DOLAR32,3607% 0.17
EURO34,4602% -0.71
STERLIN40,3340% -0.67
FRANG35,3962% -0.32
ALTIN2.438,65% -0,91
BITCOIN2.283.491-2.684

Hayat Boyu Öğrenme Haftası Coşkuyla Kutlandı

Giresun Valisi Sayın Enver Ünlü, 1 Haziran Çarşamba günü Atatürk Meydanında düzenlenen “2.Hayat Boyu Öğrenme Haftası” etkinliklerine katıldı.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Hayat Boyu Öğrenme Haftası Coşkuyla Kutlandı

Halk eğitimi merkezlerinin yapmış olduğu çalışmaları tanıtmak ve daha fazla vatandaşımızın kurslarımızdan istifade etmesini sağlamak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığınca Haziran ayının ilk haftası “Hayat Boyu Öğrenme Haftası” olarak ilan edilmiş olup hafta boyunca çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Bu kapsamda, Giresun’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde, Giresun Şehit İsmail Bay Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından organize edilen 2. Hayat Boyu Öğrenme Haftası programının açılışı 01 Haziran Perşembe Günü saat 10.00’da Atatürk Meydanında gerçekleştirildi.

Programa; Valimiz Sayın Enver Ünlü, Belediye Başkan Yardımcısı Osman Öden, İl Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Tosunoğlu, şube müdürleri, halk eğitim merkezi müdürlüğü ile kurs açılan okulların yönetici ve öğretmenleri, usta öğreticiler, kursiyerler, davetliler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan program protokol konuşmaları ve açılış kurdelesinin kesilmesi ile devam etti.

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Valimiz Sayın Enver Ünlü ve davetliler ile vatandaşlar düzenlenen sergi ve stantları gezdi. Sergilenen ürünler ve yapılan çalışmalar hakkında öğretmenler ve usta öğreticiler tarafından Sayın Valimize uygulamalı bilgiler sunuldu. Halk eğitimi merkezi kursiyerlerince ortaya çıkarılan el emeği göz nuru eserler ve ürünler davetliler tarafından beğeniyle karşılandı.

Giresun Şehit İsmail Bay Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde, 2021-2022 eğitim öğretim yılında; Giresun’a özgü ürün tasarımı, Altın yaldızlama fincan ve bardak takımları, kağıt rölyef, Gümüş Kazas, Cam boncuk, Aşçılık, Kuaför, Seramik biçimlendirme, iğne oyası vb. el sanatları, arıcılık,  avcılık, elde sabun üretimi, aşçılık, bilgisayar, bilişim teknolojileri, görsel sanatlar, resim, çinicilik, müzik kursları, Kur’an-ı Kerim ve hafızlık, okuma-yazma, el sanatları, kuaför, spor kursları, halk oyunları, Türk İşaret Dili, trafik eğitimi ve geleneksel okçuluk, gibi birçok değişik alanda ve vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda, Bin 179 kurs açılmış olup bu kurslara 16 Bin 921 kursiyer katılmıştır.

Halk eğitimi merkezi kurs faaliyetleri, vatandaşların ve sektörlerin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda artarak devam etmektedir.

SAYIN VALİMİZ “CİDDİ BİR EMEĞİN SERGİLENDİĞİNE TANIKLIK EDİYORUZ” DEDİ

Etkinliğin açılışında bir konuşma yapan Sayın Valimiz, katılımcıları selamlayarak; “Hayat Boyu Öğrenme; yaşam boyu süren çok önemli bir eğitim faaliyetidir. Bugün burada kişisel, toplumsal gelişim ve istihdam öncelikli bir yaklaşımla bireyin bilgi, beceri ve yetkinliklerini geliştirerek örgün eğitimin dışında her türlü öğrenme etkinliklerini kapsayan hayat boyu öğrenme kültürünün geliştirilmesi, tanıtılması ve yaygınlaştırılmasını amaçlıyoruz.

Bu hafta vesile ile vatandaşlarımızın kendilerini geliştirebilmeleri için merak ve istek uyandırmak, öğrenmenin eğlenceli ve rehabilite eden yönünü öne çıkarmak, herkesin öğrenme sürecine katılımını sağlamak ve geçmişle günümüz arasındaki bağı kuvvetlendirmek adına bugün burada hep beraber ciddi bir emeğin sergilendiğine tanıklık ediyoruz” dedi.

“HAYAT BOYU ÖĞRENMEYİ, TOPLUMSAL DÖNÜŞÜMÜN ANAHTARI OLARAK GÖRÜYORUZ”

Baş döndürücü bir hızla değişen ve gelişen dünyanın adeta büyük bir sınıf haline geldiğini ve insanların da bu sınıfta sürekli bilgiye ulaşması gereken öğrenciler olduğunu söyleyen Sayın Valimiz, konuşmasına; “Bu kapsamda insana doğrudan dokunan; zaman, eğitim düzeyi, yaş gibi kısıtlamaları olmamasından dolayı herkese yüksek nitelikte kapsayıcı eğitim erişimi sunan hayat boyu öğrenmeyi, toplumsal dönüşümün anahtarı olarak görüyoruz. Dolayısıyla yaşamımız boyunca deneyimleyeceğimiz bilgi ve becerilerin sürekli gelişimi, gerek kişisel gerekse mesleki gelişim açısından daha iyiye ulaşma potansiyelini en üst düzeye çıkarabilmek için kurslarımıza erişimin önemli bir fırsat olduğunu üstüne basarak ifade ediyorum” sözleriyle devam etti.

KURSLARA 16 BİN 921 KURSİYER GİBİ ÖNEMLİ BİR RAKAMIN KATILDI

Yaptığı konuşma sırasında, 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılında Sıfır Atık Geri Dönüşüm çalışmaları kapsamında Giresun Şehit İsmail Bay Halk Eğitimi Merkezine örnek teşkil eden bir geri dönüşüm kütüphanesi kazandırdıklarını açıklayan Sayın Valimiz “Halk Eğitimi Merkezimizin atölyelerini güçlendirmek ve kurs çeşitliliğini ve kursiyer sayısını arttırmak amacıyla Seramik ve Çini fırını temin ederek Seramik ve Çini Atölyemizi de faaliyete geçirdik” diyerek, Korona virüs salgınının etkisini kaybetmesiyle birlikte normalleşme sürecine giren Giresun’da kurs ve kursiyer sayılarında belirgin artış olduğunu da memnuniyetle müşahede ettiklerini söyledi.

Konuşmasının devamında, 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılında; altın yaldızlamadan rölyefe, aşçılıktan iğne oyasına, işaret dilinden müzik kursuna olmak üzere toplamda Bin 179 adet kurs açtıklarını söyleyen Sayın Valimiz, bu kurslara 16 bin 921 kursiyer gibi önemli bir rakamın katıldığını ama hedeflenen rakamların daha da yüksek olduğunu açıkladı.

“ÖĞRENMEYİ SÜREKLİ KILMAYA DAİMA GAYRET EDECEĞİZ”

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer’in 2022 yılı için hedef koyduğu on milyon kursiyere ulaşılması için Giresun bazında çalışmaları hassasiyetle sürdüreceklerini söyleyen Sayın Valimiz; “Öğrenmekten ve öğretmekten asla vazgeçmeyecek, öğrenmeyi sürekli kılmaya daima gayret edeceğiz. Çünkü biliyoruz ki hayat boyu öğrenen insanlar, hayat boyu mutlu olan insanlardır. Zaten bizim gayemiz de her bir vatandaşımızın becerisinin, huzurunun, mutluluğunun ve motivasyonunun en üst seviyede olması ve halk eğitiminin toplumun kılcal damarlarına yayılmasıdır.

Bu vesile ile 2’nci Hayat Boyu Öğrenme Haftası’nın hayırlara vesile olmasını temenni ederken Hayat Boyu Öğrenme faaliyetlerinin gelişmesine, güçlenmesine katkı sağlayan tüm öğretmen, usta öğretici, idareci ve kursiyerlerimize şükranlarımı sunuyor ve her birini emeklerinden dolayı tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

“AZİZ MİLLETİMİZE BAŞSAĞLIĞI VE SABIR DİLİYORUM”

Sayın Valimiz konuşmasını “Bugün burada huzurla yaşayabilmemiz için, şanlı bayrağımızın ilelebet dalgalanması için sınır içinde ve ötesinde, Pençe Kilit Operasyonunda, terörle mücadelede, vatanımızın dört bir yanında özveriyle görev yapan tüm güvenlik güçlerimize Rabbimden muvaffakiyetler niyaz ediyorum. Hainleri bertaraf etmek için şehadet makamına erişen Aziz Şehitlerimize Cenab-ı Hak’tan rahmet; ailelerine, silah arkadaşlarına ve Aziz Milletimize başsağlığı ve sabır diliyor, siz değerli konuklarımıza da sevgi ve saygılarımı sunuyorum” sözleriyle tamamladı.

TOSUNOĞLU : “KURS PROGRAMLARI İHTİYAÇLAR DOĞRULTUSUNDA GÜNCELLENMEKTE”

İl Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Tosunoğlu da yaptığı konuşmasında; “Hayat Boyu Öğrenme faaliyetlerinin yürütüldüğü Halk Eğitimi Merkezlerimizde, Mesleki Kurslar ve Genel Kurslar programı bulunmaktadır. Kurs programları ihtiyaçlar doğrultusunda güncellenmekte ve sayıları artarak devam etmektedir. Kültürden sanata, sosyal hayattan spora, toplumun taleplerine göre her türden kurslar açılmaktadır. Özellikle unutulmaya yüz tutmuş sanatlarımızın gün yüzüne çıkartılması, yaşatılması ve genç nesillerimize tanıtılmasında Halk Eğitimi Merkezlerimiz önemli bir görevi yerine getirmektedir.  Arıcılık, Sürü Yönetimi, Kırsal Turizm Etkinlikler gibi kurslara katılan ve belge alan kursiyerler bu alanlardaki girişimlerinde, teşvik programlarından yararlanmaktadır. Ayrıca Halk eğitimi Merkezlerinde kurslara katılan ve kendini yetiştiren kursiyerler Mesleki Eğitim Merkezlerinde sınavlara girerek aldıkları, Ustalık ve Usta Öğreticilik Belgesi ile Halk Eğitimi Merkezlerinde Usta Öğretici olarak görev almaktadır. Kursiyerler, üretmiş oldukları ürünlerin satışını yaparak aile ekonomilerine de katkıda bulunmaktadır” bilgilendirmesinde bulundu.

YORUM YAP