DOLAR32,5352% 0.03
EURO35,0169% 0.3
STERLIN41,4504% 0.19
FRANG36,7992% 0.01
ALTIN2.434,51% -0,03
BITCOIN64.798,020.428
reklam

Lavanta Bahçelerinde Hasat Zamanı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Lavanta Bahçelerinde Hasat Zamanı
reklam

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce yürütülen, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) tarafından finanse edilen, “Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi” kapsamında Şebinkarahisar ilçesinde 2018 yılında 10 dekar alanda, Çamoluk ilçesinde ise 4  dekar alanda tesis edilen lavanta bahçelerinde çiçeklenmenin başlaması ile birlikte görsel bir şölen yaşanmaya başlandı. 

Giresun’da çiftçilerimizin gelir kaynaklarını çeşitlendirmek, farkındalık oluşturmak ve bölge ekonomisine katma değer kazandırmak amacıyla yüksek kesimdeki iki ilçemizde lavanta bahçeleri tesis edilmiştir. Tesis edilen lavanta bahçelerinde GİRKAP projesini yürüten İl Müdürlüğümüz teknik elemanları tarafından yapılan bakım, gübreleme, yabancı ot mücadelesi ile lavantalar yılı itibarıyla istenilen düzeye gelmiş ve çiçeklerini açarak görsel oluşturmaya başlamış ve hasat aşamasına gelinmiştir.

Lavanta; tıp ve kozmetik sektörünün yanı sıra yağ üretim sektöründe de yaygın olarak kullanılmakta, nektarı ve kokulu çiçekleriyle de arıcılığa katkısı bulunmaktadır. Bu amaçla bölgemizde ek gelir getirici yeni üretim modellerini geliştirmek amacıyla, lavanta yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması hedeflenmektedir. Böylece hem görsel amaçlı kırsal turizmi geliştirmek hem de lavanta balı ile lavanta yağı üretiminin geliştirilmesi planlanmaktadır. 

YORUM YAP