Kuzey Yıldızı, Turizmin Hizmetinde

Yayınlanma Tarihi :

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in Ordu’yu denizle bütünleştirmek amacıyla başlattığı tekne üretimi ile sörf, yelken, kano sporlarının yanı sıra şehir turizmini renklendiren gezinti vapuru ve yelkenli tekne turizm sektörünün önemli bir parçası haline geldi.

Şehit Temel Şimşir Gezinti vapuru ile deniz turizmine hizmet veren Kuzey Yıldızı adlı yelkenli tekne Ordu’daki turizm acentelerine tanıtıldı. Düzenlenen programda tur operatörü ve turizm acentelerine tekne turlarında gezilecek, görülecek rotalar ve doğal güzellikler anlatıldı.


“DENİZİ KULLANMA FAYDALANMA ADINA BÜYÜKŞEHRİ TAKİP EDİN”

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Celal Tezcan, denizle bütünleşmek adına bu projelerin daha başlangıç olduğunu söyledi.

Başkan Vekili Tezcan şöyle konuştu:

“Sayın Bakanımız, Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler Ordu’ya geldiğinde bana dedi ki, gel şu pencereden denize bakalım, beraber baktık. Dedi ki, sinek dahi uçmuyor denizin üzerinde. Bu deniz niçin var. Allah diyor ki kara, deniz sizin hepsini kullanın. Aşabildiğinizi aşın ister yeri ister göğü diyor. Ama biz seyretmeyi, bakmayı seviyoruz. Bu yapılan şeyler bana göre başlangıç, sonuç değil. Biz belediye, valilik, başka kurumlar, STK’lar, üniversiteler Ordu’yu bir bütün olarak almamız lazım. O zaman başarı gelir. Bu bir başlangıçtır. Denizi kullanma adına deniz nimetinden faydalanma adına artık Büyükşehir’i takip edin, izleyin. Büyükşehrin tarımda, turizm de ve başka türlü tüm adımlarda yaptığı çalışmaları takip edin ve yanında olun birlikte yürüyelim, birlikte büyüyelim ve Ordu’yu hep birlikte layık olduğu seviyeye getirelim.”

“BU PROJE TURİZMDE CİDDİ ANLAMDA KATMA DEĞER SAĞLAYACAK”

Kuzey Yıldızı Teknesi’nin bölgeye ve turizm işletmelerine katma değer sağlayacağını belirten Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Nihat Şen, “Bu zamana kadar ciddi anlamda denize kıyısı bulunan Ordu, denizle bu kadar haşır neşir olmamıştı. Hep denizi uzaktan seyrederdik. Ordu doğasıyla, kültürüyle, sanatıyla, deniziyle hakikaten Türkiye’de örnek olabilecek illerden biri. Hep sörf dediğimizde Afrika, Brezilya ülkeleri falan aklınıza gelirdi, ama Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı’mızın gayretiyle Ordu artık bir sörf merkezi haline geldi. Bu proje turizmde de ciddi anlamda Ordu Büyükşehir Belediyesinin hem bölgeye hem de buradaki turizm işlemecilerine katma değer sağlayacak projelerinden biri. Biz bu ve bunun gibi teknelerle hem Orduluları denizle buluşturacağız hem de Ordu’ya turist olarak gelen hemşehrilerimizi, vatandaşlarımızı yarım günlük turlarla Ordu’nun muhteşem güzelliklerini, muhteşem koylarını tanıtma imkânına sahip olacağız” şeklinde konuştu.

TURLAR BAŞLIYOR

Tekne hakkında bilgilendirmelerde de bulunan Danışman Şen sözlerine şöyle devam etti:

“Kuzey Yıldızı bayramın 3. gününden itibaren her gün yarım ve tam günlük seferler düzenleyecek. Bu seferlerde 8 tane destinasyon noktamız var. Havanın dalgalı olduğu durumlarda Perşembe’den kalkacağız, havanın müsait olduğu durumlarda da bugün ki iskeleden kalkacağız. Buradan kalktığımızda önce Mersin Limanı, Hoynat Adası, Gülyalı sonrasında Yason Burnu’na kadar 8 destinasyon bölgemiz olacak. Marmaris, Bodrum’da olduğu gibi bazı koylarımızda teknemiz demirleyecek ve orada tekneye gelen vatandaşlarımızın denize girme imkânı sağlayacağız. Bazı yerlerde de karaya çıkıp vatandaşlarımız o bölgenin yöresel güzelliklerini alma, tatma imkanına sahip olabilecek. Artık diyoruz ki Büyükşehir ve Ordu denizde de atılımlara girdi. Onun haricinde teknemiz her türlü organizasyonlara tüm Orduluların, iş adamlarının hizmetinde. Şirket toplantılarından nişana, sünnete varıncaya kadar tüm organizasyonlarda Ordululara bu teknede hizmet etmiş vereceğiz. Tur operatörlerine sesleniyorum bu tekne sizin, bu tekneyi hep beraber değerlendireceğiz ve burayı Ordu’nun tüm güzelliklerini vatandaşlarımıza kazandırma gayreti içinde olacağız.”

Basın No: