Bulancak Ajans
Bulancak Ajans
DOLAR31,3265% 0.29
EURO33,9156% 0.12
STERLIN39,6153% 0.15
FRANG35,3684% 0.1
ALTIN2.061,14% 0,40
BITCOIN1.931.254-1.46

Kayıp Vatandaşlarımızı Arama Çalışmaları Devam Ediyor!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Kayıp Vatandaşlarımızı Arama Çalışmaları Devam Ediyor!

Valimiz Sn. Enver Ünlü, Giresun il ve ilçelerinde, 22–23 Ağustos tarihlerinde aşırı yağışlar sonucu meydana gelen afette kaybolan 4 vatandaşımızı arama-kurtarma çalışmalarının yapıldığı bölgelerde incelemelerde bulundu.

Vali Ünlü, yaşanan felaketin ardından gece-gündüz demeden sık sık afet bölgelerini ziyaret ederek, bölgedeki arama-kurtarma ve afetin yaralarının sarılması için yapılan çalışmaları yerinde incelemeye devam ediyor.

Son olarak, 18 Eylül Cuma günü Giresun Merkez Çaldağ köyü, Espiye Kaşdibi köyü ve Doğankent-Tirebolu karayolu üzerinde arama-kurtarma çalışmalarının olduğu bölgeleri ziyaret eden Vali Ünlü, kaybolan 4 vatandaşımızı arama-kurtarma çalışmaları hakkında bilgi aldı.

İlk olarak Giresun Merkez Çaldağ Köyünde aracı ile sele kapılan Davut Akgün ve Emine Akgün adlı vatandaşlarımızı arama-kurtarma çalışmalarını takip eden Vali Ünlü, ardından Espiye-Kaşdibi Köyünde aracı ile sele kapılan Umut Cantürk’ü arama-kurtarma çalışmalarını takip ederek AFAD görevlilerinden bilgi aldı. Vali Ünlü son olarak Doğanken-Tirebolu Karayolunun 12’nci kilometresinde menfezin çökmesi sonucu kaybolan karayolları görevlisini Greyder Operatörü Ali Akbulut’un arama-kurtarma çalışmalarının yapıldığı alanlarda incelemelerde bulunarak, çalışmaların aralıksız devam etmesini istedi.

Yaşanan afetin ardından kaybolan vatandaşlarımıza ulaşmak için kesintisiz çalışmalara devam edildiğini belirten Vali Ünlü, “Yaşanan felaket sonrasında kaybolan 15 kişiden; 5 Jandarma personeli ve 6 sivil olmak üzere 11 vatandaşımıza çok kısa bir sürede ulaşılırken, 4 vatandaşımızı arama çalışmalarımız ilk günkü kararlılıkla ve ekiple kesintisiz olarak, üç arama-kurtarma bölgesinde 315 personel, 80 araç, 4 bot ve 6 tane K9 kadavra köpeği ile devam etmektedir” diyerek, afet sırasında ve sonrasında 47 vatandaşımızın yaralı, 172 vatandaşımızın da sağ olarak kurtarıldığını açıkladı.

Bölgede arama-kurtarma çalışmalarına 27 gündür aralıksız devam eden yüzlerce personel ve AFAD gönüllüsünün olağanüstü bir gayret gösterdiğine dikkat çeken Vali Ünlü, işinin ehli arama-kurtarma görevlilerinin yanı sıra iş makinalarıyla bu çalışmalara destek veren operatörlerin de yüzlerce dönüm alanda çok hassas ve uzmanlık gerektirecek bir çaba gösterdiklerini ifade etti.

Vali Ünlü, ilk günden itibaren arama-kurtarma çalışmalarına katılan kamu, özel sektör, STK ve gönüllüler ile vatandaşlara teşekkür ederek, en kısa zamanda kayıp vatandaşlarımızı bulmak için çalışmaların hız kesmeden devam edeceğini belirtti.

ARAMA KURTARMA FAALİYETLERİ

Giresun AFAD eşgüdümünde; 25 ilden katılan 157 kişilik AFAD ekipleri ile birlikte diğer kurumlardan görevli 156 kişi ve 2 kişilik STK katılımıyla toplamda arama ve kurtarma görevi yürüten personel sayısı 315 kişidir. 80 araç 4 bot ve 6 tane K9 kadavra köpeği de Dereli, Tirebolu ve Merkez Çaldağ Köyünde arama kurtarma çalışmalarına katılmaktadır.

GİRESUN MERKEZ-ÇALDAĞ KÖYÜ

Giresun Merkez Çaldağ Köyünde sele kapılan Davut-Emine Akgün çiftini arama-kurtarma çalışmalarına; Adana, Bursa, Diyarbakır, Sakarya ve Sivas illerinden gelen 39 AFAD personeli ve 7 araç, Giresun JÖH, Sahil Güvenlik, Karayolları, DSİ, OGM, UMKE ve İl Özel İdaresinden 30 personel, 12 araç ile Giresun Jandarma Kadavradan 2 personel ve 1 tane K9 köpeği, STK’lar 2 personel ve 2 araç olmak üzere toplam 71 personel, 21 araç ve 1 tane K9 köpeği ile aralıksız devam ediliyor.

ESPİYE-KAŞDİBİ KÖYÜ

Espiye ilçesi Kaşdibi Köyünde sele kapılan Umut Cantürk’ü arama-kurtarma faaliyetlerine; Çanakkale, Balıkesir, Erzurum, İstanbul, Kastamonu, Samsun ve Van illerinden 35 AFAD personeli, 21 araç ve 3 bot, Giresun ve Malatya Jandarma’dan 19 personel, 2 araç ve 2 tane K9 köpeği, UMKE, Karayolları ve DSİ’nin personel ve iş makinalarıyla birlikte toplam 64 personel 31 araç, 2 tane K9 köpeği ve 3 bot ile aralıksız devam ediliyor.

DOĞANKENT-TİREBOLU KARAYOLU 12.Km

Doğankent-Tirebolu karayolu 12 km’de çöken menfeze iş makinası ile birlikte düşen Operatör Ali Akbulut’u arama-kurtarma faaliyetlerine; Adana, Ankara, Bursa, Çorum, Diyarbakır, Erzurum,  Hatay, İzmir, Karabük, Kayseri, Manisa, Mersin, Nevşehir, Ordu, Sakarya, Samsun, Tokat, Trabzon ve Zonguldak illerinden 83 AFAD personeli ve 16 araç, Ankara JAK ve JÖAK, Erzurum JAK, Adana SAK, Giresun JÖH, Giresun, Ankara, Antalya, Bursa, Erzurum ve İzmir Emniyet, Sahil Güvenlik Deniz Ekibi Giresun İtfaiyesi Dalgıç Ekibi ve UMKE, DSİ ve Karayollarından 97 personel, 12 araç, 3 tane K9 köpeği ve 1 bot olmak üzere toplam; 180 personel, 28 araç, 3 tane K9 köpeği ve 1 bot ile aralıksız devam ediyor.

YORUM YAP