Kalkan Balığı Av Yasağı Denetimleri Devam Ediyor

Yayınlanma Tarihi :

1380 sayılı Su Ürünleri Kanununa dayanılarak yayımlanan, “Denizlerde ve İç sularda Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 5/1 Numaralı Tebliğ” ile bütün karasularımızda 15 Nisan – 15 Haziran tarihleri arasında her türlü istihsal vasıtası ile kalkan balığı avcılığı yapılması ve kalkan ağlarının denizde bırakılması yasaktır.

Kalkan balıkları genellikle suyun dibinde yaşayan bir balık türüdür. Dip balığı olarak bilinen kalkan balığına, Karadeniz de çok sık rastlanılmaktadır. Üremeleri genellikle Nisan ayında başlayarak Haziran ayına kadar devam etmektedir. Bu nedenle, üreme dönemlerinde kalkan balığı avcılığının yapılmaması gerekmektedir.

Bu kapsamda İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü su ürünleri kontrol görevlileri tarafından, Ordu deniz sahasında, Ordu Tarım ve Orman Müdürlüğüne ait kontrol gemisi ile yapılan denetimlerde denize serili olarak tespit edilen 10 (adet) adet kalkan ağına el konulmuştur. Ayrıca ağlara takılan kalkan balıkları canlı olarak suya bırakıldı.

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından söz konusu tarihler arasında kalkan avcılığına ilişkin denetimlerin devam edeceği duyuruldu.

Basın No: