Göksu Travertenleri hizmete açıldı. « Bulancak Ajans

26 Eylül 2023 - 02:46
Göksu Travertenleri hizmete açıldı.
Son Güncelleme :

25 Temmuz 2023 - 16:28

Göksu Travertenleri yeniden hizmete açıldı. Bir süre önce, Giresun’da yaşanan sel afeti nedeniyle Dereli ilçemizde bulunan Göksu Travertenlerinin bir kısmı zarar görmüş ve geçici olarak hizmete kapatılmıştı. Giresun İl Özel İdaresi ekipleri, GÖKSU TRAVERTENLERİ’nin tahrip olan bölümünde başlattığı çalışmaları bitirdi.
Dereli Kuzalan-Göksu Travertenleri  
Giresun’un Dereli İlçesi’nde yer alan ve bölgede vatandaşlar tarafından “beyaz taş” olarak adlandırılan ve mineralli suların oluşturduğu Kuzalan travertenleri ile Göksu travertenleri ilgi çekmektedir.
Yaklaşık 500 hektar alana sahip Kuzalan Tabiat Parkı’nın içinde yer alan, 1800 metrelik bir alanı kaplayarak, dünyada ABD’deki Yellowstone Ulusal Parkı’ndan sonra orman içinde oluşmuş ikinci büyük traverten bölgesi Kuzalan travertenleridir. Yöredeki en geniş alanlı traverten sahası durumundaki Kuzalan travertenlerini oluşturan esas kaynağın çevresinde zemin bütünüyle yosunlarla kaplıdır. Yosunların üzerinden süzülerek akan sular birkaç metre sonra traverten biriktirmeye başlamakta ve traverten birikimi başladıktan sonra yosunlar hızla alan kaybederek ortadan kalkmaktadır.
Kuzalan Tabiat Parkına yaklaşık 4 kilometre uzaklıktaki Pınarlar Köyü’nde yer alan Göksu travertenleri, bir proje ile oluşturulan teras şeklinde büyüklü küçüklü göletleri, turkuaz ve beyaz renkleriyle mini Pamukkale’yi andırmaktadır. Traverten, mineral değeri yüksek sodalı su ile oluşmaktadır.
Kaynak: Giresun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü