DOLAR32,3607% 0.17
EURO34,4602% -0.71
STERLIN40,3340% -0.67
FRANG35,3962% -0.32
ALTIN2.438,65% -0,91
BITCOIN2.173.129-4.131

Kivi Üreticileri; Yaz Budaması Yapmayı İhmal Etmeyiniz.

​Kivi yetiştiriciliğinde kış budaması kadar, yaz budaması da önem arz etmektedir. Yaz budamasındaki amaç, yeterli güneşlenme ve havalandırmanın sağlanmasıdır.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Kivi Üreticileri; Yaz Budaması Yapmayı İhmal Etmeyiniz.

Yaz budaması işlemine, çiçeklenme döneminden sonra başlanabilir. Asmanın çiçek açmayan tellerden aşmış dalları kesilmelidir. Dalların meyvelerden itibaren, 6-8 adet yaprak sayılarak, geri kalan kısmı budanarak çıkarılır. Yerden tele kadar olan ana gövdeden çıkan obur sürgünler koparılmalıdır. Yaşlı dallar üzerinden dik açıyla çıkan sürgünler gevrek ve kırılgan olduğundan büyümeden çıkarılmalıdır. Kivi bitkisi sarılıcı tırmanıcı olduğundan, dalların birbirine giren, dolanmış kısımları kesilmelidir.

Kivi asmalarında gölgede kalan gözler, zayıf gelişerek gelecek yıl olacak verimi olumsuz etkiler. Güneş gören meyveler, gölgede kalanlara oranla daha iri ve kaliteli olur. Yaz budaması ile bitkiler arası hava koridoru açılarak, bahçenin havalanması sağlanmalıdır.

Aşırı derecede yapılan yaz budaması meyvede güneş yanıklıklarına sebep olacağından, budamada aşırıya gidilmemelidir. Kivi bahçelerinde yeni çıkan meyvelerden, üçlü grupların tek meyveye düşürülmeli ve ikiz, üçüz, fan tabir edilen meyveler çıkarılmalıdır.

Konu ile ilgili olarak ayrıntılı bilgi almak için İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü İl ve İlçe Müdürlüklerini ziyaret edebilirsiniz.

Ürününüz bol ve bereketli olsun.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.