Kadınlar Kazanacak, Evler Giresun Kokacak! « Bulancak Ajans

26 Eylül 2022 - 20:02

Kadınlar Kazanacak, Evler Giresun Kokacak!

Giresun Valisi Sayın Enver Ünlü, Giresun Valiliğinin himayelerinde, Tarım Orman İl Müdürlüğü tarafından yürütülen proje kapsamında uygulamaya geçirilen sabun üretim tesisinin açılışını yaptı.

Son Güncelleme :

09 Aralık 2021 - 23:23

Kadınlar Kazanacak, Evler Giresun Kokacak!

Vali Ünlü, 8 Aralık Çarşamba günü açılışını yaptığı atölyede üretilen sabunlar hakkında, üretici kadınlardan bilgi aldı.

Vali Ünlü, açılışla ilgili yaptığı paylaşımda “Tarım ve Orman Bakanlığımızın destekleriyle 12 kadın çiftçimizin eğitimi tamamlanarak sabun üretimi için gerekli malzemelerin temin edildiği ‘Kadınlar Kazanacak Evler Giresun Kokacak’ Projesi kapsamında üretim tesisimizi açtık. Güçlü kadın, güçlü toplum demektir. Girişimci kadınlarımız tarafından yöremize özgü, organik ve şifa kaynağı fındıklı ve ısırganlı sabunlar başta olmak üzere zeytinyağlı, lavantalı ve defneli sabunlar da üretiliyor. Ellerinize sağlık.” ifadelerini kullandı.

Açılışa; Vali Enver Ünlü, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Muhammet Sevinç, İl Genel Meclisi Başkanı Ahmet Şahin, Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Muhammet Angın, Ticaret İl Müdürü Ali Yıldırım. Üretici kadınlar ile davetliler katıldı.

Giresun Merkez Çavuşoğlu Köyünde yürütülen Sabun projesi ile Giresun’da kadın girişimciliğini ön plana çıkarıp kadınları üretimin içerisine dahil ederek, hem ekonomik anlamda güçlenmeleri hem de aile ekonomilerine katkı sağlamaları hedeflenmektedir.

Giresun Tarım Orman İl Müdürlüğü tarafından yürütülen proje ile yaşadığı köyde çiftçi kadınlarımıza meslek edindirilerek, üretime dahil edilmesi, iş kurması,  ekonomiye katkı sağlanması ve buna bağlı olarak gelir seviyelerinin artırılması amaçlanmıştır.

Projenin yürütücüsü Tarım ve Orman Bakanlığı başta olmak üzere Devletin tüm kurum ve kuruşları ve sivil toplum örgütleri kadınları üretimin içine dahil etmek amaçlı pozitif ayrımcılığı bulunmaktadır.

Tarım ve Orman Bakanlığı, bu proje ile bölgede yetişen yerel bitkilerden,  sabun imalatı ve satışına yönelik kadın eli değen iş modeli geliştirmesini sağlayarak, bölgede yaşayan kadınların iş gücüne katılımını amaçlamakta ve kendi sürdürülebilirliğini devam ettirmek suretiyle de yeni ufukların açılmasını ve yeni iş kollarının ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Proje öncesinde; Tarım ve Orman İl Müdürlüğü teknik ekipleri tarafından bölgede fizibilite çalışması yapılarak ve sabun üretimi yapan illere teknik gezi düzenlenerek, işin uygulanabilirliği araştırılmış, bunun neticesinde hazırlanan “Kadınlar kazanacak evler Giresun kokacak” adlı proje Bakanlığa sunulmuştur. Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayım Dairesi Başkanlığı tarafından proje uygun bulunarak 2020 yılında uygulamaya konulmuştur.

Proje kapsamında; Tarım ve Orman Bakanlığı Bütçesinden gönderilen 130 bin TL ödenek ile Merkez Çavuşoğlu köyünde 20 kadın çiftçinin eğitimi, sabun üretimi için gerekli malzemelerin temini ve atölye kurulumu gerçekleştirilmiştir. 2021 Ekim Ayı itibarı ile atölyede Giresun’un ana ürünü olan fındıklı sabun, yöreye özgü bitkilerden ısırganlı sabun başta olmak üzere zeytinyağlı, lavantalı ve defneli sabunlar üretilmeye başlamıştır.

Atölyenin üretime geçmesinin ardından Çavuşoğlu Köyü Muhtarlığının da destekleri ile beraber kadınlar tarafından kooperatif kurularak, kurulan kooperatif çatısı altında sabun üretimi resmi bir kimlik kazanmıştır.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.