Bulancak Ajans
Bulancak Ajans
DOLAR28,9908% 0.01
EURO31,2182% 0.01
STERLIN36,3889% 0
FRANG32,9741% 0.06
ALTIN1.863,57% -0,16
BITCOIN1.235.035-3.459

Giresun Federasyonu Ağasının Konağına Talip

Giresun yöresinin en önemli milis komutanı Topal Osman Ağa’ya ait Ankara’da karargâh olarak kullandığı konağına Giresun Federasyonu talip oldu.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Giresun Federasyonu Ağasının Konağına Talip

Tarihi yapı restore edilerek Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz günlerde ihaleye çıkarılmıştı. Yeterli istekli çıkmadığı için ihale belediye iştiraki ANFA Şirketine kalmıştı.

Geçtiğimiz yaz varlığı gündeme gelen ve basına yansıyan yapının belediye tarafından özel kişilere ihale edilerek kullanıldığı ancak kiralama amacına aykırı olarak kullanıldığı gerekçesiyle kira sözleşmesinin ilgili belediye tarafından fesh edildiği basına yansımıştı.

ANFA Şirketi tarafında Atatürkçü Düşünce Derneğine verileceği söylenen konağa bu kez Giresun Federasyonu talip oldu. Genel Başkan Muhterem Memiş imzasıyla belediyeye müracaat edildiği belirtilen başvuruda “Milletçe topyekûn mücadele verdiğimiz Kurtuluş Savaşı yıllarında, çok önemli olaylara şahitlik etmiş bu yapının, tarihi misyonuna uygun olarak, gelecek nesillerimize, Türkün milli mücadele ruhunu aktarabilmek, gençlerimizin milli duygularını güçlendirmek ve toplumumuza, Giresunluların Türk Milli Mücadelesine sağladığı katkıyı tanıtabilmek adına “Milli Mücadelede Giresun” konulu bir müzeye dönüştürülmesi çok yerinde bir karar olacaktır” denildi.

Önümüzdeki günlerde bu başvurunun ciddiyetle takip edilmesi halinde konağın federasyona tahsis edilmemesi için hiçbir nedenin olmadığı da ilgililer tarafından ifade ediliyor.

Haber: İbrahim Balcıoğlu 

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.