DOLAR32,5330% 0.7
EURO34,8895% -0.11
STERLIN41,5685% 0.56
FRANG36,4189% 0.71
ALTIN2.407,01% 0,67
BITCOIN66.945,76-2.171
reklam

Gıda Denetimleri Artarak Devam Ediyor

Yayınlanma Tarihi : Google News
Gıda Denetimleri Artarak Devam Ediyor
reklam

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından COVİD-19 tedbirleri kapsamında 19 ilçemizde başlatılan gıda denetim seferberliği ramazan ayında da hız kesmeden devam ediyor.

Ramazan denetimleri hakkında açıklamalarda bulunan İl Müdürü Kemal YILMAZ; “Bakanlığımızın en stratejik amaçlarından birisi tüketicilere güvenli gıda sunmaktır. Dünya’da ve ülkemizde yaşanan COVİD-19 pandemisi sürecinde alınan önlemler kapsamında Bakanlık faaliyetlerimizin ilimizde de özellikle ramazan ayı boyunca aksatılmadan yürütülmesi önem arz etmektedir. Bu kapsamda tüketicilerin güvenli gıdaya erişimini sağlamak amacıyla ilimizde Covid-19 salgını nedeniyle başlatılan denetim seferberliğine Ramazan ayında da hız kesmeden devam ediyoruz. Çünkü bizler biliyoruz ki gıda güvenliği, gıda zincirinin her basamağında yapılan etkin kontroller ile sağlanabilir” dedi.

Ramazan dolayısıyla tüketimi artan ürünleri üreten, satan ve tüketime sunan gıda işletmelerinin daha sık denetlendiğinin altını çizen YILMAZ; “Ramazan ayı nedeniyle halkımızın beslenme alışkanlıklarında oluşacak değişiklikler göz önünde bulundurularak denetimler gerçekleştirilmektedir.  Özellikle tüketimi artacak ürünleri üreten unlu mamuller, tatlı üretim ve satış yerleri, ekme, pide üretim ve satış yerleri, “ramazan paketi” adı altında muhtelif gıdaların bir arada yer aldığı paketlerin satış ve dağıtımının yapıldığı gıda işyerlerinin denetlenmesine ağırlık verilmektedir” ifadelerini kullandı.

Gıda denetimlerinin amacına ulaşabilmesi için tüketicilerinde bilinçli olmalarının öneminden bahseden İl Müdürümüz Kemal YILMAZ; “Tüketicinin her hangi bir olumsuzlukla karşılaştığında bu olumsuzluğun giderilebilmesi için ilgili kurumlara ya da yetkili makamlara müracaat etme hakkını içeren şikâyet hakkı bulunmaktadır. Bu nedenle; gıda zehirlenmesine maruz kalan veya satın aldığı gıdalarla ilgili herhangi bir şikâyeti olan tüketiciler de “174 Alo Gıda Hattı”nı arayarak ihbarda bulunabilmektedir. Bunun yanında Bakanlığımız geçtiğimiz aylarda bir adım daha atarak whatsApp gıda ihbar hattını vatandaşlarımızın hizmetine sunmuştur. Tüketicilerimiz şüpheli gördükleri her durumda 0501 174 0 174 whatsApp gıda ihbar numarası üzerinden de bizlere ulaşabilmektedir” şeklinde konuştu.

Ayrıca YILMAZ; Tüm gıda işletmelerinde ramazan ayında alışveriş amaçlı oluşacak yoğunluk sebebiyle hijyen kuralları çerçevesinde sosyal mesafenin korunması, işletmede çalışan personelin mutlaka maske takması, gıda işletmelerinin girişlerinde ve işletme içinde uygun yerlerde el hijyeni için dezenfektan bulundurulması, maskesiz müşterilerin işletmeye alınmaması ve gerekli hijyen tedbirlerinin alınmasının hastalığın yayılmasının önlenmesinde önemli olduğunu belirterek hem gıda işletmecisinin hem de tüketicilerimizin gerekli hassasiyeti göstermelerinin gerektiğini vurguladı.

2020 yılının ilk 4 ayında da 4 bin 200 adet gıda denetiminin gerçekleştirildiğinin altını çizen Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal YILMAZ; “2020 yılının ilk 4 ayı COVİD-19 tedbirleri kapsamında gerçekleştirilen ürün bazlı denetim seferberlikleri ve hijyen eğitimleri açısından yoğun geçti. 7 gün 24 saat esasına göre sahada çalışmalar gerçekleştiren ekiplerimiz tarafından 2020 yılında 4 bin 200 adet gıda denetimi yapılmış ve denetimlerin sonucunda toplam 25 işletmeye idari yaptırım uygulanmıştır. Denetimlerimiz, vatandaşlarımızın daha güvenilir gıdaya erişimini sağlamak amacıyla devam edecektir” diyerek sözlerini noktaladı.

YORUM YAP