açış konuşması ile başlayan gecede yarışmanın Jüri Başkanı Prof. Dr. İbrahim Balcıoğlu, jüri üyeleri Prof.Dr. Feridun Emecen, Prof.Dr. Özcan Hıdır, Prof.Dr. Selçuk Peker, Prof. Dr. Berat Apaydın birer konuşma yaparak okumanın ve yarışmanın öneminden bahsettiler.TBMM İdare Amiri Milletvekili Hasan Turan,Giresun Federasyonu kurucu Genel Başkanı Halil Kütük ve Giresun Federasyonu Genel Başkanı Muhterem Memiş de gecede birer konuşma yaptılar.

Bulancak Dernekler Federasyonu(BUFED) Başkanı Sezgin Karataş konuşmasına “FederasyonumuzundüzenlediğiOkuduğunu Yaz Kitap Okuma ve Kompozisyon Yarışması ödül törenine hoşgeldiniz, hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum” diye başladı.

Karataş daha sonra “Peygamberimiz Hz.Muhammed’e ilk vahyin“ikra” olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Okumanın anlam ve öneminin daha ilk kelimesinden bu denli vurgulandığı modern anayasalarda dahilolmak üzere başka hiçbir mecra yoktur.İşin teolojik kısmından baktığımızda dünyanın yüzde 23’lük Müslümanâleminin batılı kaynaklarca söylendiğinin tam aksine cehalet değil tam bir ilim dini olduğu aşikârdır.Dünyaya nice bilim adamları yetiştirmiş olan bu toprakların insanları belki öyle gözükmese de“beşikten mezara kadar ilim öğreniniz”hadisini şiar edinmiş ilim ve bilimin öneminin farkındadır.

Daha on beş yıl önce telefondan yemek tarifi isteyeceğimiz, maçları takip edeceğimiz, birbirimize o anki ne yediğimizi ya da ne yaptığımızı gösteren resimler paylaşabileceğimiz, sadece iki parmağımızı ekranın üzerinde birleştirip ayırarak resmin özüne zum yapacağımız bir ortamı kim hayal edebilirdi? 2000’lerden sonra doğan her çocuk bu teknoloji ile büyüdüler ve bilgiye ulaşmak için illa kütüphaneye gitmelerine gerek kalmadı. Fakat sobada ısınmanın hazzını ya da üzerine konan mandalina kabuklarının ısındığındaki kokusunu bu teknolojiden alamadılar. Bizler büyükleri olarak onlara bu hazzı tattıracak ortamları yakalatamıyorsak ta en azından edebi ve tahayyül yönü yüksek yazarlarımızın kitaplarını okutarak bir nebze yardımcı olabiliriz.

Her bir kitap size konu anlamı ile belki bir fikir sağlamayabilir.Ama emin olunuz ki size konuşma yetinizi ilerletecek, sorunlarınızı dertlerinizi kavga yoluyla değil konuşarak anlaşarak çözdürecek,analitik düşündürecek,sorgulatacak ve muasır medeniyetler seviyesinde üst düzey bir yaşam sunacaktır. Bunu o kitabı okurken farketmeyecek,hayatınızın ilerleyen günlerinde başınıza gelen olayları yorumlarken önemini anlayacaksınız.Ezcümle okuyunuz ve okutunuz.

Bulancak Dernekler Federasyonu 2007 yılında İstanbul’da kurulmuş ilçe veya köy derneklerinin oluşturduğu bir çatı federasyondur. Azönce söylediğimiz üzere Giresun’un en büyük ilçesi olması hasebiyle en yoğun katılımlıorganizasyonlara yer vermektedir.Nisan ayında göreve seçilen yeni yönetimiz üye derneklerini ziyaret ederek göreve başlamış, üyelerimizin gece ve piknik gibi etkinliklerine katılmış, siyasilerimizi ziyaretler etmiştir.Karnenigetir hediyeni al diyerek karne günü çocuklarımıza hediyelerini dağıtmış ve bir STK olarak ilk defa Bulancak’ta muhtarlar çalıştayı düzenleyip muhtarlarımızın sorunlarını dinlemiştir. GiresunGünlerinde Bulancak standımızı başarıyla yönetip bu etkinliğin en yoğun ilgi gören standı olmasını sağlamıştır. Bugünitibariyle de çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı kazanması yönünde yaptığımız bu yarışmayla da 2019 yılı faaliyetlerini tamamlamış oluyor.


BulancakDernekler Federasyonu olarak 18-19 Ocakta PaşakonağıYaylamızda yapacağımız offroad etkinliği ile faaliyetlerimize devam edeceğiz. Yineönümüzdekiyılı bu yarışmamızın ikincisini bu sefer eksiklerimizi de gidererek İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzle beraber hareket edip daha geniş çaplı yapacağız. Yine yaz ayında PaşakonağıYaylamızda bir yayla şenliği yapacağız. Tümetkinlerimizi sosyal medyada yayınlıyor ve halkımızı da bu etkinliklerimize davet ediyoruz” dedi.

Daha sonra ödül törenine geçildi. Yarışmanın ilkokul kategorisinde Derya Akdağ birinci, Belemir Asal Sandal ikinci, Eşlem Şimşek üçüncü olurken Ela Zeynep Korkmaz da jüri özel ödülünü aldı. Ortaokul kategorisinde birinci Pınar Bekdaş, ikinci Esmanur Fındıkoğlu, üçüncü Talha Kerim Ekiz olurken jüri özel ödülü deSudeEcrinAkın’ınoldu.Lise kategorisinde ise Elif Yüksel birinci, Mine Küçük ikinci, Serpil Aslan üçüncü oldu. Bu kategoride Gocagül Bayram da jüri özel ödülüne layık görüldü.

Geceye TBMM İdare Amiri Milletvekili Hasan Turan, Giresun Federasyonu kurucu Genel Başkanı Halil Kütük,Giresun Federasyonu Genel Başkanı Muhterem MemişProf. Dr. Feridun Emecen, Prof. Dr. Özcan Hıdır, Prof. Dr. Selçuk Peker, Prof. Dr. Berat Apaydın, Doç. Dr. Saim Ocak, Esenler Belediye Eski Başkan Yardımcısı Faruk Aydın,AzaklıoğluVakfı Başkanı Necati Bay, Giresun Dernekleri Birliği Başkanı İhsan Yüksel, Harşit Federasyonu Başkanı Temel Bilecen, TİRDEF Başkanı Necdet Demirel, GİMEV Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Dede, Giresun Medya Platformu Başkan Vekili İbrahim Balcıoğlu, Arnavutköy Giresunlar Dernek Başkanı Ahmet Karasakal, Bağcılar Giresunlular Derneği Başkanı Ziya Yılmaz gibi çeşitli STK başkan ve yöneticileri ile çok sayıda davetli ve yarışmacı yakınları katıldı.

YORUM YAP