Giresun Isırganı Tescillendi « Bulancak Ajans

2 Şubat 2023 - 21:28

Giresun Isırganı Tescillendi

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü; Giresun Isırganı Tescillendiğini duyurdu.

Giresun Isırganı Tescillendi
Son Güncelleme :

06 Nisan 2022 - 21:28

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden konuya ilişkin yapılan açıklama; Giresun Isırganı Tescillendi

İlimiz ile özdeşleşen ve şifa kaynağı olarak bilinen Giresun Isırganı, Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün yaptığı çalışmalar neticesinde Türk Patent ve Marka Kurumu’nun 01.04.2022 tarih ve 2022/122 sayılı bülteninde yayınlanmış ve 1052 numara ile tescillenerek Coğrafi İşaret almıştır. Konuyla ilgili olarak İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Muhammet Angın şu bilgileri vermiştir:

“Coğrafi işaret alan Giresun Isırganı, Giresun ilinde yetişen ve Latince adı Urtica diocia L. olan çok yıllık bir bitkidir. Yaprakları koyu yeşil renkli, saplı, dişli kenarlı ve yakıcı tüylüdür. Çiçekleri ise küçük yeşil renklidir. Coğrafi sınırda toprağın pH derecesinin 5-7, yıllık ortalama yağış miktarının 1500 mm ve nem oranının ortalama %80 olması, Giresun Isırganının mirisetin ve naringin yönünden zengin olmasını sağlamıştır.

Giresun ısırganının sağlık açısından da birçok faydası vardır. Yüksek antioksidan içerir. Halk arasında alerjik hastalıklara iyi geldiği, artrit ve eklem ağrısını hafiflettiği, kemik sağlığına katkı sağladığı bilinmektedir.

Kültür yetiştiriciliği de yapılan  Giresun Isırganı üretiminde bir önceki dönemden elde edilen tohumlar kullanılır. Çorbası ve yağlı aşı yemekleri yapılarak yöre halkı tarafından sevilerek tüketilmekte, çay olarak ta içilmektedir. Ayrıca lif üretiminde kullanılmaktadır.” Dedi.

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü