Bulancak Ajans
Bulancak Ajans
DOLAR31,3135% 0.25
EURO33,8931% 0.06
STERLIN39,5890% 0.06
FRANG35,3825% 0.14
ALTIN2.060,63% 0,38
BITCOIN1.929.651-2.298

Keskin ve Şahin GİMEV’e Misafir Oldu

Pazar günü GIMEV Merkezi’nde yapılanve artık geleneksel hale gelen GİMEV’in kahvaltılı sohbet programının konuşmacıları Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin ile Yıldız Teknik Üniversitesi İİBF Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halit Keskin oldu.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Keskin ve Şahin GİMEV’e Misafir Oldu

Pazar günü GIMEV Merkezi’nde yapılanve artık geleneksel hale gelen GİMEV’in kahvaltılı sohbet programınınkonuşmacıları Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin ile Yıldız Teknik Üniversitesi İİBF Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halit Keskin oldu.

GİMEV Başkanı Bilal Dede’nin açış konuşmasından sonra kürsüye gelen Yıldız Teknik Üniversitesi İİBF Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halit Keskin Dijital Dönüşüm konusunda bilgi verdi. Sanayinin 4.0 Evresinde olduğumuzu hatırlatan Keskin, ülkelerin gelişmişlik bakımından dörde ayrıldığını ve bizim üçüncü kategoride bulunduğumuzu söyleyerek artık bütün çabamızın ikinci kategori olduğunu bunu da başaracak güçte olduğumuzu söyledi. “Teknolojiyi üreten/geliştiren ülkeler bunun kaymağını da yiyorlar. Biz teknolojiyi üreten ülkeleri takip eden ülkeler sınıfına geçmemiz gerekiyor. Teknolojiyi kullanan ülkeler sınıfında çok kaldık” dedi.

Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin ise şehirleşme ve kalkınma ilişkisinden bahsederek “gelişmiş ülkelerde şehir planları uzun sürelerde hiç değişmez çünkü onların bir şehir hayalleri vardır. Gelişmekte olan ülkelerde bu planlar çok sık hatta her gün değişmektedir. Belediye meclislerinin gündemlerine bakarsanız gündemin %50’den fazlasının plan tadilatı olduğunu görürsünüz. Bu da gelişmişlik düzeyini olumsuz yönde etkilemektedir.

Şehirleşmenin meydana getirdiği ortamda toplumun bir takım unutulan katmanları olmaktadır. Bunlar da engelliler, kadınlar ve azınlık gruplar olarak zikredilebilir. Evden sokağa çıkmak sizin için dikkat edilen bir konu olmayabilir ama azıcık düşündüğünüzde engelli birinin evden birinin sokağa çıkması, sokakta gezinmesi ve bir yere ulaşması birçok zorlukları da beraberinde getirir.

Geçtiğimiz günlerde bir toplantıda işyerlerinin ve ibadethanelerin kadınları hiç düşünmeden dizayn edildiğini söylediğimde bir kadın “abartıyorsunuz hocam” dedi. Toplantı bitti bir camiye gittik baktık o kadın bir şey aranıyordu. Ne arıyorsunuz yardımcı olalım dediğimizde “tuvalet arıyorum hocam” dedi. Ona az önce toplantıda amma da abartıyorsunuz, hocam diyen siz değil miydiniz” deyince hep beraber gülüştük” dedi.

YORUM YAP