DOLAR33,0413% 0.65
EURO36,0249% 0.4
STERLIN42,9931% 1.08
FRANG36,9546% 0.88
ALTIN2.561,47% 0,47
BITCOIN59.916,341.881
reklam

GİRESUN PANDEMİ BİLANÇOSU

Yayınlanma Tarihi : Google News
GİRESUN PANDEMİ BİLANÇOSU
reklam

Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, pandemi sürecinde vatandaşlara devletin şefkatli elini hissettirme gayreti içinde olduklarını söyledi. Vali Sarıfakıoğulları, Giresun Valiliği koordinesinde, il merkezi ve ilçe belediyeleri, sivil toplum kuruluşları ve gönüllülerle birlikte bir çalışma gerçekleştirdiklerini ve il merkezinden kırsaldaki en ücra köy ve mezralara değin kamu hizmetlerini ulaştırmaya gayret sarf ettiklerini söyledi.

Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları şunları kaydetti: “Ülke olarak zor bir süreçten geçtik. Bu süre zarfında hem sağlık ile ilgili gerekli önlemlerin alınmasında hem de pandemi sürecinden dolayı desteğe muhtaç kesimlere yardım etmek için seferber olduk. Bu süreçte hizmet eden kamu görevlilerine, sağlık çalışanlarına, belediyelerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza ve gönüllülere teşekkür ediyorum. Vatandaşlarımızın her türlü talebi, gece gündüz demeden imkânlar seferber edilerek karşılanmaya çalışıldı. Bu süreçte kurallara uyan vatandaşlarımıza da teşekkür ediyorum. Haziran ayı itibariyle başladığımız yeni dönemde de vatandaşımıza her türlü desteği vermeye devam edeceğiz.”

GİRESUN PANDEMİ BİLANÇOSU

32 BİN KİŞİYE MADDİ YARDIM, 44 BİN AİLEYE GIDA PAKETİ

Koronaviriüs ile mücadele çerçevesinde Giresun Valiliği bünyesinde vatandaşların 21 bini aşkın talebi vefa sosyal destek grupları tarafından karşılanırken ihtiyaç sahiplerine 46 bin gıda ve hijyen paketi dağıtıldı. 1 milyon 100 bin maske dağıtımı yapılırken, sosyal destek kapsamında il çapında 32 bin 242 vatandaşa 1000’er lira destekte bulunuldu. Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, “Vatandaşımıza, devletimizin şefkatli elini hissettirme gayreti içinde olduk” dedi.

Mart ayından itibaren yoğunlaşan koronavirüs ile mücadele kapsamında Giresun Valiliğince vatandaşlara çeşitli desteklerde bulunuldu. Sosyal desteklerle ihtiyaç sahiplerine devletin şefkat eli uzatılırken, Giresun Valiliği öncülüğünde belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yapılarak salgının olumsuz etkileri ile mücadele edildi.

44 BİN AİLEYE YARDIM PAKETİ

Giresun Valiliği ve İlçe kaymakamlıkları bünyesinde oluşturulan Vefa Sosyal Destek Grupları (VSDG) pandemi sürecinde yoğun bir çalışma gerçekleştirdi. İl genelinde 2411 personel ve 147 araç ile 24 saat esasına dayalı olarak vatandaşlara hizmet sunuldu.

Alo 112 hattı üzerinden 1.599, Alo 155 hattı üzerinden 10.472 ve Alo 156 hattı üzerinden 9.037 başvuru olmak üzere toplam 21.108 vatandaş başvurusu yerine getirildi. Vefa Sosyal Destek Grupları vasıtasıyla; İl genelinde 37.303 gıda ve 7.090 hijyen paketi dağıtılarak 44 bin 393 aileye destekte bulunuldu.

32 BİN KİŞİYE PARASAL DESTEK

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına yapılan müracaatlar Giresun Valiliği ve İlçe Kaymakamlıkları tarafından karara bağlanarak, durumu uygun görülenlere Bakanlık tarafından yardım yapıldı. Bu çerçevede Giresun ilinde ihtiyaç sahibi kişilere FAZ 1 kapsamında 13 bin 885 kişiye, FAZ 2 kapsamında 9 bin 844 kişiye, FAZ 3 kapsamında ise 9 bin 218 kişiye 1.000 olmak üzere toplam 32 bin 242 kişiye 32 milyon 242 bin TL destekte bulunuldu.

11 BİN KİŞİYE SEYAHAT İZİN BELGESİ

Giresun Valiliği Seyahat İzin Kurulu tarafından, 28 Mart tarihinden itibaren normalleşme sürecinin başlangıcı olan 1 Haziran’a kadar; terhis, hastalık, kalacak yeri olmayan, cenazesi olan, işbaşı, cezaevi tahliye ve ticari faaliyet gibi çeşitli nedenlerle yapılan seyahat izin talepleri değerlendirildi. Bu kapsamda yapılan kişisel ve aile olarak yapılan 6859 müracaattan durumu uygun görülen 11705 kişiye seyahat izin belgesi düzenlendi.

Giresun’da vatandaşlar, kamu kurumları ve İlçe Kaymakamlıklarına bir milyon 100 bin maske dağıtımı gerçekleştirildi.

YURTDIŞINDAN GELEN 1322 KİŞİ KARANTİNAYA ALINDI

Giresun ili pandemi sürecinde yurtdışından Ülkemize havayoluyla getirilen vatandaşlara da ev sahipliği yaptı. Bu çerçevede, Kuveyt, Amerika, Hollanda, Almanya ve Rusya’dan getirilen 1322 vatandaş Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlarda misafir edildi. 14 günlük karantina süresinin ardından vatandaşlar, Giresun Valiliği AFAD ekipleri tarafından memleketlerine gönderildi.

BELEDİYE EKİPLERİ DEZENFEKTE HİZMETİ VERDİ

Vatandaşların sağlığı için İl merkezi ve ilçelerde belediyeler tarafından dezenfekte hizmeti verildi. Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Giresun Valiliği bünyesinde kurulan Vefa Sosyal Destek Grupları ile koordineli bir şekilde çalışan Giresun Belediye Başkanlığına bağlı ekipler tarafından personel ve lojistik destek sağlanırken, Belediye bünyesinde 60 kişilik bir dezenfektan ekibi kuruldu.

Belediye Başkanlığı tarafından kurulan dezenfektan ekibi tarafından bu süreçte;  240 dolmuş, 460 taksi, 130 servis aracı ve 100 emniyet müdürlüğü aracı olmak üzere 930 araç, ilk günden itibaren periyodik aralıklarla dezenfekte edildi.

Şehir genelinde tüm cadde ve sokaklar, hastaneler ve sağlık kuruluşlarının çevresi periyodik aralıklarla özel solüsyonlarla yıkanarak dezenfekte edildi. Şehir merkezinde 55 cami, 37 mescit, 70 tane ilk, orta, lise ile özel eğitim kurumları, kamu kurumları, özel kuruluşlar, kütüphaneler, banka ATM’leri, muhtarlık binaları, huzur evi, yaşlı ve çocuk bakım evi, basın ve yayın kuruluşlarının çalışma ofisleri ve çeşitli işletmeler, kamuya ait tüm hizmet binaları, şehirlerarası otobüs terminali, kuaförler, berberler, güzellik merkezleri, kafe, restoranlar, kıraathaneler çöp konteynerleri, dolmuş durakları, park ve bahçeler, spor aletleri ve çocuk oyun grupları gibi birçok alanda dezenfektasyon işlemleri gerçekleştirildi.

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında yayımlanan genelgeler gereğince park, bahçe, spor aletleri ve çocuk oyun parkları belediye tarafından geçici süreliğine kapatıldı. Şehirlerarası otobüs terminalinde il dışından gelen yolcu ve otobüs personelinin vücut ısısı ölçümleri düzenli olarak yapıldı.

Pazar ve marketlerde fiyat denetimi yapılırken, fırınlar ve pastaneler hijyen konusunda sıkı denetime tabi tutuldu.

SOKAK HAYVANLARI DA UNUTULMADI

Yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanları için besleme noktalarındaki su ve mama kapları doldurulurken, Belediyeler, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile hayvan severler işbirliği içinde periyodik olarak sokak ve caddelere mama bırakıldı.

YORUM YAP