DOLAR32,2511% 0.14
EURO35,0023% 0.27
STERLIN41,0886% 0.43
FRANG35,2346% 0.08
ALTIN2.418,47% 0,36
BITCOIN68.699,992.205

Hayat Boyu Öğrenme Haftası Coşkuyla Kutlandı

Halk eğitimi merkezlerinin yapmış olduğu çalışmaları tanıtmak ve daha fazla vatandaşımızın kurslarımızdan istifade etmesini sağlamak amacıyla Bakanlığımızca Haziran ayının ilk haftası “Hayat Boyu Öğrenme Haftası” ilan edilmiş olup 2020-2021 eğitim öğretim yılında 1-7 Haziran tarihleri arasında 1.sini kutlamaktayız.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Hayat Boyu Öğrenme Haftası Coşkuyla Kutlandı

Bu kapsamda Müdürlüğümüz koordinesinde, Giresun Şehit İsmail Bay Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından organize edilen 1. Hayat Boyu Öğrenme Haftası programının açılışı 03 Haziran 2021 Perşembe Günü saat 11:00’de Giresun Belediyesi Botanik Park’ta gerçekleştirildi.

1.Hayat Boyu Öğrenme Haftası programına; Vali Yardımcısı Metin Maytalman ile İl Milli Eğitim Müdürümüz Ertuğrul Tosunoğlu’nun yanı sıra Giresun Üniversitesi Rektör Yardımcısı Güven Özden, Giresun Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Demiral, Giresun Defterdarı Musa Koçulu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Fethi Elmas, Gençlik ve Spor İl Müdürü Hasan Bulut, İŞKUR İl Müdürü Mustafa Sarı ve diğer kurum temsilcileriyle okul ve kurumlarımızdan yönetici ve öğretmenler, usta öğreticiler, kursiyerler, davetliler ve vatandaşlar katıldı.

Programının açılış konuşmasını yapan Giresun İl Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Tosunoğlu konuşmasında; Bakanlığımızın ilânı ile Haziran Ayının ilk haftasını Hayat Boyu Öğrenme Haftası” olarak kutluyoruz. Hayat Boyu Öğrenme; yaşam boyu süren bir eğitim faaliyetidir. 7’den 70’e herkesin katıldığı bir etkinlikler bütünüdür. İlimizde Hayat Boyu Öğrenme faaliyetleri; Genel Kurslar ve Mesleki Kurslar olmak üzere 2 ana kategorideki 72 alanda, toplam 3.645 kurs programı ile yürütülmektedir.

Hayat Boyu Öğrenme Haftası ile öğrenme faaliyetlerine katılımı artırmayı, öğrenme fırsatları hakkında halkımızı bilgilendirmeyi, öğrenmeyi teşvik etmeyi, geçmişle günümüz arasındaki bağı kuvvetlendirmeyi,  amaçlıyoruz. Bu hafta ile Bireylerin kendilerini geliştirmeleri için merak ve istek uyandırmak, öğrenmenin eğlenceli ve rehabilite eden yönünü öne çıkarmak ve bireylerin öğrenme sürecine katılımını sağlamak temel amacımızdır.

Hayat Boyu Öğrenme Haftasında yapılan etkinlikler ile ortak çalışma kültürünün güçlenmesi, eğitim faaliyetlerine daha fazla katılım sağlanması ve toplumun eğitim konusunda motive edilmesine katkı sunulmakta, unutulmaya yüz tutmuş meslekleri ortaya çıkararak ve günümüze aktarılması sağlanmaktadır. Yetişkin eğitiminin sergileri ve kutlanması yeni bir kavram değildir. Ülkemizde ve dünyada yıllardan beri yapılmaktadır. İlimizde ise 2015’ten bugüne kadar Öğrenme Şenliği adı altında bu etkinliği başarı ile yapıyoruz.

Bu itibarla, Hayat Boyu Öğrenme Haftasını kutuluyor, Hayat Boyu Öğrenme faaliyetlerinin gelişmesine, güçlenmesine katkı sağlayan başta Sayın Valimize şükranlarımı sunuyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Açılış konuşmasının ardından Orhaniye Köyü halk oyunları ekibinin davetlilere sunduğu halk oyunu gösterisi ile başlayan programda, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından, protokol tarafından açılış kurdelesinin kesilmesi ile program devam etti.

Açılışı kurdelesinin kesilmesini takiben Vali Yardımcısı Metin Maytalman ve beraberindeki davetliler, düzenlenen sergi ve stantları ziyaret etti. Halk eğitimi merkezi k7ursiyerlerince ortaya çıkarılan el emeği göz nuru eser ve ürünler davetliler tarafından beğeniyle gezildi. Sergi alanında sergilenen ürünler ve yapılan çalışmalar hakkında öğretmenlerimiz ve usta öğreticilerimiz tarafından protokol üyeleri ve vatandaşlara uygulamalı bilgiler sunuldu.

Koronavirüs le mücadele kapsamında ülke olarak eğitim öğretim faaliyetlerine sık sık ara verdiğimiz 2020-2021 eğitim öğretim yılında, salgının olumsuz etkilerine rağmen Giresun Şehit İsmail Bay Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde, arıcılık,  avcılık, elde sabun üretimi, aşçılık, bilişim teknolojileri, görsel sanatlar resim, çinicilik, müzik kursları, Kur’an-ı Kerim ve hafızlık, okuma-yazma, el sanatları, kuaför, spor kursları, gibi bir çok değişik alanda ve vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda, 334 kurs açılmış olup bu kurslara 4.471 kursiyer katılmıştır. Yine İŞKUR ile işbirliğinde istihdama yönelik olarak 13 kurs açılmış olup bu kurslara da 217 kursiyer katılmıştır.

Kademeli normalleşmeye geçişle birlikte halk eğitimi merkezi faaliyetlerimiz, vatandaşların ve sektörlerin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda artarak devam etmektedir.

YORUM YAP