Geleneksel Fındık Hasat Şenliği Gerçekleştirildi. « Bulancak Ajans

27 Eylül 2023 - 19:27
Geleneksel Fındık Hasat Şenliği Gerçekleştirildi.
Son Güncelleme :

08 Ağustos 2023 - 18:28

Giresun Belediyesi tarafından gerçekleştirilen organizasyon ile Kavaklar Mahallesi’nde bir fındık bahçesinde coşkulu şekilde düzenlenen Fındık Hasat Şenliği’nde, halk oyunları gösterileri ve Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu’nun konuşmasının ardından, Başkan Şenlikoğlu ve katılımcılar kemençe ve yöresel türküler eşliğinde bahçeye girdi. Sepetlerini bellerine takan katılımcılar, fındık toplayarak sembolik olarak fındık hasadını başlattı.

Daha sonra yöresel yemeklerden oluşan ikramların ardından ‘Fındık Hasat Şenliği’nin gündüz programı tamamlanarak akşam programı kapsamında Atapark’ta yerel sanatçıların konserleri gerçekleştirildi.

“ÇUVALLAR VE SEPETLER SERENTİLERDEN ÇIKMAYA BAŞLADI”

Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, Fındık Hasat Şenliği’nde yaptığı konuşmada, “Bugün fındığın kalbinde başımızın tacı fındığımızın hasadını başlatmak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz. İlkini geçtiğimiz fındık sezonu öncesi gerçekleştirdiğimiz ‘Geleneksel Fındık Hasat Şenliğimizin’ bu yıl ikincisini düzenliyoruz. İnşallah gelecek senelerde üçüncüsünü ve dördüncüsünü yapacağız.” diyerek şunları kaydetti: “Fındık, alın teridir, emektir. Giresun’umuzun markasıdır. Artık çuvallar ve sepetler serentilerden çıkmaya başladı. Bir senelik emeği hasat etme vakti geldi. Bizleri burada yalnız bırakmayan değerli konuklarımıza da ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ülkemizin ihracatında da fındığımızın çok önemli bir yeri var. Baş tacı fındığımızın hem ülke hem de şehir ekonomimize ciddi katkıları bulunuyor. Giresun’umuz hem kaliteli üretim alanı hem rekolte itibariyle ülkemiz fındığının yaklaşık üçte birini gerçekleştiriyor. Üreticilerimize yüzlerinin güleceği bereketli bir hasat yılı diliyorum.  Üreticilerimizin yanında olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Tarım ve Orman Bakanımıza hemşehrilerimiz adına şükranlarımı sunuyorum. Fındığın Başkenti Giresun’umuzdan tüm fındık üreticilerimize bir kez daha bereketli bir hasat dönemi diliyorum.”