Manyetik Siyah Kum İçin İki Bakan Deney Yaptı! « Bulancak Ajans

30 Mayıs 2023 - 20:37

Manyetik Siyah Kum İçin İki Bakan Deney Yaptı!

DEVLET ESKİ BAKANI KÜRŞAD TÜZMEN VE ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI DR. MEHMET HİLMİ GÜLER, ORDU’DA TİMSAH KAYASININ BULUNDUĞU BELİCESU KUMSALI’NDA KEŞFEDİLEN MANYETİK SİYAH KUM ÜZERİNDE DENEY YAPTILAR

Manyetik Siyah Kum İçin İki Bakan Deney Yaptı!
Son Güncelleme :

12 Mart 2021 - 22:06

Ordu’da görünümü sebebiyle Timsah Kayası olarak adlandırılan ve doğal güzelliği bünyesinde barındıran Belicesu Kumsalı, manyetik kum özelliğiyle dikkat çekiyor. Eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ile manyetik siyah kum üzerinde deney yapan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “Manyetik siyah kumu tedavilerde kullanmak istiyoruz” dedi.

ORDU KUMSALLARINDAKİ DOĞAL ZENGİNLİK

Ünye sahillerinin siyah altını manyetik kumun aynısına Ordu’nun Fatsa ve Perşembe ilçesinin ortasında bulunan ve görünümü sebebiyle Timsah Kayası adıyla da bilinen Belicesu Kumsalı’nda da rastlandı.

Dünyanın sadece belirli bölgelerinde örnekleri olan ve Türkiye genelinde Karadeniz Bölgesi’nde sadece Ordu’nun Ünye ve Perşembe arasındaki kumsallarda rastlanan manyetik siyah kum, içerisinde bulundurduğu mineraller ve bileşenlerin zenginliğiyle dikkatleri üzerine çekiyor.

 

MANYETİK SİYAH KUM İÇİN İKİ BAKAN DENEY YAPTI

Belicesu Kumsalı’nda bulunan manyetik kumlar Global TV ekranlarında yayınlanan ‘Kürşad Tüzmen ile Benim Şehrim’ programının çekimi için Ordu’ya gelen Devlet Eski Bakanı Kürşad Tüzmen’inde büyük ilgisini çekti.

Program kapsamında Belicesu Kumsalı’nı ziyaret eden Tüzmen, kendisine eşlik eden Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler ile birlikte manyetik siyah kum üzerinde deney yaptı.

Mıknatıs ile yaptığı deneyde kumları elinde bulunan cisme yapıştığını gören Tüzmen, bu özelliği test ederek manyetik siyah kuma hayran kaldı.

BAŞKAN GÜLER: “MANYETİK SİYAH KUMU TEDAVİLERDE KULLANMAK İSTİYORUZ”

Ordu kıyılarının birçok doğal güzelliği bünyesinde barındırdığını belirten Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, belli alanlarda bulunan siyah manyetik kum için çalışma yaptıklarını söyledi. Manyetik siyah kumun bünyesinde barındırdığı özelliklerini kapsamlı araştırdıklarını ifade eden Başkan Güler, kumun birçok tedavide kullanılabileceğini belirtti.