DOLAR32,5900% 0.34
EURO34,8687% 0.36
STERLIN40,6316% 0.06
FRANG35,8626% 0.71
ALTIN2.507,65% 0,93
BITCOIN2.125.5441.805

Giresun Bulancak’ta Kivi hasadı başladı.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Giresun Bulancak’ta Kivi hasadı başladı.

“Şimdi bu haberde nerden çıktı” dediğinizi duyar gibiyim. Sitemiz mail adresine Bulancak Ajanstan Ahmet bey gönderilmiş yayınlamamzı istediler bizde yayınlıyoruz..
Bizlerde kasabamızda son yıllarda meyvecilik adına çeşitli fidanlar dikip, bir şeyler deneyip duruyoruz.. Pazarlama, Ürünü işleyecek, fabrika veya kooperatif bulunmazsa. Bulancağın Kivileri gibi meyvelerimiz elimde kalmasın.. Üreticilerimize bol kazançlar…


Söz kividen açılmışken kasabamızda ilk Kivi denemesini İbrahim Taştekin (Bekir irbeğim) Amca yapmış.. Fakat yetiştirdiği kivi ağaçından bir türlü meyve alamamış, araştırmış megerse yanına dişi kivi fidanı dikmek gerekiyormuş, sonunda bir bardağa çiçekli dişi kivi dalı koyarak meyve almayı başardığını söylemişlerdi.

1986 yılında Almanya’dan gelirlerken yanlarında getirdikleri kivi tohumlarını dikerek, Bulancak Eriklik köyünde ilk kivi ağacını dikerek kivi üreticilerine, ilk kivi fidanlarını üretip dağıtan merhum Avni KÖSE ve eşi Muhsine KÖSE kivi’yi bölgeye ilk getirenlerden KÖSE kivi hasadına başladı.

Muhsine KÖSE 1986 yılında Türkiye’ye gelirlerken yanlarında iki adet kivi meyvesi getirdiklerini, Bulancak’ta manavlarda o yıllarda kivi meyvesinin bulunmadığını belirti. KÖSE, 25 yıl önce iki adet kivi meyvesini Almanya’dan getirdiğini, şu an ise kendi bahçesinden 1 Ton civarında kivi meyvesi topladığını, kivi’yi biz yıllar önce fındığa alternatif olsun diye getirmiştik. O yıllarda kivi yüksek Fiatlarla adet olarak satılırdı.  Şimdilerde ise kivi meyvesini zor satmaktayız. Üreticiden kivi 1 veya 1,5TL den alınıp manavlarda 2,5TL -3TL arasında satılıyor. Kivi üretimi bölgemizde hızla yükselen bir ürün olmasına rağmen bu ürünü işleyecek hiçbir fabrika veya kooperatif bulunmamaktadır. Kiviyi Bulancak’tan Ordulular gelip almak. Dedi.

Kaynak: Bulancak Ajans

YORUM YAP