Meralarımızda ıslah çalışmaları sürüyor

Yayınlanma Tarihi :

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün konuya ilişkin yaptığı açıklama şöyle; Hayvancılığın can damarı olan mera alanlarımızda ıslah çalışmalarımız aralıksız devam ediyor.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan İl Müdürümüz Kemal YILMAZ; “Meralar, hayvancılık sektörü açısından büyük öneme sahiptir. Mera alanları, hayvansal üretimde en önemli girdiyi oluşturan kaliteli kaba yemin en ucuz ve en kolay temin edildiği kaynaklardır. Bu bakımdan ilimizde bulunan mera alanlarının verimini artırmak, meralarımızdan yetiştiricilerimizin en etkin şekilde faydalanmalarını sağlayarak ve yem maliyetlerini azaltmak amacıyla İl Müdürlüğümüz tarafından “Mera Islahı ve Amenajmanı (Yönetimi) Projeleri” uygulanmaktadır” dedi.

Mera ve yaylak alanlarımızın % 75’inde ıslah çalışmasının yapıldığını vurgulayan İl Müdürümüz; “İlimizin 49 bin 535 hektar kayıtlı mera ve yaylak alanı bulunmaktadır. İlimiz hayvanlarının kaliteli kaba yem ihtiyacını karşılamak ve üreticilerimize destek olmak amacıyla, bu güne kadar İl Müdürlüğümüz tarafından 38 adet “Mera Islahı ve Amenajmanı Projesi” uygulanmıştır. Bu projelerden 33’ünde çalışmalar tamamlanmış, 5 adet projede ise çalışmalara halen devam edilmektedir. İlimizde ıslah projesi uygulanan mera ve yaylak alanı toplam 36 bin 942 hektar olup, Müdürlüğümüz tarafından yürütülen bu çalışmalar sonucunda İlimiz mera alanlarının % 75’i ıslah edilmiş, bu alanların ot verimi ve ot kalitesinde önemli oranda artış sağlanmıştır” ifadelerini kullandı.

Yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren İl Müdürümüz Kemal YILMAZ; “İlimiz mera ve yaylak alanlarında yürütülen ıslah çalışmaları kapsamında 2021 yılında 18 adet su deposu, 240 adet suluk (sıvat) tesis edilmiştir. 2022 yılında yapılan ihale kapsamında da 48 adet suluk (sıvat), 16 adet kaşınma kazığı, 12 adet tuzluk, 3 adet su deposu yapımı önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecektir. Yine 2021-2022 yıllarında ilimiz mera ve yaylak alanlarında yaklaşık 200 ton gübre uygulaması yapılmıştır. Yaptığımız tüm bu çalışmalarımızın her geçen gün gelişen ilimiz hayvancılığına katkıda bulunacağına inanıyor, ilimiz ve ülkemiz tarımı için hayırlı olmasını temenni ediyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

Basın No: