Hacı Emiroğlu Süleyman Bey Camisi’nin temeli atıldı « Bulancak Ajans

1 Şubat 2023 - 02:55

Hacı Emiroğlu Süleyman Bey Camisi’nin temeli atıldı

Vali Enver Ünlü, Giresun Orman Bölge Müdürlüğü yerleşkesi içerisinde yapılacak olan Hacı Emiroğlu Süleyman Bey Caminin temel atma törenine katıldı.

Son Güncelleme :

23 Ekim 2021 - 10:26

Hacı Emiroğlu Süleyman Bey Camisi’nin temeli atıldı

Giresun Orman Bölge Müdürlüğü yerleşkesi içerisinde 300 metrekare taban oturumuna sahip olacak  “Hacı Emiroğlu Süleyman Bey Camii” mimarisi Giresun yerel mimarisinin özgün karakterini taşıyacak. Caminin yapım yöntemi olarak alt katta Eynesil İlçesinden çıkarılan kesme taş uygulaması ile başlayıp, üst katta dolma takas yöntemi ile Karadeniz’in yerel mimarisi uygulanacak. 50 cm taş duvar kalınlığına sahip olacak olan Camii; Dıştan dışa 15×15 metre ana mekân(harim) ve 5 metre son cemaat yerinden oluşacak. İki katlı caminin her katı 4’er metreden toplam 8 metre taş duvar yüksekliğine sahip olacak. Ahşap oturtma çatısı makas sistemi ile yapılacak. Taş duvarlarda ve dış mekân ile Kapı ve pencere gibi ahşap doğrama bölümlerinde Kestane ağacı kullanılacak olup iç mekânda ise Sedir ağacı kullanılacak. Bayanlar mahfili tamamen ahşap döşeme olarak yapılacak olan caminin çatısında Giresun yerel mimarisinde kullanılan alaturka kiremit kullanılacak. Tek şerefeli olarak yapılacak olan minaresi; Giresun’un plakasından esinlenerek 28 metre yüksekliğinde, Eynesil yeşil taşından kesme-yığma taş olarak yapılacak. Minarenin şerefesi ve süslemeleri yine Selçuklu-Osmanlı ve Giresun yerel mimarisi ile süslenecek. Caminin iç mekân süslemelerinde minber, müezzinlik, mihrap ve vaaz kürsüsünde Selçuklu-Osmanlı ve Giresun süsleme ahşap- naht tekniğinde kalem işi, nakış, tezyinat süslemeler uygulanacak olup iç mekanda hiçbir mekanik sistem görülmeyecek olup tamamen doğal malzemelerden yapılacak.

Cami için Giresun Merkez Çıtlakkale Mahallesi Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan Orman Bölge Müdürlüğü yerleşkesinde 22 Ekim Cuma günü saat 13.00’de düzenlenen temel atma törenine;  Vali Enver Ünlü, Belediye Başkan Vekili Dr. Hasan Yılmaz, Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özkaya, Giresun Orman Bölge Müdürü Ahmet Güneş, İl Protokolü, Orman Bölge Müdürlüğü personeli ve çok sayıda davetli katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Bulancak Belediyesi Mehteran gösterisi ile başlayan temel atma töreni, protokol konuşmaları ile devam etti.

Törende bir konuşma yapan Vali Ünlü, törene katılan davetlileri selamlayarak başladığı konuşmasında “Bu mübarek Cuma gününde, Cuma Namazını birlikte eda ettikten sonra yazdan kalma güneşli bir günde, böyle hayırlı bir temel atma töreninde sizlerle birlikte olmaktan ve sizlere hitap etmekten duyduğum bahtiyarlığı ifade ederek ve hepinize Allah’ın selamı ile selamlayarak sözlerime başlamak istiyorum.

Bu camiye İnşallah şehrimize kazandırırız. Sayın Belediye Başkanımızla da her fırsatta bir araya geldiğimizde Şehrimizin Fatihi Emir Süleyman Bey adına bir caminin olmasının gerekliliğini konuşuyoruz. Bu mübarek zat şehrimize kendileri böyle bir camii yaptırmışlar ama maalesef bu cami günümüze kadar gelememiştir.

Bugün İnşallah hep birlikte dualarla mehteranın coşkusu ile temelini birlikte atacağımız bu eser, bu ibadethane, bu güzel kutsal mekan olacak camimiz inşallah semalara minarelerinde günde 5 vakit Allah’ın isminin anıldığı ezanlarımızın inlediği ve gök kubbeyi inlettiği, ezanı şeriflerle bizleri ibadete davet edecek.  Allah’a ibadet etmeye davet edecek. Bunun büyük mutluluğu ve heyecanı içerisindeyim. Ben de aynı zamanda bu caminin cemaati olacağım. Hükümet konağımız buraya yürüme mesafesinde, biz yürüyerek geldik.

Temel atma merasimi sebebiyle Sayın Genel Müdürümüze, her zaman büyük desteğini gördüğümüz, her zaman yanımızda gördüğümüz, gece gündüz her zaman ulaşabildiğimiz, Sayın Tarım ve Orman Bakanımıza huzurlarınızda ilimiz adına şükranlarımızı arz ediyorum. Gerçekten hem bu camimizin yapılmasında, hem de önümüzdeki günlerde veya aylarda yapımına başlanılacak olan Orman Bölge Müdürlüğümüzün yeni hizmet binasının ilimize kazandırılmasında, ilimize DSİ’mizin, tarım teşkilatımızın, orman teşkilatımızın, yani Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı bütün kurumlarımızın çok büyük katkıları var. Allah kendilerinden razı olsun.

Temel atma töreni vesilesiyle bir araya geldiğimiz Hacı Emiroğlu Süleyman Bey Camimizin Giresun’umuza, Orman Bölge Müdürlüğümüze ve tüm İslam Âlemine hayırlı olmasını diliyorum.

İnsan için geride bıraktığı her eser elbette önemlidir. Ancak Allah için yapılan eserlerin yeri ayrıdır. Camiler, hiçbir çıkar ve kazanç beklentisi olmaksızın sadece Allah rızası için, Allah’a ibadet için inşa edilen eserlerdir. Camiler, ibadet ve fikir merkezidir. Zenginin fakirle, işçinin işverenle, yönetenin yönetilenle bütünleştiği, omuzlarımızın birbirine değdiği bir birlik yuvasıdır. Zira Rabbimiz camileri Allah’ın adı anılan, sabah akşam tespih edilip namaz kılınan evler olarak tarif ediyor.

Ve âlemlerin sultanı Peygamber efendimizin ‘Kim Allah rızası için bir mescit yaptırırsa, Allah da bunun karşılığında ona Cennet’te bir köşk ihsan eder.’ müjdesine nail olmak için asırlardır dünyanın her köşesinde camiler inşa ediyoruz.

Camii inşaatımızda görev alan mimarından nakkaşına, mühendisinden işçisine kadar katkı sağlayacak emek verecek arkadaşlarımıza, çalışanlarımıza, Giresun Orman Cami Derneği Yönetimine ve hayır sahiplerine teşekkür ediyorum.

İnşallah, Cuma namazı ile temelini attığımız bu camimizin inşaatını kısa zamanda tamamlayıp yine bir Cuma namazı ile açılışını yaparız. Allah mübarek etsin, Rabbim yar ve yardımcımız olsun” ifadelerini kullandı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.