DOLAR32,3607% 0.17
EURO34,4602% -0.71
STERLIN40,3340% -0.67
FRANG35,3962% -0.32
ALTIN2.438,65% -0,91
BITCOIN2.173.129-4.131

Mehmet Fatih Kacır, Giresun’da Açılışlara Katıldı!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Mehmet Fatih Kacır, Giresun’da Açılışlara Katıldı!

Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mehmet Fatih Kacır, Giresun’a gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Sayın Valimiz Mehmet Fatih Serdengeçti ile birlikte ilimiz için önemli bir açılış törenine daha katıldı.

Giresun 2. OSB Yeni Fabrikalar Açılış, Temel Atma ve Giresun Teknoloji Geliştirme Bölgesi – Giresun Teknopark Açılış Töreni, 9 Mart Cumartesi günü Bulancak ilçesinde büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi.

Açılış töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Akabinde protokol konuşmalarına geçildi.

VALİ SERDENGEÇTİ: “İSTİHDAM SAYISININ 5 BİN KİŞİ OLACAĞI ÖNGÖRÜLMEKTEDİR.”

Programda bir konuşma yapan Sayın Valimiz Mehmet Fatih Serdengeçti, “Öncelikle Sayın Bakanımızı baba ocağı olan güzel şehrimiz Giresun’umuzda ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduğumu ifade ederek hepinize hoş geldiniz diyor ve sizleri saygıyla selamlıyorum.

2012 yılında İlimizin 2. Organize Sanayi Bölgesi olarak kurulan ve 48 hektar büyüklüğündeki sanayi bölgemizde hali hazırda 23 işletme faaliyet göstermektedir ve yaklaşık 2.600 kişi istihdam edilmektedir. Bunun yanı sıra bugün temel atma törenini gerçekleştireceğimiz ve açılışını yapacağımız işletmelerin de faaliyete geçmesiyle istihdam sayısının 5.000 kişi olacağı öngörülmektedir.

  1. OSB sınırları içerisinde ağırlıklı olarak gıda imalatı (fındık) ve tekstil sektörleri öne çıkmakla beraber silah sanayi ve konveyör sistemleri sektörlerinde de faaliyet gösteren firmalarımız bulunmaktadır. Ayrıca 2022 yılında Türkiye’nin ilk 500 büyük sanayi kuruluşu arasında yer alan fındık sektöründe hizmet veren Yavuz Gıda ve Yavuzkan Hazel Gıda işletmeleri de 2. OSB içerisinde yer almaktadır.

Tüm bunların yanı sıra yine 2. OSB sınırları içerisinde yer alan yaklaşık 10 dönüm arazi Giresun Teknoloji Geliştirme Bölgesi olarak belirlenmiş ve 2020 yılı Şubat ayında Giresun Belediyesi, Giresun Üniversitesi, Kamu Kuruluşları ve STK ortaklığında yönetici şirket kurulmuş ve çalışmalarına başlamıştır.

Giresun Teknopark idare binası ve kuluçka merkezi inşaatı tamamlanarak hali hazırda 12 adet yazılımcı işletmelere yer tahsisi yapılarak bir kısmı faaliyetine başlamıştır.

Giresun Teknopark genel olarak bilimsel bilgi temelinde üniversite sanayi iş birliğinin artırılarak çözüm bekleyen sorunların belirlenmesi, bu sorunlara bilimsel çözümlerin üretilmesi, böylece üretim kalitesinin ve kapasitesinin artırılması, ileri teknoloji ürünlerde dışa bağımlılığın azaltılması, katma değeri yüksek ürünlerin üretilerek ihracat rakamlarının yukarı çekilmesini ve girişimciliğin desteklenmesini ve gelişmesini hedeflemektedir.

İlimiz için, ilçemiz için büyük önem arz eden 2. Organize Sanayi Bölgemizin kuruluşundan bugününe kadar geçen zaman içerisinde bizlerden desteğini esirgemeyen başta Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere her zaman desteğini derinden hissettiğimiz Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sn. Mehmet Fatih Kacır’a ve emeği geçenlere şükranlarımızı sunuyoruz. Bu vesile ile Teknoparkımızın, açılışını yapacağımız ve temelini atacağımız işyerlerinin ilimize hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Vali Serdengeçti’nin konuşmalarının ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mehmet Fatih Kacır, törende bir konuşma gerçekleştirdi.

BAKAN KACIR: “SANAYİCİLERİMİZE ALTYAPISI GÜÇLÜ VE ÇEVRE DOSTU MODERN PLANLI SANAYİ ALANLARI SUNUYORUZ.”

Sayın Bakanımız Mehmet Fatih Kacır, katılımcılara hitaben yapmış olduğu konuşmasında “Giresun 2. OSB Yeni Fabrikalar Açılış, Temel Atma ve Giresun Teknopark Toplu Açılış Töreni’nde sizlerle bir arada bulunmaktan memnuniyet duyuyor, hepinizi sevgiyle, saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum.

Giresun’umuza, sanayimizin katma değerli üretim gücünü arttıracak, şehrimizin bilimsel ve teknoloji tabanlı kalkınmasını daha da ivmelendirecek yeni tesisler, yeni eserler kazandırmanın gururunu yaşıyoruz.

Bu tesislerin kurulmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyor, tesislerin Giresun’umuza, Ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum…

Türkiye Yüzyılı’nda da yeşil ve dijital dönüşümü hızlandıracak, ülkemizi küresel düzeyde ileri teknoloji üretim merkezi hâline getirecek, bilgi temelli dijital ekonomiyi büyütecek, yenilikçi ve girişimci insan kaynağımızı güçlendirecek adımları atmaya devam edeceğiz…

Giresun 2. Organize Sanayi Bölgemizle de yaklaşık 49 hektarlık alanda sanayicilerimize altyapısı güçlü ve çevre dostu modern planlı sanayi alanları sunuyoruz.

Bugün de Giresun 2. OSB bünyesinde orman ürünlerinden savunma sanayine, mobilyadan gıda sanayine farklı sektörlerde faaliyet gösteren 6 üretim tesisinin açılışını gerçekleştiriyoruz. 4 adet üretim tesisimizin temelini atıyoruz…

Tabi şehrimize yeni üretim alanları kazandırmak kadar önem verdiğimiz bir diğer husus Giresun ekonomisinin teknoloji odaklı dönüşümünü sağlamak.

Bu doğrultuda bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Giresun Teknokent’i şehrimize kazandırdık. Teknokentimizi üniversite ve sanayi iş birliğini kuvvetlendiği, bilgi ve üretimin buluştuğu, yenilikçi fikirlerin ürüne dönüştüğü öncü merkez olarak konumlandırdık.

Bin 275 metrekare kiralanabilir alana sahip Giresun Teknoloji Geliştirme Bölgemizle, şehrimizin katma değerli ve teknoloji odaklı kalkınmasına yeni bir ivme kazandıracağız.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak 45,6 milyon lira destek sağladığımız bu altyapıyla Giresun’umuzun yıldızı daha da parlayacak.

İnanıyorum ki teknoparkımız alanında öncü, lider teknoloji girişimlerine ev sahipliği yapacak.

Önümüzdeki dönemde Giresun’un kalkınmasına ivme kazandıracak yatırımların önünü daha da açacağız.  Mevcut üretimi, ihracatı, istihdamı çok daha ileri noktalara çıkaracağız.

Bu süreçte sanayicilerimizle, girişimcilerimizle yakın işbirliği içerisinde hareket edeceğiz.

Sözlerime son verirken, Giresun’un ve ülkemizin kalkınmasına liderlik eden Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere projenin hayata geçmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.

Açılışını yapacağımız fabrikalarımızın, teknokentimizin ve temelini atacağımız fabrikalarımızın Giresun’umuza ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum. Kalın sağlıcakla…” sözlerine yer verdi.

Protokol konuşmalarının ardından, Sayın Valimiz Mehmet Fatih Serdengeçti tarafından Sayın Bakanımız Mehmet Fatih Kacır’a hediye takdimi yapıldı.

Açılış konuşmalarının ardından Bakan Kacır ve protokol üyeleri, Giresun 2. OSB’de yeni fabrikaların açılışını gerçekleştirdi ve aynı zamanda Giresun Teknopark’ın resmi açılış kurdelesini kesti.

Törenin sonunda Bakan Kacır, Vali Serdengeçti ve protokol üyeleri, Giresun Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren firmaları ziyaret ederek, teknoloji ve inovasyon alanındaki çalışmaları yerinde inceledi.

Açılış törenine Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mehmet Fatih Kacır ve Sayın Valimiz Mehmet Fatih Serdengeçti başta olmak üzere Giresun Milletvekilleri Prof. Dr. Nazım Elmas, Ali Temür ve Ertuğrul Gazi Konal, Giresun Belediye Başkanı Av. Aytekin Şenlikoğlu, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can ve il protokolü ile davetliler katıldı.

YORUM YAP