Lavanta Bahçeleri Amacına Ulaştı. « Bulancak Ajans

6 Ekim 2022 - 01:45

Lavanta Bahçeleri Amacına Ulaştı.

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce yürütülen ve Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) tarafından finanse edilen “Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi” kapsamında; Şebinkarahisar ilçesinde…

Lavanta Bahçeleri Amacına Ulaştı.
Son Güncelleme :

02 Temmuz 2021 - 22:50

2018 yılı içerisinde 10 dekar ve Çamoluk İlçesinde de 2019 yılında 4 dekar alanda tesis edilen demonstrasyon (göstererek ve uygulamalı öğretme) amaçlı lavanta bahçeleri amacına ulaştı.

Çiftçilerimizin gelir kaynaklarını çeşitlendirilmek, çiftçilerimizde farkındalık oluşturmak ve bölge ekonomisine katma değer kazandırmak amacıyla Çamoluk ve Şebinkarahisar İlçelerimizde toplam 14 dekar alanda 2018-2019 yıllarında demonstrasyon amaçlı lavanta bahçeleri tesis edilmiştir. Tesis edilen lavanta bahçelerinde proje teknik elemanları tarafından yapılan bakım, gübreleme, yabancı ot mücadelesi ile lavantaların gelişimleri istenilen düzeye gelmiş ve çiçeklerini açarak görsel oluşturmaya başlamıştır.

Yapılan bu demonstrasyon çalışmaları neticesinde, tesis edilen lavanta bahçelerine çiftçilerimizden yoğun bir ilgi ve talep gelmeye başlamıştır. Proje kapsamında yüksek kesimdeki ilçelerimizde önümüzdeki yıllarda lavanta üretiminin yaygınlaştırılarak hem görsel amaçlı kırsal turizmi geliştirmek hem de lavanta balı ile lavanta yağı üretiminin yapılması hedeflenmektedir.

İl Tarım ve Orman Müdürü  Dr. Muhammet Angın yapılan çalışmaları yerinde incelemiş olup “lavanta bahçelerinin gelişimlerinin memnuniyet verici olduğunu, amacına hizmet ettiğini belirterek, çalışmalara önümüzdeki dönemde daha yoğun bir şekilde devam edileceğini” ifade etmişlerdir.